Pracownik zapłaci podatek od pakietu medycznego

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej w poniedziałek przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Uchwała zapadła w pełnym składzie Izby Finansowej NSA. Za wyrażonym stanowiskiem opowiedziało się 22 sędziów, a 8 było przeciw - zgłosili tzw. zdanie odrębne.

"Wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych, których wartość nie jest wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (...), stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej wymienionej ustawy" - stwierdził NSA w uchwale.

Potrzebujesz więcej informacji
o podatkach?
Skorzystaj z naszego
Niezbędnika przedsiębiorcy i podatnika

Zdaniem doradcy podatkowego dr Jowity Pustuł, która przed NSA reprezentowała spierającą się z fiskusem spółkę, stanowisko NSA oznacza, że firmy kupujące swoim pracownikom abonamenty medyczne powinny skorygować wszystkie deklaracje PIT swoich pracowników za pięć lat wstecz i deklaracje ZUS oraz odprowadzić zaległy podatek. Z kolei pracownicy, którzy nie pracują już w tych firmach, powinni sami skorygować stare deklaracje i doliczyć te przychody do umowy o pracę.

Jej zdaniem stanowisko NSA zmieni też podejście firm do innych świadczeń dla pracowników, np. do imprez integracyjnych. "Pracodawca sprawdzi, jakie poniósł koszty, zobaczy na liście, ilu pracowników zaprosił i podzieli na każdego przypadający przychód" - mówiła Pustuł. Dodała, że dla urzędu skarbowego nie jest bowiem ważne, czy ktoś rzeczywiście wziął udział w imprezie integracyjnej, czy nie.

"Organy podatkowe uważają, że jak ktoś jest zaproszony na taką imprezę z małżonkiem, to pracownik ma przychód za siebie i małżonka. Zapłaci więc podatek od tego, co nie zjadł i nie wypił sam, a także za to, co nie zjadł i nie wypił małżonek. Ponieważ statystycznie był na liście, to podatek się należy" - mówiła.

Dodała, że w ten sposób opodatkować można postawioną do dyspozycji pracowników np. kawę czy herbatę, dojazdy pracowników do pracy czy wynajęcie dla nich np. hali sportowej.

Sędzia Marek-Zirk Sadowski powiedział uzasadniając uchwałę, że Izba podziela stanowisko, iż zakup pakietów jest zdarzeniem prawnym tworzącym konkretną wartość finansową.Komentuje Barbara Sielicka, analityk Bankier.pl

Opodatkowanie abonamentów medycznych od zawsze wzbudzało spore kontrowersje. Trwał spór między pracodawcami i pracownikami a Urzędem Skarbowym i Naczelnym Sądem Administracyjnym, który twierdzi, że abonament medyczny to przychód dla pracownika, który trzeba opodatkować. Nawet sama możliwość skorzystania z pakietu jest już dla pracownika przychodem.

Niestety wczoraj NSA ponownie nakazał opodatkowanie pakietów medycznych. Nie zmieniło to jednak faktu, że pracodawcy nadal mają wątpliwości co do opodatkowania samej możliwości skorzystania z pakietu, sposobu ustalania przychodu dla pracownika i konieczności zapłaty zaległego podatku oraz składek ZUS od pakietów. ...więcej"Nie wszyscy mają prawo do takich pakietów. Są firmy, które ich nie kupują swoim pracownikom" - zwrócił uwagę. Dodał, że jeżeli pracownik sam chciałby zapłacić za opiekę medyczną, musiałby zdobyć na to pieniądze, czyli zapracować i zapłacić podatek. Sąd porównał też abonamenty medyczne do ubezpieczenia zdrowotnego, które posiada konkretną wartość finansową.

Sędzia powiedział, że kontrowersje budziło ustalenie wartości pakietu otrzymanego przez jednego pracownika w sytuacji, gdy pracodawca wykupił usługi dla wielu pracowników. Przypomniał, że zgodnie z ustawą o PIT wartość zakupionych nieodpłatnych świadczeń ustala się według cen zakupu.

"Podział tej ceny (całego pakietu - PAP) w relacji do każdego ze wszystkich należących do zbioru uprawnionych może stanowić ustalenie wartości nieodpłatnego świadczenia przypadającego na poszczególnego uprawnionego" - tłumaczył.

Zaznaczył, że gdyby firma przekazała pracownikowi pieniądze w kwocie odpowiadającej wartości pakietu medycznego, aby ten np. sam wykupił sobie świadczenia medyczne, to kwota ta niewątpliwie stanowiłaby przychód ze stosunku pracy, który podlegałby opodatkowaniu.Zirk-Sadowski dodał, że pracownicy nie mają obowiązku przyjęcia od pracodawcy oferowanej korzyści w postaci pakietu medycznego, pracownik może odmówić skorzystania z umowy.

"Uzewnętrznienie woli pracownika w przedmiocie odmowy skorzystania z prawa przewidującego i gwarantującego możliwość opieki zdrowotnej wynikającej z zakupionego przez pracodawcę pakietu medycznego będzie niewątpliwą podstawą do oceny, że podatnik nieodpłatnego świadczenia z tego tytułu nie przyjął" - powiedział.

Uchwała jest kolejną, jaką podjął NSA w sprawie pakietów medycznych. Wcześniej, 24 maja 2010 r., zapadła w mniejszym, bo siedmioosobowym składzie. Wtedy również NSA orzekł, że wykupione przez pracodawcę pakiety świadczeń medycznych stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ze względu na kontrowersje i rozbieżności w orzecznictwie 5 października 2010 r. ten sam Naczelny Sąd Administracyjny, tyle że w innym składzie, postanowił przekazać sprawę do rozpatrzenia pełnemu składowi Izby Finansowej.

Ministerstwo Finansów stoi na stanowisku, że firmy powinny doliczać do przychodów pracowników wartości faktycznie otrzymanych przez nich świadczeń, w tym usług medycznych, i odprowadzać od nich podatek dochodowy. (PAP)

mmu/ mki/ gma/Komentuje Analityk Bankier.pl, Piotr Szulczewski

Uznanie przez NSA za przychód pracownika nieskonkretyzowanych świadczeń na rzecz uprawnionego stanowi regres w liberalnym podejściu do świadczeń nieodpłatnych.

Pracownicy nie są zainteresowani opodatkowanymi świadczeniami, z których często nie korzystają. Podobnie do świadczeń medycznych problem dotyczy kwestii rozliczania udziału w imprezach integracyjnych, kart sportowych czy przewozów do pracy, w których samo uczestnictwo w świadczeniu stanowi dla pracownika przychód, którego tak na prawdę nie otrzyma. Sytuacja może być na tyle kuriozalna, że płatnik będzie musiał rozpoznać przychód u pracownika, który nie skorzysta ani razu w roku z usługi medycznej lub na imprezę integracyjną nie przyjdzie, ewentualnie przyjdzie, lecz nie będzie zainteresowany czynnym w niej udziałem. ...więcej


Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Mark

"Rzeczą którą najtrudniej w świecie zrozumieć jest podatek dochodowy"
Albert Einstein
http://www.polskiportal.net/blogs/913/87/podatek-dochodowy-niewolnictwo

! Odpowiedz
0 0 ~Dim

"stanowią dla pracowników uprawnionych do ich wykorzystania nieodpłatne świadczenie" - pracownik uprawniony ??? Czy chodzi tutaj o pracownika który w umowie z pracodawcą oprócz warunków pracy i płacy podpisał klauzulę dotyczącą dodatkowych świadczeń podlegających obowiązkowi podatkowemu???

Bo przecież chyba nie można płacić podatku od niechcianych usług na które nie godziliśmy się w żadnej umowie ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ziuta

SĄD sądem a sprawiedliwość po NASZEJ STRONIE - i tak będzie póki sąd będą wydawały GŁUPIE WYROKI.

! Odpowiedz
0 0 ~biber

Pani doradca nie jest na bieżąco był wyrok NSA któy odrzucił twierdzenie US o tym że pracownik musi odprowadzić podatek za udział w imprezie integracyjnej.

! Odpowiedz
0 0 ~ekon

Ktoś tu ma rację, wystarczy zrobić tak jak przy telefonach komórkowych, są za 1 zł i nie ma podatku bo jest odpłatność. Operatorzy tak celowo zrobili żeby ominąć ten idiotyczny przepis. Prawnicy też tak powinni zrobić, 1 zł zamiast bezpłatnie.

! Odpowiedz
0 0 ~romrk22

PAPIER TOALETOWY TEŻ OPODATKOWAĆ !!!

! Odpowiedz
0 0 ~niekorzystamznfz

no tak opodatkować no czemu nie, ale jak nie korzystam z państwowej(bezpłatnej!!!) opieki medyczne a co miesiąc płacę za to to najpierw życze sobie zwrot nie wykorzystanych pieniędzy a dopiero potem opodatkowac pakiety

! Odpowiedz
0 0 ~Jasiek

Proponuje iśc na długoterminowe zwolnienia, wtedy Zus-wi ręka zadrzy od płacenia za chorobowe, wielu pracowników dzieki pakietom nie korzysta ze zwolnień , bo moga szybko skorzystac z rehabilitacji badz innych pomocy medycznych . Zapisz sie na rehablitacje w przychodni - porazka , do elkarza conajmniej pol roku ( ja czekalem po znajomosci 8 m-cy )
a potem na zabiegi pól roku. Małzonka w Enel-medzie miala juz po tygodniu ustawiony harmonogram ( gdyby nie to - musialby wziasc dlugoterminowe zwolnienie ). Same korzysci.....ale ktos jest bardzo krótkowzroczny....i to na tyle...szkoda słów

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jack

Już w najbliższym czasie trzeba się spodziewać Vat-u 25% i wszystkich możliwych podwyżek !!! Jak ludzie moga być tak bezmyślni żeby głosować na to K.... przecież nieuniknione przyjdzie to tylko kwestia czasu-zostanie tylko drożyzna i długi bo NIC KOMPLETNIE się nie robi tylko sięga do kieszeni najbiedniejszych obywateli. Już o 4% rosną podatki od nieruchomości-biznesu itd. a to dopiero początek "przyjaznego państwa" zatrudnią jeszcze niezliczone rzesze Nierobów (czyt.urzędników) do sprawowania i gnębienia nas wszystkich bo trzeba się będzie wykazać. A że jesteśmy mistrzami w GŁUPOCIE to droga otwarta do różnego rodzaju dziwactw-wymyślań i interpretacji przepisów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~ss

Pakiet medyczny powinien być zatem dla pracownika płatny. Proponuję od dziś uniwersalną cenę pakietu dla każdego pracownika: 1zł. W tej sytuacji nie można mówić o nieodpłatnym świadczeniu. Pakiet będzie zdarzeniem prawnym tworzącym konkretną wartość finansową, od której pracownik zapłaci podatek. Można? Można!

! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

 • Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.