REKLAMA

Polska Dolina Krzemowa? Wrocław stawia na IT

2019-10-15 12:32, akt.2019-10-18 11:51
publikacja
2019-10-15 12:32
aktualizacja
2019-10-18 11:51

Mówią, że Wrocław to polska Dolina Krzemowa. 63 proc. przedsiębiorstw na terenie tego miasta to filie globalnych organizacji. Mają problemy z pozyskaniem doświadczonych pracowników, tym bardziej że ci mają duże oczekiwania finansowe, a często też niewielki staż pracy.

„Ten rynek jest gigantyczny. Jeżeli rzeczywiście kogoś potrzebujemy, to go znajdziemy. On będzie bardzo drogi, ale go znajdziemy” - mówi jeden z przedstawicieli sektora dużych przedsiębiorstw, wypowiadający się w raporcie „Wrocławski sektor IT” opracowanym przez Agencję Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i ITCorner.

/ Pexels

Programista na wagę złota?

Jak czytamy w wynikach badania, 62 proc. ankietowanych jako główne wyzwanie dla rozwoju IT we Wrocławiu wskazuje ograniczony dostęp do wyspecjalizowanych kadr. Ponadto wśród barier znalazły się również wysokie koszty pracy (41 proc.), duża konkurencja na rynku, a także, choć w mniejszym stopniu – problem z pozyskaniem wykwalifikowanej kadry spoza IT czy nadmierna biurokracja (odpowiednio 20 i 19 proc.).

Jedynie 23 proc. pytanych firm nie dostrzega problemów z zatrudnieniem nowych członków załogi, a ponad połowa korzysta z pomocy rekrutacyjnej z zewnątrz. Im mniejsza firma, tym co prawda trudniej pozyskać pracownika, ale rotacja jest mniejsza. Dla ponad połowy firm poziom przepływu zatrudnionych jest akceptowalny.

W sektorze IT szuka się znacznie częściej osób, które zajęłyby się rozwojem oprogramowania, rzadziej w administracji i doradztwie. Jedynie w sektorze BPO/SSC/ITO administracja jest niemal tak samo ważna, co na przykład programowanie i testowanie.

/ Źródło: Raport "Wrocławski sektor IT"

65 proc. przedsiębiorstw jest zdania, że na rynku nie ma problemu z pozyskaniem juniorów. I to tylko tę grupę, dotyczą osób z doświadczeniem w branży do dwóch lat, można uznać za dostępną dla rekruterów. Jeśli chodzi o architektów, czyli osoby o najwyższym stopniu wtajemniczenia, wskaźnik ten wyniósł już 3 proc. „Rzeczywiście, jest trudno o kompetencje, których teraz potrzebujemy. Nie wiem, czy gdziekolwiek są tacy ludzie. W Nowym Jorku czy w Londynie, ale byliby z pewnością trzy razy drożsi od naszych. Do tej pory mam dużo szczęścia, bo ostatnimi czasy przyciągamy świetnych specjalistów IT, nawet z niemieckich firm” - komentuje przedstawiciel sektora małych przedsiębiorstw.

Co ciekawe, architekci, czyli osoby z doświadczeniem powyżej 10 lat, najczęściej pracują w start-upach, podczas gdy pracownicy ze średnim stażem (2-7 lat) są zatrudniani głównie w sektorze BPO/SSC/ITO.

Studia nie są ważne

Choć statystyka Głównego Urzędu Statystycznego mówi, że wyższe wykształcenie wiąże się z wyższymi zarobkami, nie ma to odzwierciedlenia w branży IT. Tam ukończenie studiów nie jest niezbędne, a znaczenie mają indywidualne umiejętności. Jak podają autorzy raportu, można być nawet samoukiem czy genialnym licealistą, aby zostać zauważonym. „Młodego człowieka łatwiej wyszkolić i jest bardziej plastyczny, nie boi się ryzykować i wiele się uczy. (…) Na tym etapie wolę zatrudniać juniorów i dawać im swobodę oraz możliwość nauki” - mówi przedstawiciel małego przedsiębiorstwa.

Wyzwanie, zdaniem autorów, stanowi pozyskanie pracowników nie tylko z twardą wiedzą, ale i z kompetencjami miękkimi. Cenione są również języki obce – oprócz angielskiego popularnym językiem jest niemiecki, jednak informatyk z dodatkowym językiem będzie miał wysokie oczekiwania finansowe.

Trudno jest pozyskać pracowników w niszowych dziedzinach, pracodawcy wymieniają: niskopoziomowe zagadnienia związane z Linuxem, specyficzne rozwiązania dla branży medycznej czy badania w zakresie sztucznej inteligencji.

Technologie

Wrocławski sektor IT przede wszystkim świadczy usługi na zlecenie klienta z przeniesieniem praw autorskich na niego (35 proc. wskazań), zajmuje się tworzeniem produktu o pełni zautomatyzowanym procesie dystrybucji (19 proc.), tworzeniem produktu dedykowanego (17 proc.) lub obsługą wewnętrznych potrzeb firm (16 proc.), a w zaledwie 13 proc. oferowany jest body/team leasing.

Podobnie jak w globalnych trendach we Wrocławiu wśród najważniejszych technologii kodowania znalazły się: JavaScript, Java, SQL, C++, Python, C# oraz PHP. W kolejnych trzech latach tendencje zmienią się nieznacznie.

/ Źródło: Raport "Wrocławski sektor IT"

„Dla lokalnej branży IT dobry prognostyk stanowi duże zainteresowanie Pythonem, który jest językiem używanym głównie w programowaniu rozwiązań sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Potwierdza to fakt, że sporo firm we Wrocławiu pracuje nad rozwojem tych technologii” - podają autorzy raportu.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (21)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antonicaracal
W Portugalii programiści startują od 700Euro / miesiąc ! W Porto i Lizbonie powstaję biura jak
grzyby po deszczu ! Pełno tam biało-czerwonych orłów ...
q-tas
"Mówią, że Wrocław to polska Dolina Krzemowa. 63 proc. przedsiębiorstw na terenie tego miasta to filie globalnych organizacji." - jak 63% to będą CENTRALE globalnych organizacji to porozmawiamy o byciu doliną krzemowa....
niezbednikmanagera
Pasują do jednego z typów tutaj https://niezbednikmanagera.pl/praca-z-innymi/8-typow-pracownikow-ktore-musisz-znac/
zbyszek_
"Trudno jest pozyskać pracowników w niszowych dziedzinach, pracodawcy wymieniają: niskopoziomowe zagadnienia związane z Linuxem"
"Wrocławski sektor IT przede wszystkim świadczy usługi na zlecenie klienta z przeniesieniem praw autorskich na niego"
Top jezyki to HTML + JavaScript.

Robienie stron
"Trudno jest pozyskać pracowników w niszowych dziedzinach, pracodawcy wymieniają: niskopoziomowe zagadnienia związane z Linuxem"
"Wrocławski sektor IT przede wszystkim świadczy usługi na zlecenie klienta z przeniesieniem praw autorskich na niego"
Top jezyki to HTML + JavaScript.

Robienie stron internetowych na zlecenie klientow w tym sie specialuzje tak 'dolina krzemowa'
czyli cos co jest najbardziej proste w IT i nie jest to wytwarzanie nowych produktow na rynkem masowy.januszbizensu
HTML/CSS to niemal takie samo programowanie jak wpisywanie w EXCELU w tabelce "owoce" ilości cebuli na stanie. Tak tylko wyjaśniam, że jeżykiem programowania to nie jest a służy po prostu do opisu wyglądu dokumentów/stron.
zbyszek_
tak, tak. Program to zbior instrukcji a w HTML/css nie ma instrukcji one sa w JavaScripcie w tym przypadku.
novus odpowiada zbyszek_
Panowie, breaking news

HTML/CSS3 is Turing complete!

https://github.com/elitheeli/stupid-machines
msciwy_ogorek
Nie. Programista zawsze wyjdzie na swoje, po prostu podniosa stawki i tyle. Nie odbije sie to na pracownikach a na firmach. Ludzie maja swoje stawki i nikt nie zejdzie nizej, prosta sprawa.
glos_rozsadku
(liczby z tyłka dla przykładu): Masz firmę informatyczną i zatrudniasz 20 programistów. Żeby każdy programista zarobił 10 000 zł na rękę musiałeś mu zapłacić 18 000 zł. Dzięki PISowi będziesz musiał zapłacić 20 000 zł. Stracisz 2000 zł na każdym programiście czyli 40 tys. / mies. Jeśli to nie zabije Twojej (liczby z tyłka dla przykładu): Masz firmę informatyczną i zatrudniasz 20 programistów. Żeby każdy programista zarobił 10 000 zł na rękę musiałeś mu zapłacić 18 000 zł. Dzięki PISowi będziesz musiał zapłacić 20 000 zł. Stracisz 2000 zł na każdym programiście czyli 40 tys. / mies. Jeśli to nie zabije Twojej firmy to programistom dasz podwyżki o te 2000 zł mniejsze. W efekcie jak planowałeś 1000 zł podwyżki rocznie to przez kolejne 2 lata nie będziesz w stanie dać im żadnej podwyżki.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki