Jak wynika z IV edycji badania „Monitoring innowacyjności polskich przedsiębiorstw” przeprowadzonego przez PARP, w 2021 r. aż 79,6 proc. polskich przedsiębiorstw wprowadziło lub próbowało wdrożyć przynajmniej jedną innowację, a ponad jedna trzecia firm innowacyjnych przeznaczyła na ten cel nie więcej niż 50 tys. zł.


Badanie, które Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przeprowadza od 5 lat, dowodzi, że aktywność innowacyjna polskich przedsiębiorstw znacząco rośnie i przynosi korzyści. Oto najważniejsze wnioski, które płyną z raportu:
- Ankietowani przedsiębiorcy zadeklarowali w badaniu, że podejmowane przez nich działania innowacyjne w 2021 r. przyczyniły się do: ogólnego rozwoju firmy (odpowiedzi raczej tak i zdecydowanie tak stanowiły 90,8 proc.) oraz do podniesienia jakości usług i wyrobów (83,6 proc.), a także do zwiększenia wydajności pracy (83,4 proc.).
- Środki własne firm były w 2021 r. głównym źródłem finansowania działalności innowacyjnej przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o zewnętrzne źródła finansowania, były to przede wszystkim dotacje pozyskiwane z funduszy unijnych (45,9 proc.).
- W przypadku firm aktywnych innowacyjnie współpracę z partnerami zewnętrznymi zadeklarowało 53,6 proc., które wprowadziło innowacje, oraz 58,3 proc., które realizowały projekt innowacyjny w sposób nieskuteczny, tzn. przerwały go, zaniechały lub nie ukończyły.
- Aktywność na rynkach międzynarodowych prowadziło w 2021 r. ok. 7,7 proc. przedsiębiorstw, w przypadku firm innowacyjnych odsetek ten był nieznacznie wyższy (7,9 proc.).
- Kluczową kwestią wpływającą na podejmowanie działań innowacyjnych są bariery administracyjne (77,9 proc. firm) oraz koszty (72,2 proc.).
- Na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych wskazało zaledwie 14,3 proc. ogółu przedsiębiorstw. Firmy podejmujące prace B+R wskazywały częściej charakter dorywczy tych prac (54,3 proc.) niż ciągły (45,3 proc.).
- 17 proc. przedsiębiorstw planuje podjęcie działalności innowacyjnej w ciągu następnego roku (przy czym tylko 2,7 proc. „zdecydowanie planuje”, a pozostali „raczej” planują). Większość przedsiębiorstw raczej nie zamierza lub zdecydowanie nie zamierza podejmować tego typu aktywności (łącznie 80,0 proc.).


Sprawdź swoją wiedzę w krótkim quizie, w którym pytamy po raz kolejny o Fundusze Europejskie: