REKLAMA

Kasy fiskalne będą zintegrowane z terminalami. Czy „Polski ład” pozwoli śledzić zakupy i płatności kartą?

2021-10-04 11:40
publikacja
2021-10-04 11:40
Kasy fiskalne będą zintegrowane z terminalami. Czy „Polski ład” pozwoli śledzić zakupy i płatności kartą?
Kasy fiskalne będą zintegrowane z terminalami. Czy „Polski ład” pozwoli śledzić zakupy i płatności kartą?
fot. WOLFGANG RATTAY / / FORUM

Wśród licznych zmian podatkowych, które wprowadza „Polski ład”, znalazł się przepis umożliwiający śledzenie zakupów – pisze „Rzeczpospolita”. Ministerstwo Finansów twierdzi, że nie ma takiego ryzyka.

Na piątkowym posiedzeniu głosami 235 posłów Sejm przyjął rozwiązania zapisane w „Polskim ładzie”. Wśród licznych zmian podatkowych, które wprowadza ustawa, znalazł się także przepis umożliwiający śledzenie zakupów.

Jak informuje „Rzeczpospolita”, przedsiębiorcy zostali zobowiązani do zintegrowania kas fiskalnych z terminalami płatniczymi od 1 lipca 2022 roku. Obowiązek ten obejmie urządzenia, które współpracują z Centralnym Repozytorium Kas, czyli rejestrem podlegającym szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, do którego trafiają m.in. raporty dobowe, paragony fiskalne, a także informacje o dokonanych przeglądach okresowych. Kara za niedopełnienie obowiązku wyniesie 5 tys. zł. Dla sprzedawców nowe przepisy mają być ułatwieniem, ponieważ nie będą musieli wpisywać ręcznie kwoty do zapłaty kartą do terminala.

Ale co ten zapis „Polskiego ładu” oznacza dla konsumentów? – Obawiamy się, że do skarbówki mogą trafiać w czasie rzeczywistym dane z paragonów powiązane z numerami kart. A numer karty wystarczy do identyfikacji kupującego – mówi w rozmowie z dziennikiem Hanna Gill-Piątek, szefowa koła Polska 2050. – Nie chodzi tylko o zakupy spożywcze czy odzieżowe, ale również np. o wizyty u lekarza czy prawnika. To komplet danych na nasz temat – wyjaśnia.

"Polski ład", czyli wielka redystrybucja dochodu

Policzyliśmy, kto zyska, a kto straci

Warto dodać, że zgodnie z danymi NBP w drugim kwartale roku Polacy dokonali 2 mld transakcji kartami płatniczymi, a ich łączna kwota przekroczyła 230 mld zł.

Choć Ministerstwo Finansów wprowadzenie nowych przepisów tłumaczy walka z szarą strefą i przekonuje, że „dane gromadzone w repozytorium to są dane zanonimizowane, a kwestia integracji rozwiązań płatniczych z rozwiązaniami fiskalnymi nic nie zmienia w tym zakresie. Do repozytorium trafiają wyłącznie informacje o charakterze transakcji (płatność gotówkowa lub bezgotówkowa), a nie dane płatnika", rosną obawy śledzenia zachowań i wyborów konsumentów.

Na takie ryzyko wskazuje Michał Borowski z gospodarczego gabinetu cieni Business Centre Club: – Trudno uwierzyć, że aparat skarbowy, mając dostęp do takich danych, nie będzie miał pokusy ich gromadzenia. Dodatkowe obawy polityków i ekspertów budzi tempo wprowadzania zmian podatkowych – projekt „Polskiego ładu” liczy z uzasadnieniem 700 stron, co przy harmonogramie prac narzuconym przez rządzących nie pozwoli na wnikliwą analizę wszystkich przepisów.

ŁG

Źródło:
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
jerzy.kopinski
Pełna kontrola obywatela - to jest marzenie PiS, które pragnie zrealizować. Stąd te próby ograniczenia obrotu gotówkowego, na razie zmniejszono limit zakupy za gotówkę, ale idę o zakład, że docelowo totalniaki z "dojnej zmiany" w ogóle wyeliminują gotówkę, co też jest przecież nieukrywanym celem ministra Pełna kontrola obywatela - to jest marzenie PiS, które pragnie zrealizować. Stąd te próby ograniczenia obrotu gotówkowego, na razie zmniejszono limit zakupy za gotówkę, ale idę o zakład, że docelowo totalniaki z "dojnej zmiany" w ogóle wyeliminują gotówkę, co też jest przecież nieukrywanym celem ministra finansów Kościńskiego.
frank_deleos
Płacę tylko gotówką. Karta służy mi jedynie do wypłaty z bankomatu .
drzaraza
A co z kontrolą złodziejskich umów zawartych w „majestacie prawa”,w tym przydzielonych sobie kilkudziesięcioma procentowych podwyżek płac.
antek10
Czekamy aż bedą zwracać pieniążki za towary zakupione ale wycofane np przez Sanepid. UOKIK lubi nakładac kary za praktyki monopolistyczne. Kasa z kar idzie do UOKIK a nie do oszukanego kupującego.
mararok
"Ministerstwo Finansów wprowadzenie nowych przepisów tłumaczy walka z szarą strefą i przekonuje, że „dane gromadzone w repozytorium to są dane zanonimizowane"

To jak będą walczyć z tą szarą strefą jak niby nie wiedzą kto,co ? Podejrzane
innowierca
System oceny (punktacji) obywatela wymaga co prawda jeszcze pewnych kosmetycznych zmian na tym etapie, ale pelna wydajnosc osiagnie dopiero po likwidacji fizycznej gotowki.Ma to swoje zalety, bo mniej reklamy, a co za tym idzie pieniedzy, beda musialy rzady przeznaczyc na promocje szczepien, czy spisu powszechnego.....bo wachlarz System oceny (punktacji) obywatela wymaga co prawda jeszcze pewnych kosmetycznych zmian na tym etapie, ale pelna wydajnosc osiagnie dopiero po likwidacji fizycznej gotowki.Ma to swoje zalety, bo mniej reklamy, a co za tym idzie pieniedzy, beda musialy rzady przeznaczyc na promocje szczepien, czy spisu powszechnego.....bo wachlarz mozliwosci "dotarcia" do obywatela bedzie szeroki.
Brak certyfikatu szczepionkowego, brak autoryzacji tranzakcji, lub pan powszechnie nie spisany, tez "nieautoryzowany". Skoro teraz wywalaja zdrowych ludzi z pracy za brak szczepienia, to nie bedzie zadnego problemu dla rzadow, zeby wykorzystac mozliwosci jakie daje likwidacja gotowki, czyli jeden uzytkownikow pieniadza , jest zupelnie i bezwarunkowo zmuszony przystac na wszystkie warunki, w jaki sposob wolno mu korzystac z jego(umownie) pieniedzy.
daje
xiven
po to wynaleziono karty płatnicze i finansuje się z dodruku rządowego armie informatyków cyfryzujących wszystko aby zacząć robić z tych danych użytek

moravietz
I cyk, przechodze na placenie gotowka.
samsza
ważniejsze jest raportowanie i kontrola tego co wyrzucasz, własnością powinny być objęte tylko te rzeczy które mają nadany przez urzędnika indywidualny numer
abcx
Oczywiście że dane powinny zostać wykorzystane: za dużo słodyczy, alkoholu, papierosy, śmieciowe jedzenie - nie przysługuje leczenie w służbie zdrowia, zbyt nie zdrowy tryb życia sam Pan jest sobie winny...

Powiązane: Polski ład

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki