REKLAMA

Powell mówi, a rynek się śmieje. Stopy w dół, złoto blisko rekordu

Krzysztof Kolany2023-12-01 21:54główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-12-01 21:54

Szef Rezerwy Federalnej usiłował w piątek skontrować rynkowe oczekiwania na obniżki stóp procentowych. Powiedzieć, że chyba mu nie wyszło, to jak nic nie powiedzieć. Rynek zareagował silnym spadkiem rynkowych stóp procentowych i wzrostem notowań złota.

Powell mówi, a rynek się śmieje. Stopy w dół, złoto blisko rekordu
Powell mówi, a rynek się śmieje. Stopy w dół, złoto blisko rekordu
fot. LEAH MILLIS / /  Reuters / Forum

- Byłoby przedwczesne, by z pewnością wnioskować o tym, że osiągnęliśmy stan wystarczająco restrykcyjny, aby spekulować o tym, kiedy złagodzić politykę monetarną – powiedział Jerome Powell podczas dyskusji na forum Spelman College w Atlancie.

Miało to zabrzmieć „jastrzębia” i nijako skontrować niedawne oczekiwania na obniżki stóp procentowych w Rezerwie Federalnych, jakie rynek żywi od kilku tygodni. Jak przystało na rasowego bankiera centralnego Powell nie postawił sprawy jednoznacznie. – Po wykonaniu szybkich ruchów FOMC będzie się poruszał bardziej ostrożnie, w miarę jak ryzyka związane ze zbyt luźną i zbyt restrykcyjną polityką  stają się bardzie zbilansowane – dodał szef Fedu.

Jednakże rynek kolejny raz ostentacyjnie wręcz zlekceważył wystąpienia Powella i po tych relatywnie „jastrzębich” wypowiedziach… nasilił oczekiwania na obniżki stóp procentowych w USA. Kontrakty terminowe już na 65% wyceniają szanse, że do pierwszego cięcia stopy funduszy federalnych dojdzie już podczas marcowego posiedzenia FOMC – wynika z danych FedWatch Tool. Tydzień wcześniej szanse te wyceniano na zaledwie 21%, a termin pierwszej obniżki widziano raczej w czerwcu.

Wymowna była też reakcja rynku długu. Rentowność 2-letnich obligacji skarbowych poszła w dół o blisko 16 pb., a 10-letnich o ponad 13 pb. Mieliśmy zatem do czynienia z szeroko zakrojoną obniżką rynkowych stóp procentowych w USA. W przypadku obligacji 2-letnich ich rentowność jest najniższa od czerwca, a 10-latki płacą najmniej od września.

Krótko mówiąc: rynek widzi dane o spadającej inflacji (tak CPI jak i PCE) i nie wierzy w żadne zapewnienia oficjeli Rezerwy Federalnej, iż ci utrzymają politykę „wyżej na dłużej” dłużej niż do wiosny. Zresztą już kilka dni temu jeden z ważnych przedstawicieli Fedu dość jednoznacznie zasugerował możliwość obniżenia stóp procentowych w najbliższych miesiącach. Obecny konsensus jest taki, że inflacja została pokonana, gospodarka USA nie wpadnie w poważną recesję i że wiosną 2024 Fed zacznie powoli obniżać stopy procentowe.

Na taki scenariusz najlepiej zareagowały obligacje rządu USA. Bez przekonania reagował rynek akcji, gdzie trzy główne nowojorskie indeksy kończyły dzień zwyżkami rzędu 0,5-0,8%. Wyraźnie zyskiwało za to złoto, którego dolarowe notowania podniosły się o 1,5% i sięgnęły ponad 2070 USD za uncję. Jest to zatem już trzeci atak na nominalny rekord wszech czasów (2077 USD/oz.) z sierpnia 2020 roku. Na gruncie analizy technicznej ewentualne wybicie tego szczytu zapowiadałoby dalszy wzrost o wielkości konsolidacji z poprzednich trzech lat – czyli o ok. 500 USD/oz.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Telefon: 697 660 684

Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (29)

dodaj komentarz
adam841019
Śmialiście się Glapy a on bardzo dobrze robi wymieniał obligacje USA na złoto. Czeka nas bardzo poważny kryzys który zakończy dotychczasowy model działania systemu bankowego.
od_redakcji
Zachowanie Powella to pudrowanie choroby wenerycznej pudrem. "To se vrátí s katastrofálním následkem"
bartek_kaboom
To jak na GPW sprzed 2 lat. Ceny akcji np. Aliora są już tak napompowane, że zaraz ta bańka pęknie.
bankierpb
Bankier gdzie jest o aferze wiatrakowej ???
Dlaczego milczycie !!!
simonsoft8
bank sprzedaję obligacja
grzegorzkubik
Ten facet działa na rzecz jego finansjery. Chciałby koniecznie doprowadzić do recesji w USA by łatwiej poszedł program Klaus Schwaba i Sorosa. tymczasem wzrasta tam PMI, jest niska inflacja a indeksy wędrują wysoko na północ. Nie USA to nie raj. Bezdomność w dużych miastach, sprowadzanie automatów ze strzykawkami dla LA by ćpuny Ten facet działa na rzecz jego finansjery. Chciałby koniecznie doprowadzić do recesji w USA by łatwiej poszedł program Klaus Schwaba i Sorosa. tymczasem wzrasta tam PMI, jest niska inflacja a indeksy wędrują wysoko na północ. Nie USA to nie raj. Bezdomność w dużych miastach, sprowadzanie automatów ze strzykawkami dla LA by ćpuny nie zarażali się rozmaitymi chorobami. To jest efekt rządzenia demokratów zwłaszcza w tych miastach. Czy wam to czegoś nie przypomina. U nas w Polsce w stolicach wojewódzkich też tak będzie.
zosia3005
Będę się śmiali w styczniu - jak wróci problem "sufitu" zadłużenia !

Powiązane: Złoto

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki