REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Polska na tle OECD: niskie zarobki, przeludnione mieszkania, zanieczyszczone powietrze. 11 wykresów, które warto zobaczyć

2021-11-28 06:00
publikacja
2021-11-28 06:00
Polska na tle OECD: niskie zarobki, przeludnione mieszkania, zanieczyszczone powietrze. 11 wykresów, które warto zobaczyć
Polska na tle OECD: niskie zarobki, przeludnione mieszkania, zanieczyszczone powietrze. 11 wykresów, które warto zobaczyć

Polacy mieszkają w przeludnionych mieszkania, z niższymi zarobkami rocznymi niż większość państw OECD. Polska jest wysoko także pod względem śmiertelności w wypadkach drogowych – wynika z raportu GUS.

Raport "Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" przygotowany przez Główny Urząd Statystyczny podzielony jest na 11 części tematycznych. Wśród kategorii są: zdrowie, praca, edukacja, równowaga pomiędzy pracą a życiem osobistym, dochody, warunki mieszkaniowe, środowisko, więzi społeczne, bezpieczeństwo, zaangażowanie obywatelskie oraz zadowolenie z życia.

1. Polskie zarobki niższe niż średnia w OECD

Polacy zarabiają zdecydowanie mniej niż przeciętni mieszkańcy krajów OECD. Jak podają autorzy raportu "Ku lepszemu życiu. Polska w OECD", średnie roczne wynagrodzenie, liczone z uwzględnieniem różnic w sile nabywczej waluty, wynosi w Polsce 33 tys. dolarów. Natomiast wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju średnia pensja to 49 tys. dolarów w ciągu roku. Najwięcej zarabiają pracownicy w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Luksemburgu oraz Szwajcarii, gdzie siła nabywcza przeciętnych wynagrodzeń jest około dwa razy wyższa niż w Polsce. Z kolei na drugim końcu stawki jest Meksyk, Chile, Grecja oraz Portugalia.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

2. Jedna trzecia Polaków mieszka w przeludnionych lokalach

Blisko jedna trzecia Polaków (29 proc.) żyje w przepełnionych mieszkaniach, wynika za raportu GUS. Rezultat jest lepszy niż w 2010 r., kiedy około 38 proc. mieszkańców naszego kraju żyło na w zbyt tłocznych lokalach. Średnio na jednego Polaka przypada 1,1 pokoju. W krajach OECD średnia wynosi 1,8 pokoju. Najlepsze warunki mieszkaniowe są w Kanadzie, Japonii oraz Irlandii.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

3. Przeciętna długość życia w Polsce

Przeciętna długość życia kobiet i mężczyzn w Polsce różni się o 8 lat (81 lat wobec 73 lat). Największe dysproporcje występują w krajach bałtyckich: na Litwie, Łotwie i w Estonii. Natomiast na tle państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju przeciętne trwanie życia zarówno kobiet, jak i mężczyzn jest krótsze niż średnia OECD.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

4. Polskie powietrze jednym z najbardziej zanieczyszczonych

Polska zajmuje jedno z czołowych miejsc wśród państw OECD pod względem najbardziej zanieczyszczonego powietrza. "Mieszkańcy Polski (podobnie jak Słowacji, Węgier, Izraela, Słowenii i Turcji) narażeni są na pyłowe zanieczyszczenie powietrza przekraczające granicę, powyżej której jest ono uznane przez Światową Organizację Zdrowia za niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego (10 μg/m3). W OECD ogółem problem ten dotyczy prawie dwóch trzecich populacji (62 proc.)" – czytamy w raporcie.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

5. Blisko 18 lat edukacji

Polacy przeznaczają na edukację, pomiędzy 5. a 39. rokiem życia, średnio 17,6 roku, wynika z danych za 2016 r. Jest to wyniki nieco wyższy niż średnia wśród państw członkowskich OECD - 17,2 lat. Najdłużej kształcą się mieszkańcy Australii (21 lat), Finlandii, Danii, Belgii i Szwecji (powyżej 19 lat), najkrócej natomiast mieszkańcy Kolumbii (14 lat), Luksemburga i Meksyku (nieco powyżej 15 lat). Różnica czasu spędzonego na edukacji pomiędzy krajami może wynikać także z różnych systemów nauczania.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

6. Polacy coraz bardziej zadowoleni z życia

Zwiększa się przeciętne poczucie satysfakcji ze swojego życia wśród osób mieszkających w Polsce. W skali od 0 (zupełny brak zadowolenia) do 10 (pełne zadowolenie) średnio oceniają je na 7,8. Nasz kraj jest powyżej średniej w państwach OECD - 7,4. Najwyższe pozycje w rankingu zajmują Irlandczycy, Kanadyjczycy, Finowie oraz Kolumbijczycy.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

7. Sporo osób co roku ginie na polskich drogach

Polska zajmuje czwarte miejsce wśród państw OECD pod względem liczby ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na 100 tys. ludności. Co roku w Polsce ginie ok. 8 osób (na 100 tys.). Wyższe statystyki są w Kolumbii (14), Stanach Zjednoczonych (11) oraz w Chile (10).

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

8. Polacy wciąż z niskim dochodem gospodarstw domowych

Polskie gospodarstwa domowe są w ogonie pod względem wysokości dochodu gospodarstw i ich majątku finansowego, wynika z "Indeksu Lepszego Życia 2019". Najlepiej w rankingu wypada Luksemburg, USA oraz Szwajcaria.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

9. Kobiety mają mniej czasu wolnego niż mężczyźni

"We wszystkich krajach OECD kobiety spędzają zwykle mniej czasu na pracy zarobkowej niż mężczyźni, to nie przekłada się to na większą ilość wolnego czasu. Nadal wyraźny jest wpływ ról kulturowych płci ‒ kobiety poświęcają znacznie więcej czasu niż mężczyźni na wykonywanie  nieodpłatnych prac domowych. W Polsce kobiety mają o ok. 0,5 godziny mniej czasu na swoje potrzeby niż mężczyźni" ‒ czytamy w raporcie.

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

10. Niskie poczucie wspólnoty wśród Polaków

Polacy znajdują się na szarym końcu pod względem poczucia wspólnoty wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, wynika z "Indeksu Lepszego Życia 2019" przedstawionego w raporcie "Ku lepszemu życiu. Polska w OECD".

"Ku lepszemu życiu. Polska w OECD" / GUS

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (93)

dodaj komentarz
jas2
Tytuł nieżyczliwy Polsce i Polakom.
wtomek
"Nigdy siłą nabywcza 3975 euro nie jest taka w Niemczech jak 17 967 zł w Polsce" - zrozum jednak tylko to i nie wypisuj bzdur. Do usług medycznych akurat Niemcy zasuwają do nas , bo zarabiać tam i u nas wydawać jest fajnie, odwrotnie nie. To są proste rachunki. Siła nabywcza pensji nie oznacza tamtejszą pomnożyć "Nigdy siłą nabywcza 3975 euro nie jest taka w Niemczech jak 17 967 zł w Polsce" - zrozum jednak tylko to i nie wypisuj bzdur. Do usług medycznych akurat Niemcy zasuwają do nas , bo zarabiać tam i u nas wydawać jest fajnie, odwrotnie nie. To są proste rachunki. Siła nabywcza pensji nie oznacza tamtejszą pomnożyć przez kurs kantorowy i porównać z wypłatą polską . Tak mogą liczyć tylko kompletne niedouki.
drzaraza
PiS buduje komunę. Bo czy się stoi czy się leży jednakowo się należy. Rząd się wyżywi. I świnie są równe i rowniejsze..
neuelukas
Punkt 11. Ponadprzeciętna korupcja grupy Politycznej!
jas2
Żyjesz przeszłością. Od paru lat już rządzi inna partia.
wtomek
"Średnio na jednego Polaka przypada 1,1 pokoju. " czytając to i jednocześnie informacje co budują deweloperzy, gdy nagle lokal 7m/2 jest mieszkaniem....widać masę mistyfikacji i manipulacji. Kiedyś podawano w takim rankingu ilość m/2 na osobę w mieszkaniu. Zawsze byliśmy do tyłu w stosunku do Szwecji, Niemiec "Średnio na jednego Polaka przypada 1,1 pokoju. " czytając to i jednocześnie informacje co budują deweloperzy, gdy nagle lokal 7m/2 jest mieszkaniem....widać masę mistyfikacji i manipulacji. Kiedyś podawano w takim rankingu ilość m/2 na osobę w mieszkaniu. Zawsze byliśmy do tyłu w stosunku do Szwecji, Niemiec ... nie znam całej statystki. Tego typu średnie można brać sobie zupełnie z sufitu.
wtomek
" Niemczech jest to 3975 euro, czyli aż 17 967 zł!"- stuknij się człowieku w głowę. Tyle mu da złotych jak je wymieni i wyda w Polsce. Nigdy siłą nabywcza 3975 euro nie jest taka w Niemczech jak 17 967 zł w Polsce. To jakieś przedszkolaki ekonomiczne mogą takie bzdury wypisywać.
men24a
Rozumiem że Niemiec płaci 3 x drożej za auto, AGD, RTV, spozywke ? Ciekawa teoria. Niestety sporo mieszkałem w Niemczech
Niemcy fryzjer meski 15 euro. Remont odliczasz od podatków, nawet wizytę kominiarza czy dentystę odliczasz od podatku, tak jak i dojazdy do pracy. Dentysta taniej mi wyszedł w Niemczech niz w Polsce
Rozumiem że Niemiec płaci 3 x drożej za auto, AGD, RTV, spozywke ? Ciekawa teoria. Niestety sporo mieszkałem w Niemczech
Niemcy fryzjer meski 15 euro. Remont odliczasz od podatków, nawet wizytę kominiarza czy dentystę odliczasz od podatku, tak jak i dojazdy do pracy. Dentysta taniej mi wyszedł w Niemczech niz w Polsce a to dlatego że mam ubezpieczenie w normalnej kasie chorych która pokrywa koszty wizyt, plomb itp, nawet dostałem czesciowy zwrot za implanty. Ubezpieczenie auta kosztowało mnie 350 euro rocznie niepełne auto casco. Leki dla dzieci bezpłatnie, nawet niektóre dla dorosłych bezpłatnie, wizyty bezpłatne. Za np śmieci place niższe rachunki za 4 osoby niż rodzice w Polsce za 2 osoby. Gaz ceny podobne, jedynie prąd jest droższy a to dlatego że w Niemczech nie ma rozbitego rachunku na kilkanaście pozycji. Miesięcznie za 4 osoby place 65 euro za mieszkanie w domu. Podatek roczny za dom to 450 euro. Coś Ci jeszcze napisać?

To nic że Polacy zarabiają 3 razy mniej niż Niemcy, ważne że mandaty będziemy mieć wyższe niż oni. Bo eksperci twierdzą że mamy bardzo niskie mandaty, ale nie ma ekspertów żeby powiedzieć że mamy bardzo niskie pensje.
wtomek odpowiada men24a
"Nigdy siłą nabywcza 3975 euro nie jest taka w Niemczech jak 17 967 zł w Polsce" - zrozum jednak tylko to i nie wypisuj bzdur. Do usług medycznych akurat Niemcy zasuwają do nas , bo zarabiać tam i u nas wydawać jest fajnie, odwrotnie nie. To są proste rachunki. Siła nabywcza pensji nie oznacza tamtejszą pomnożyć "Nigdy siłą nabywcza 3975 euro nie jest taka w Niemczech jak 17 967 zł w Polsce" - zrozum jednak tylko to i nie wypisuj bzdur. Do usług medycznych akurat Niemcy zasuwają do nas , bo zarabiać tam i u nas wydawać jest fajnie, odwrotnie nie. To są proste rachunki. Siła nabywcza pensji nie oznacza tamtejszą pomnożyć przez kurs kantorowy i porównać z wypłatą polską . Tak mogą liczyć tylko kompletne niedouki.

Powiązane: Wykresy, które warto zobaczyć

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki