REKLAMA

Tym będą żyły rynkiJaki manewr zastosuje PiS, co zrobi Fed i EBC oraz kto zostanie premierem?

2023-12-08 13:51
publikacja
2023-12-08 13:51

W nadchodzącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się wokół inflacji i największych banków centralnych świata. Poza tym emocje rozgrzewać będzie polityka i zaplanowane głosowania nad wotum zaufania dla Mateusza Morawieckiego i później Donalda Tuska. Pytaniem otwartym pozostaje, jaki manewr zastosuje PiS w drugim kroku wyboru kandydata na premiera.

Jaki manewr zastosuje PiS, co zrobi Fed i EBC oraz kto zostanie premierem?
Jaki manewr zastosuje PiS, co zrobi Fed i EBC oraz kto zostanie premierem?
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

Poniedziałek, 11 grudnia

W poniedziałkowym kalendarium makroekonomicznym nie ma zbyt wiele interesujących pozycji. Lokalnie warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI w Czechach. Dane o bilansie zagranicznym podadzą Rumuni, a o produkcji przemysłowej Słowacy. Spoza krajów naszego regionu podaż pieniądza (M2) zaraportują Chiny.

Więcej będzie się działo w polskiej polityce, bowiem na poniedziałek zaplanowane jest głosowanie nad wotum zaufania dla trzeciego rządu premiera Mateusza Morawieckiego. Głosowanie ma odbyć się ok. godz. 15.00, wcześniej, bo o godz. 10.00 zaplanowane jest exposé. Jeśli gabinet Morawieckiego nie uzyska poparcia w Sejmie, posłowie będą mogli zaproponować swojego kandydata. Większość sejmowa ma zgłosić Donalda Tuska, ale posłowie PiS również mają prawo przedstawić kolejnego kandydata. Nic nie stoi na przeszkodzie, by był z innej partii, jak choćby z PSL-u, aby postawić w dwuznacznej sytuacji ludowców. Ten dzień zapowiada się wyjątkowo emocjonująco.

Jeśli jednak wszystko przebiegnie wg planu, po debacie planowane jest głosowanie nad wyborem Donalda Tuska na premiera o godz. 20.00. Wotum zaufania będzie jednak głosowane dzień później wg harmonogramu prac Sejmu.

Na GPW raport półroczny pokaże EkoExport.

Wtorek, 12 grudnia

We wtorek Brytyjczycy opublikują kolejną paczkę danych, tym razem z tamtejszego rynku pracy. Interesujący będzie odczyt indeksu ZEW w Niemczech, pokazujący nastroje inwestorów i analityków co do niemieckiej gospodarki, zwłaszcza że mimo recesyjnych odczytów z realnej gospodarki, giełdowy indeks DAX pobił w mijającym tygodniu historyczny szczyt.    

Rynkowym wydarzeniem dnia będzie raport o inflacji w USA za listopad. Jego znaczenie może się okazać szczególne, gdyż zostanie on opublikowany na dzień przed decyzją władz Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych, "fedokropkami" i konferencją prezesa Powella. W październiku dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w Stanach Zjednoczonych zwolniła bardziej niż oczekiwano, co wywołało euforię na rynkach.

We wtorek zostaną wznowione obrady Sejmu, na których o godz. 9.00 ma rozpocząć się exposé Donalda Tuska, czyli "przedstawienie przez prezesa Rady Ministrów programu działania oraz składu Rady Ministrów wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów". Głosowanie nad wotum zaufania ma się odbyć ok. godz. 15.00

Wyniki półroczne zaraportuje Forte, a raport roczny za rok obrotowy 2022/2023 pokaże Pepco.

Środa, 13 grudnia

Zanim uwaga inwestorów skupi się na wydarzeniach za Oceanem, pojawi się kilka ciekawych informacji ze świata europejskich finansów i gospodarki. Wśród nich znajdą się m.in. miesięczne dane o PKB w Wielkiej Brytanii, czy produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w UE. Będą to dane jednak dość historyczne, bo za październik.

Wydarzeniem dnia i zapewne całego miesiąca będzie decyzja władz Fedu i publikacja projekcji makroekonomicznych członków FOMC oraz konferencja prasowa prezesa Jerome'a Powella. Konsensus analityków zakłada brak podwyżki stóp w USA i koniec cyklu. Co więcej, rynek przewiduje już obniżki, więc istotne okażą się zapewne tzw. fedokropki oraz słowa szefa Fedu, z których analitycy będą starali się wyczytać, jakie będą kolejne decyzje władz najważniejszego banku centralnego świata.

Rano w Pałacu Prezydencki najprawdopodobniej zostanie zaprzysiężony rząd Donalda Tuska. Tykać zacznie więc zegar odmierzający 100 dni, w czasie których wyborcy będą mogli przekonać się, które 100 konkretów z kampanii uda się zrealizować. Już teraz wiadomo, że część z nich nie zostanie wprowadzona nie tylko przez pierwsze 100 dni, ale i przez cały rok. 

Wyniki za przesunięty o miesiąc kwartał w roku obrotowym zaraportuje LPP.

Czwartek, 14 grudnia

Na brak wrażeń nie powinniśmy narzekać również w czwartek. Inwestorzy będą jeszcze trawić rezultaty posiedzenia FOMC, tymczasem kolejni bankierzy będą decydować o polityce monetarnej. Tym razem Szwajcarski Bank Narodowy (SNB) o godz. 9.20 ogłosi swoją decyzję. Prognozy mówią o utrzymaniu obecnego poziomu 1,75 proc. Następnie o stopach będą decydować Norwedzy (godz. 10.00).

Finalne dane o listopadowej inflacji pokażą Hiszpanie, Szwedzi, a pierwszy odczyt Słowacy.

Dzień zdominują jednak kolejne decyzje i wystąpienia europejskich bankierów centralnych. Po południu decyzje ws. stóp procentowych zaplanowały jeszcze władze: Banku Anglii (13.00) oraz Europejskiego Banku Centralnego (14.30). Inwestorzy ze szczególną uwagą będą się wsłuchiwali w słowa prezes Christine Lagarde, która zabierze głos pół godziny po ogłoszeniu decyzji EBC, punktualnie o godz. 14:45. Na ostatnim październikowym posiedzeniu EBC przerwał cykl  podwyżek, a na początku listopada to samo zrobił Bank Anglii.

Nie zabraknie również danych ze Stanów Zjednoczonych. Wśród nich będą m.in. sprzedaż detaliczna, czy liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

Raporty półroczne pokażą Grodno i Text.

Piątek, 15 grudnia

W piątek poznamy wstępne grudniowe odczyty indeksów PMI dla największych globalnych gospodarek rozwiniętych. O godz. 9.15 spłyną dane z Francji, o 9.30 z Niemiec, o 10.00 strefy euro, o 10.30 z Wlk. Brytanii, o 15.45 z USA. W nocy poznamy przemysłowy PMI Japonii oraz dane z Chin o produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, cenach nieruchomości i inwestycjach w okręgach miejskich.

Z kolei GUS o godz. 10.00 przedstawi finalne wyliczenia dot. listopadowej inflacji w Polsce. Ze wstępnych szacunków wynikało, że dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych spowolniła do 6,5 proc.

W Brukseli rozpocznie się w szczyt Rady Europejskiej poświęcony konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, bieżącej sytuacji na rynku energii, bezpieczeństwu i obronności. 

15 grudnia wypada trzeci piątek trzeciego miesiąca kwartału, czyli tzw. dzień trzech wiedźm, w którym wygasają kwartalne kontrakty terminowe i opcje na indeksy akcji i akcje. Inwestorzy mogą się zatem spodziewać podwyższonej zmienności w ostatnich minutach handlu. Na GPW mogą zadebiutować także akcje Murapolu, o czym przypomina harmonogram oferty. Oficjalnej daty jeszcze nie ma. 

Raporty na GPW pokażą PrimaModa i Komputronik.

Michał Kubicki 

Źródło:
Tematy
Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Wypróbuj Pracuj.pl za 1zł! Zatrudniaj szybko i skutecznie!

Advertisement

Komentarze (17)

dodaj komentarz
sloneczkodzg
Oto najnowszy sondaż : ,, Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepszy wynik znów uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu United Surveys dla WP. Duże powody do obaw ma Koalicja Obywatelska, która zalicza największy spadek poparcia. Wzrost notuje natomiast Konfederacja "... Czyżby już koniec Oto najnowszy sondaż : ,, Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, najlepszy wynik znów uzyskałoby Prawo i Sprawiedliwość - wynika z sondażu United Surveys dla WP. Duże powody do obaw ma Koalicja Obywatelska, która zalicza największy spadek poparcia. Wzrost notuje natomiast Konfederacja "... Czyżby już koniec Tuska choć jeszcze nie jest premierem ?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
efg
Bieda zaczęła się kiedy PiS rozpoczął rozdawnictwo patologii i nierobom
zops
Grymasimy? Skończy się 1000+, włamania do mieszkań i firm i sprzedaż łupów w lombardach.
grzegorzkubik
Wyraźnie widać, że nowy rząd chce podwyższać podatki a jakieś pseudoinwestory się z tego cieszą. Wybitnie daleko wam do ludzi, którzy inwestuję od 10 lat i się uczą inwestowania. Inwestor cieszący się z nowych rządów to stratny inwestor na pozycji margin call.
inwestor.pl
Margin call to byłaby kolejna kadencja PiSu.
inwestor.pl
Grzesio, dziś ostatnia niedziela z PiS. Jak ją spędzasz?
grzegorzkubik
Panie inwestor. Gwarantuje to panu jako inwestor i obserwator polityki, że nie będzie wielu niedziel dla nowego rządu. Pan powinien się wstydzić nazywać inwestorem. Jest pan na stratnej pozycji i jeszcze pan tego nie widzi a ja już o tym wiem na 100%

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki