REKLAMA

Polscy wynalazcy na międzynarodowych targach w Brukseli

2016-11-19 19:11
publikacja
2016-11-19 19:11

Sukces polskich naukowców na światowych targach wynalazków Brukseli. Z 50. zaprezentowanych innowacyjnych rozwiązań i projektów 24 otrzymały złote medale, a 3 srebrne.  Do belgijskiej stolicy przyjechało ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów.

fot. Lifesize / Thinkstock /

Naukowcy z Polski zaprezentowali wynalazki z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki. 

Złoty medal z wyróżnieniem dostał między innymi Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach. W tym przypadku znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych. Metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. "One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie" - tłumaczył Marek Godlewski.

Arkadiusz Miążek z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu zaprezentował specjalne testy dla psów.

"Szybka diagnostyka białaczki i chłoniaków u psa, a w oparciu o te same przeciwciała stworzone do tego testu można leczyć te psy" - tłumaczył Arkadiusz Maciążek. 20-letni Wojciech Żdżarski zaprezentował system, który ma ostrzegać przed zaśnięciem. Obecnie istnieją systemy, ale - jak tłumaczył młody naukowiec - stwierdzają fakt zaśnięcia. "Ten system ma działać prewencyjnie, a jest to możliwe dzięki opracowaniu kilkunastu różnych parametrów, jak: czas jazdy, czas rzeczywisty, natężenie oświetlenia, dźwięk, puls, częstość mrugnięć, długość mrugnięć. Opracowaliśmy model matematyczny, który będzie dostosowywał się do konkretnego użytkownika za pomocą wykorzystania sieci neuronowych" - dodał Wojciech Żdżarski.  

Inny wynalazek to maska, która ułatwia leczenie chrapania. "Znakomitość naszego wynalazku polega na tym, że możemy badać osobno nos, usta, a także jamę ustną" - mówił Andrzej Kukwa, szef Kliniki Laryngologii w Olsztynie.

Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przedstawiała nową metodę zabezpieczenia dowodów przed podrabianiem za pomocą lasera."Dzięki znakowaniu laserowemu możemy wprowadzać dodatkowe informacje - chronimy dane posiadacza i zabezpieczamy przed manipulacją" - dodała.

Barbara Heller, organizatorka polskiego pawilonu podkreśliła, że takie targi, szczególnie dla młodych naukowców to okazja nawiązania kontaktów z firmami i instytucjami, które byłyby zainteresowane realizacją projektów. "Mogą potem realizować w praktyce swoje rozwiązania" - dodała.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/moc

Źródło:IAR
Tematy
Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Najtańsze konta osobiste z kontem oszczędnościowym – styczeń 2023 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~możliwe
Wojciech Żdżarski reprezentuje Total Car Rescue. Miałam przyejmośc porozmawiać z twórcami tego wynalazku jeszcze przed wyjazdem do Brukseli.
https://www.youtube.com/watch?v=Fqo9KAUeh0Y
~tm
Szkoda tylko że polskie Ministerstwo Nauki poskąpiło pieniędzy w tym roku na dofinansowanie.
~StanRS
Ty żyjesz w socjalizmie? Jeśli genialne wynalazki na miarę Einsteina nie mogą znaleźć żadnego inwestora, żeby to wdrożyć do produkcji. To takie "wynalazki" nie są potrzebne ludzkości. Chyba tylko kilku profesorkom, którzy liczą na jakieś granty od państwa z naszych podatków.
~wla odpowiada ~StanRS
Państwu opłaca się inwestować w wynalazki, w innym wypadku wynalazcy wyjadą z owocami swojej pracy do bardziej konkurencyjnych od Polski państw.

A teraz zastanów się na co te zaoszczędzone pieniądze z twoich podatków zostaną wydane.
~Eskimos odpowiada ~wla
To spójrz Wla na zamieszczone zdjęcie i powiedz nam do czego służy ten wynalazek. Chodzi mi o to białe w środku, ale nie w fartuchu.
Ja osobiście jestem pod wrażeniem i cieszę się niezmiernie, że dołożyliśmy się do powstania czegoś tak niezwykłego i użytecznego.
~arturj odpowiada ~StanRS
" Jeśli genialne wynalazki ... nie mogą znaleźć żadnego inwestora, To takie "wynalazki" nie są potrzebne ludzkości"
Czyżby? Wulkanizacja opon?

A poza tym, to co to jest "wynalazki na miarę Einsteina"?
~StanRS odpowiada ~arturj
Wynalazki na miarę Einsteina, to ten na zdjęciu;)).
~zez
"Wynalazki" tylko wg niedouczonych "dziennikarzy". Znaczniki fluorescencyjne to "innowacja" która ma już kilkadziesiąt lat. "system ostrzegający przed zaśnięciem" ma pewnie ponad 100 lat i stosowany jest np na kolei. "Maska która leczy chrapanie" - kuriozum. Znakowanie laserowe - "Wynalazki" tylko wg niedouczonych "dziennikarzy". Znaczniki fluorescencyjne to "innowacja" która ma już kilkadziesiąt lat. "system ostrzegający przed zaśnięciem" ma pewnie ponad 100 lat i stosowany jest np na kolei. "Maska która leczy chrapanie" - kuriozum. Znakowanie laserowe - stosowane od ponad 30 lat. Szkoda pisać dalej...
~Eskimos
A ja myślałem, że największym uznaniem na zachodzie cieszy się nasza dzielna armia hydraulików i domoroslych speców budowlanych.
~StanRS
Największym uznaniem na zachodzie cieszy się "Krul Europy" i komisarze ludowi typu Bieńkowska. No, i jeszcze trybunał konstytucyjny i KOD.

Powiązane: Nowe technologie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki