REKLAMA

Popyt na specjalistów IT mocno rośnie

2020-10-28 07:00
publikacja
2020-10-28 07:00
Popyt na specjalistów IT mocno rośnie
Popyt na specjalistów IT mocno rośnie
fot. Gorodenkoff / / Shutterstock

Programiści wytwarzający narzędzia do komunikacji online, eksperci od platform e-commerce, twórcy gier – ci pracownicy mogą przebierać w ofertach - informuje w środę "Rzeczpospolita".

"Rz" podaje, że programiści to jeden z niewielu zawodów, którego skutki pandemii albo nie dosięgnęły, albo dosięgnęły w bardzo niewielkim stopniu. Mimo trudnej sytuacji gospodarczej średni wzrost wynagrodzeń w tym sektorze, począwszy od marca 2020 r. wynosi od 5 do 10 proc.

"W związku z pandemią szczególnie mocno wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z określonych dziedzin, m.in. na programistów wytwarzających narzędzia do komunikacji online oraz rozwijających platformy e-commerce. To jednak nie znaczy, że na rynku pracy w sektorze IT widać bardzo dużych ruch: specjaliści obecnie raczej śledzą sytuację i czekają, co przyniosą kolejne tygodnie" - informuje dziennik.

"Rz" wskazuje, że w przypadku umów o pracę 60–70 proc. ofert proponowanych przez agencje czy portale rekrutacyjne to stanowiska z wypłatą rzędu od 15 tys. zł wzwyż. Najwięcej takich propozycji jest dla kandydatów posiadających co najmniej cztero-, pięcioletnie doświadczenie i rozległą wiedzę na temat rozwiązań komercyjnych. Na jeszcze więcej ofert mogą liczyć programiści, którzy chcą pracować na kontraktach B2B. Propozycji pracy, za którą pensja zaczyna się od 15 tys. zł brutto, jest aż 80 proc. Takie wynagrodzenia oferowane są zazwyczaj ekspertom, którzy posiadają co najmniej trzyletnie doświadczenie.

ozk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (25)

dodaj komentarz
prs
A salary is the drug they give you to forget your dreams..

Specjalnie po ang, IT rozumie..
grzegorzkubik
Take widzicie. Szkolić się bo po studiach dziś często ludzie nie maja umiejętności. Szkolić się ucząc się np. Pythona a dobry los was spotka. Nie latać po ulicach w sprawie aborcji tylko skupić się w domu nad aplikacjami w Pythonie, ogarnąć Django, uczenie maszynowe i mknąć do przodu.
marynapilecka
Programiści na ten moment super zawód, ale za max 10 lat powoli będą eliminowani przez sztuczną inteligencje. Lepiej teraz uczyć się tworzenia treści cyfrowej od strony graficznej np. Korepetycje z 3ds max, Sketchup, Vray, Corona render.

Do tworzenia wirtualnych przestrzenie 3d np. sklepów z 3d produktami zamiata zwykłych
Programiści na ten moment super zawód, ale za max 10 lat powoli będą eliminowani przez sztuczną inteligencje. Lepiej teraz uczyć się tworzenia treści cyfrowej od strony graficznej np. Korepetycje z 3ds max, Sketchup, Vray, Corona render.

Do tworzenia wirtualnych przestrzenie 3d np. sklepów z 3d produktami zamiata zwykłych online w 2d. Gry 3d, Wizualizacje produktów i wnętrz...

Dobrze też znać jakiś program do obróbki grafiki 2d (Photoshop) przydatne w reklamie online czy rozrywki video (After Effect).

fortidude odpowiada marynapilecka
" za max 10 lat powoli będą eliminowani przez sztuczną inteligencje"

mówisz o tej sztucznej inteligencji składającej się z miliardów instrukcji warunkowej? :)

Nawet jeżeli AI powstanie to prędzej wyleci spora ilość innych zawodów niż programiści ;)
rysiek58
Jeśli po studiach nadal się nie ma umiejętności to jak to świadczy o uczelni ? Jest w ogóle szansa na pracę bez studiów ? popyt na specjalistów IT rośnie ale brakuje rzetelnych informacji jak skutecznie zdobywać wiedzę wymaganą przez rynek pracy.
hfjdj odpowiada rysiek58
Ale tutaj nie o wiedzę się rozchodzi tylko o umiejetności. To po raz. A skoro już zapytałeś to wiedza nie jest wodą na pustyni że trzeba ją "zdobywać". Masz wszystko na tacy. W internecie masz więcej darmowo dostępnej wiedzy i bardziej aktualnej niż na jakichkolwiek studiach. Po prostu się uczysz i ćwiczysz skilla. Tak Ale tutaj nie o wiedzę się rozchodzi tylko o umiejetności. To po raz. A skoro już zapytałeś to wiedza nie jest wodą na pustyni że trzeba ją "zdobywać". Masz wszystko na tacy. W internecie masz więcej darmowo dostępnej wiedzy i bardziej aktualnej niż na jakichkolwiek studiach. Po prostu się uczysz i ćwiczysz skilla. Tak jak wszystko inne. Możesz kupić sobie najdroższy rower, zapisać się do najlepszego klubu kolarskiego, wynająć najlepszych trenerów ale najważniejsze jest ostre pedałowanie. bez pedałowania koła się nie będą obracały. Nawet jak zakujesz wiedze jak pedałować, z czego jest zbudowany rower i będziesz znał na pamięc wszystkie śróbki to rower sam nie pojedzie. Od pedałowania nie uciekniesz. Tak samo i te uczelnie i ta wiedza. Od myślenia nie uciekniesz choćbyś wkuł całą encyklopedię. Jak ktoś ma niskie IQ to programistą nie będzie koniec i kropka.
siema123 odpowiada marynapilecka
Ciekawe przy użyciu czego te sieci będą tworzone - same się niby wytworzą ? Drugie pytanie to przez kogo są zbudowane programy do 3d. Sam się zaorałeś człowieku.
siema123
15-30 brutto też widziałem 6 lat temu także nie widzę tutaj rewelacji, raczej stagnacja i czekanie aż inne branże podgonią do zarobków.
wojto90
Ci co mają 10-15 lat doświadczenia są czasem Tech Leadami, albo Architektami oprogramowania. :)
opo2
"ekspertom, którzy posiadają co najmniej trzyletnie doświadczenie"

Po 3 latach ekspert? To junior kończy się po miesięcznym okresie testowym? Kolesie z 10-15 letnim doświadczeniem jak się w takim razie nazywają? Geek? Bóg?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki