Sukces polskich naukowców na światowych targach wynalazków Brukseli. Z 50. zaprezentowanych innowacyjnych rozwiązań i projektów 24 otrzymały złote medale, a 3 srebrne. Do belgijskiej stolicy przyjechało ponad 300 wystawców z kilkunastu krajów.


Naukowcy z Polski zaprezentowali wynalazki z różnych dziedzin - medycyny, informatyki, chemii, biologii i elektroniki.
Złoty medal z wyróżnieniem dostał między innymi Marek Godlewski z Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk za innowacyjne znaczniki fluorescencyjne, które pozwalają na precyzyjną lokalizację zmian nowotworowych w płucach. W tym przypadku znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych. Metoda polega na wprowadzeniu do organizmu bardzo małych markerów. "One zostaną wyłącznie tam, gdzie są zmiany nowotworowe. Dobieramy je tak, by wydajnie świeciły, więc potem, biorąc wycinki, widać, który obszar jest zaatakowany, a który nie" - tłumaczył Marek Godlewski.
Arkadiusz Miążek z Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej Polskiej Akademii Nauk we Wrocławiu zaprezentował specjalne testy dla psów.
"Szybka diagnostyka białaczki i chłoniaków u psa, a w oparciu o te same przeciwciała stworzone do tego testu można leczyć te psy" - tłumaczył Arkadiusz Maciążek. 20-letni Wojciech Żdżarski zaprezentował system, który ma ostrzegać przed zaśnięciem. Obecnie istnieją systemy, ale - jak tłumaczył młody naukowiec - stwierdzają fakt zaśnięcia. "Ten system ma działać prewencyjnie, a jest to możliwe dzięki opracowaniu kilkunastu różnych parametrów, jak: czas jazdy, czas rzeczywisty, natężenie oświetlenia, dźwięk, puls, częstość mrugnięć, długość mrugnięć. Opracowaliśmy model matematyczny, który będzie dostosowywał się do konkretnego użytkownika za pomocą wykorzystania sieci neuronowych" - dodał Wojciech Żdżarski.
Inny wynalazek to maska, która ułatwia leczenie chrapania. "Znakomitość naszego wynalazku polega na tym, że możemy badać osobno nos, usta, a także jamę ustną" - mówił Andrzej Kukwa, szef Kliniki Laryngologii w Olsztynie.
Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przedstawiała nową metodę zabezpieczenia dowodów przed podrabianiem za pomocą lasera."Dzięki znakowaniu laserowemu możemy wprowadzać dodatkowe informacje - chronimy dane posiadacza i zabezpieczamy przed manipulacją" - dodała.
Barbara Heller, organizatorka polskiego pawilonu podkreśliła, że takie targi, szczególnie dla młodych naukowców to okazja nawiązania kontaktów z firmami i instytucjami, które byłyby zainteresowane realizacją projektów. "Mogą potem realizować w praktyce swoje rozwiązania" - dodała.
IAR/Beata Płomecka/Bruksela/moc