REKLAMA
WEBINAR

Pora przemianować WIG20 na WIG-Skarb Państwa

Adam Torchała2016-12-08 13:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-12-08 13:00

Przejęcie Pekao przez PZU ma swoje konsekwencje nie tylko dla sektora bankowego i notowań poszczególnych spółek, ale także i kształtu polskiego rynku kapitałowego. Transakcja ta sprawia, że pięć spółek o największym wpływie na WIG20 znajdzie się w państwowych rękach. 

Pora przemianować WIG20 na WIG-Skarb Państwa
Pora przemianować WIG20 na WIG-Skarb Państwa
fot. michaklootwijk / / YAY Foto

PZU, PKO BP, Pekao, Orlen i KGHM - te pięć spółek posiada największy wpływ na notowania indeksu WIG20. Duża kapitalizacja oraz wysokie na tle rynku obroty sprawiają, że ich łączna waga w indeksie przekracza 57%. Słabsza lub lepsza forma tych spółek przeważnie decyduje o tym, w którą stronę podąża nie tylko WIG20, ale także indeks szerokiego rynku. Po finalizacji przejęcia włoskiego pakietu Pekao przez PZU i PFR, cała ta piątka znajduje się pod kontrolą jednego właściciela - Skarbu Państwa.

To zresztą nie koniec państwowych włości w indeksie największych polskich spółek. Skarb Państwa posiada kontrolę także nad PGNiG, PGE, Aliorem, Lotosem, Tauronem, Eneą i Energą. Łącznie spółki te o postawie indeksu WIG20 decydują w 75,6%. To prawdziwa dominacja. A w kolejce czeka przecież jeszcze JSW, które z pewnością zdoła wypracować lepszy współczynnik niż typowana do opuszczenia indeksu Enea. 

Indeks WIG20 i jego zachowanie de facto zależy więc od spółek Skarbu Państwa. Wprawdzie w indeksie jest jeszcze osiem innych spółek, jednak ich łączny wpływ na notowania - niecałe 25% - należy uznać za niewielki. Gdy słabo radzą sobie państwowe spółki, nawet najmocniejsza hossa Asseco, CCC, czy Cyfrowego Polsatu będzie niewystarczająca, by ciągnąć WIG20 w górę.

Oczywiście dominacja Skarbu Państwa w składzie indeksu największych polskich spółek nie jest niczym nowym. Po przejęciu Pekao znacząco wzrosła jednak skala. Jeszcze w połowie tego roku bank ten był największą krajową spółką na GPW. Tytuł ten dzierżył niemal nieprzerwanie przez dwa lata. Jego waga w indeksie WIG20 (11,1%) była na tyle znacząca, że równoważyła częściowo państwową dominację. Obecnie liderem niepaństwowej części indeksu jest BZ WBK, jego udział w WIG20 to jednak "tylko" 5,6%. 

Pół żartem, pół serio można więc zastanowić się nad zmianą nazwy WIG20 na WIG-Skarb Państwa. Z drugiej strony zastanawiającym wydaje się fakt, że w gospodarce nazywanej w niektórych kręgach wolnorynkową, giełda aż w takim stopniu zdominowana jest przez państwowe spółki. 

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (69)

dodaj komentarz
~musin
Bez przesady w wig20 są spółki prywatne Eurocash-Luis Amaral 43% wart.2.28 mld Polsat Zygmunt Solorz-Żak 63.83%wart.8.89 mld CCC Dariusz Miłek 28.27%wart 2.15 mld a po za tym skarb państa ma małe pakiety reszta jest prywatna
~GIEREK
zapomniałeś kolego o Gierku. Gierek zawsze wychodzi. WIG-ierek
~Edward_G
Dlaczego nie przemianować od razu na WIG-PRL.
~iamen
panie redaktorze - twarzowcu, i bardzo dobrze że Skarb Państwa, POLSKIEGO a nie jak dotąd
DAX-20.
~Czebol
Ciekawe że nie martwicie się o socjalizm w Niemczech, Siemens, Bosh, VW itd.
~Gnl
Niech martwią się nim Niemcy :>
~ww
Wiadomo o co chodzi . W końcu w państwowych firmach będzie więcej stanowisk dla narodowych miernot bo w prywatnym biznesie nikt nie zatrudni geniuszów z narodowo socjalistycznej sekty Jarosława. Mogli by co najwyżej nadawać swój bełkot w radiu z Torunia a tak mogą sobie porządzić innymi.
~kotka
kiedys byl index: DonekAMBER a teraz powinni zrobic index: MissIEWICZ albo PiSIOR a na GWP powinno byc mozna kupic zaklad na Opcje: czy Jarkowi rano staje szybciej niz jemu kotu. Jezeli opcja by sie zrealizowala to Jarek musialby sie pozbyc kota.
~as
Jak się tak rozpedzą to przejmą biedronkę
~niepelnosprawny_org
przechrzczą = przejmą ?
(przechrzcić WIG jest na głównej)...

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki