REKLAMA
NIE PRZEGAP

Poprawia się sytuacja finansowa Watykanu. Spadł deficyt budżetowy

2022-08-05 16:38
publikacja
2022-08-05 16:38
Poprawia się sytuacja finansowa Watykanu. Spadł deficyt budżetowy
Poprawia się sytuacja finansowa Watykanu. Spadł deficyt budżetowy
fot. Banauke / / Shutterstock

Poprawia się znacznie stan finansów Stolicy Apostolskiej - wynika z danych ogłoszonych w piątek w Watykanie. Budżet za zeszły rok zamknął się deficytem w wysokości 3 milionów euro, podczas gdy wynosił 63 mln w 2020 roku, co miało wtedy związek z ostrą fazą początkową pandemii COVID-19.

"Nie dążymy do nadwyżek, ale do równowagi w służbie Stolicy Apostolskiej" - stwierdził prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii ksiądz Juan Antonio Guerrero Alves w wywiadzie dla watykańskich mediów.

Wyraził opinię, że 3 miliony euro deficytu "to niewiele". To budżet "praktycznie zrównoważony i nie jest to liczba, która budzi niepokój" - dodał. Zaznaczył, że dobre rezultaty finansowe w zeszłym roku sprawiły, że deficyt znacznie się zmniejszył.

"Zrobiliśmy wiele kroków w słusznym kierunku przejrzystości, ochrony ekonomicznej Stolicy Apostolskiej i zrównoważonego rozwoju" - powiedział hiszpański jezuita.

"Wyniki - jak zapewnił - są lepsze niż przewidywaliśmy". "Ale jeśli chodzi o przyszłość, to rysuje się bardzo niepewny okres" - przyznał.

Ksiądz Guerrero Alves wskazał też: "Nie możemy powiedzieć, że czas wyrzeczeń się skończył. Rok 2022 będzie szczególnie trudny i taki będzie też 2023".

Stolica Apostolska, czyli "rząd" Kościoła ze wszystkimi instytucjami Kurii Rzymskiej i Państwo Watykańskie mają osobne budżety.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
interstellar
Jej, super, poprawia się sytuacja pasożytów! :)
jas2
Myślisz się. Tu nie chodziło o PO.
smallsaver odpowiada jas2
Od 7 lat to PiS jest pasożytem na zdrowej tkance polskiego narodu.
grzegorzkubik
Jak już w Watykanie się poprawiło to i w Polsce będzie ok:)
bha
Ale nadal to minus w budżecie.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki