Polska bankowość w liczbach - 2016 r. [Raport]

analityk Bankier.pl

46 mln klientów, 31 mln kont osobistych, 7,7 mln użytkowników bankowości mobilnej i 6,2 mln kart kredytowych – tak zakończył się rok 2016 w bankach, wynika z najnowszej edycji raportu „Polska bankowość w liczbach”, zawierającego unikalne dane na temat polskiego sektora bankowego.

Co kwartał redakcje Bankier.pl i PRNews.pl publikują uzyskane w bankach informacje na temat liczby kont, kart czy użytkowników bankowości elektronicznej. Ankiety obejmują łącznie kilkanaście obszarów tematycznych. Dane prezentowane są na bieżąco w sekcji RAPORTY w serwisie PRNews.pl, tuż po publikacji kwartalnych wyników finansowych banków. Najnowsze opracowanie obejmuje podsumowanie roku 2016.

Mimo niekorzystnych prognoz, rok ubiegły okazał się dla banków udany. Na koniec grudnia banki o profilu uniwersalnym obsługiwały łącznie 46 mln klientów, czyli o 3 miliony więcej niż na koniec 2015 roku. Dane te obejmują nie tylko osoby fizyczne, ale także firmy, gminy, miasta czy szkoły. Najwięcej klientów ma nasz narodowy gigant PKO Bank Polski – łącznie 9,2 mln. Na drugim miejscu jest Bank Pekao (5,2 mln), a na trzecim mBank (4,5 mln).

Raport "Polska bankowość w liczbach" w wersji PDF [Pobierz]

Liczba kont osobistych w bankach sięgnęła 31 mln

Ankietowane banki prowadzą dla swoich klientów detalicznych 31 mln kont osobistych. To o milion więcej niż rok wcześniej. Na pierwszym miejscu także i tu jest PKO BP, prowadząc 6,8 mln rachunków osobistych. Najwięcej ROR-ów przybyło jednak w 2016 roku Alior Bankowi, który przejął Bank BPH. Dzięki temu awansował na szóstą pozycję pod względem liczby prowadzonych kont. To wysoka pozycja, jeśli weźmiemy pod uwagę, że bank pojawił się na rynku w 2008 roku i był budowany od zera.

W 2016 roku Polakom przybyło kart płatniczych. Liczba kart debetowych w ankietowanych przez nas bankach wzrosła o 1,1 mln do poziomu 25 mln. Przez ostatnie kilka lat obserwowaliśmy spadki w segmencie kart kredytowych, ale z danych, które udostępniły nam instytucje finansowe, wynika, że trend spadkowy wyhamował. Na koniec 2016 roku Polacy mieli w swoich portfelach 6,2 mln kart kredytowych, czyli tyle samo, co rok wcześniej. Coraz więcej klientów używa też kart płatniczych wgranych do swoich smartfonów (karty HCE). W grudniu 2016 r. banki obsługiwały już 234 tys. takich kart.

Wzrost liczby użytkowników bankowości mobilnej

Wzrost popularności kart HCE wynika z faktu, że dynamicznie rośnie grono klientów korzystających z bankowości mobilnej. Do swojego banku z urządzenia mobilnego – telefonu lub tabletu - loguje się już 7,7 mln osób. Grono osób korzystających w tym celu wyłącznie z aplikacji mobilnej w smartfonie jest mniejsze – to około 3,5 mln użytkowników. Z kwartału na kwartał zwiększa się liczba operacji wykonywanych w kanałach mobilnych. Klienci ING Banku Śląskiego w ostatnich trzech miesiącach 2016 roku pobili rekord – wykonali 8,4 mln operacji w komórkach.

Raport "Polska bankowość w liczbach 2016"
Raport "Polska bankowość w liczbach 2016" (prnews)

Cały czas zwiększa się liczba osób posiadających dostęp do bankowości internetowej. Na koniec 2016 ankietowane przez nas banki uniwersalne miały podpisane umowy o dostęp online z 31 mln klientów detalicznych. Połowa z nich korzystała z bankowości internetowej aktywnie.

Zwolnienia w bankowości

Wraz ze wzrostem znaczenia elektronicznych kanałów obsługi, maleje liczba placówek bankowych i zatrudnienie w bankowości. Osoby, które wykonują operacje samodzielnie, nie potrzebują już wsparcia w oddziałach. Z danych udostępnionych nam przez banki wynika, że w 2016 roku ankietowane instytucje ograniczyły zatrudnienie o blisko 3 tys. etatów, a sieć placówek własnych skurczyła się o 799 punktów.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~Hanka122

Zgadzam sie z Toba, Także Dałam się nabrać przez nieuczciwe towarzystwo ubezpieczeniowe. Zaproponowano mi polisolokatę, przez którą straciłam wszystkie oszczędności. Jeden zapis spowodował, że moje życie zmieniło się w pasmo długów i obciążeń finansowych. Na szczęście trafiłam na Kancelarię Prawną Invictus - www.kancelariainvictus.pl,która pomogła mi odzyskać moje pieniądze. Byłam zupełnie nieświadoma tego, że mogę walczyć z nieuczciwym ubezpieczycielem i że uda mi się rozwiązać zawartą polisolokatę. Dzięki nim spię spokojnie !

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~DominikaSuchann

Witajcie! Przestrzegam Was dałam się wpakować w to samo. Miałam ogromny problem bo zaufałam osobom którym nie powinnam niestety. Naszczęście z polecenia kolezanki trafiłam na Pana Jakuba z kancelarii LEX . Z ich pomocą udało mi się odzyskać pieniądze i mogę już spać spokojnie .Podaje namiar do niego dla zainteresowanych tel : 531 613 226. Najlepiej radze Wam wystrzegajcie się tego a jesli już Was to spotkało i macie taki sam problem jak my kontaktujcie się z jakimś dobrym prawnikiem to jedyne rozsądne rozwiązanie .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~olo

46mln klientów i tylko 6mln kart jak to czytają managery to brązowy alarm i imiękko w gaciach.

! Odpowiedz
3 10 ~Filip

Alior Bank mistrz rolowania własnych kredytów i sprzedaży bankowych papierów wartościowych które nie zarabiają!!!
PKO BP lider obsługi emerytów , którym nie chce się sprawdzić oferty konkurencji z powodu lenistwa. Lepiej pół dnia spędzić w kolejce do kasy niż poszukać innego rozwiązania!

! Odpowiedz
1 1 ~Tomo

A znasz jakiś bank, który nie chce dawać dodatkowych produktów? Choćbys zmieniał konto 10 razy zawsze do czegoś się przyczepisz – nie a banku idealnego.

! Odpowiedz
0 0 elsza

Akurat Alior kredyty ma przyzwoite więc nie rozumiem pretensji… No chyba drogi panie, że wniosek odrzucili i się zdenerwowałeś?

! Odpowiedz
0 0 ~hana

Ciekawe zestawienie. Prezentuje najważniejsze informację w segmencie klienta indywidualnego, zabrakło mi analizy w ujęciu Klienta firmowego. Może w przyszłym roku?

! Odpowiedz
0 5 ~as

A co na to kasia z getinu?

! Odpowiedz
1 3 ~Observer

Polecam przesłuchanie w sprawie Amber Gold o 14.00 cd. na żywo na y tubie Masakracja. Dowiecie się w jakich warunkach latacie bez ubezpieczenia i odszkodowań. Ile straciło państwo przez takie OLT i całą resztę, bo samo Amber Gold to pestka.

! Odpowiedz
5 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz