REKLAMA

Polacy wrócą ze Wschodu

2016-01-25 00:24
publikacja
2016-01-25 00:24

Rząd ma już projekt nowej ustawy repatriacyjnej, która ma po wielu latrach rozwiązać wstydliwy dla Polski problem repatriantów ze Wschodu (Kazachstanu i państw Azji Środkowej) - informuje "Rzeczpospolita".

fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM
"Rz" poznała szczegóły proponowanych rozwiązań, nad którymi pracuje Rządowe Centrum Legislacji. Główny cel ustawy jest oczywisty: ułatwić oczekującym od lat Polakom powrót na stale do kraju.

Rząd chce przenieść główny ciężar pomocy repatriantom ze Wchodu z samorządów na budżet państwa. Chodzi głównie o mieszkania, które dziś mają repatriantom zapewniać gminy. Rząd chce ten obowiązek wziąć na siebie. Prócz tego budżet państwa będzie pokrywał koszt przeprowadzki repatriantów.

A gdy będą już w Polsce mają dostać wsparcie od państwa na podniesienie kwalifikacji zawodowych, a także na naukę języka polskiego. Rząd ma też zagwarantować pieniądze na półroczne utrzymanie repatrianta (600 zł miesięcznie) oraz pomoc mieszkaniową. Ta ostania polegać ma na uzyskaniu przez repatrianta własnego mieszkania lub pokryciu kosztów jego remontu lub wynajmu. Rządowa propozycja zakłada bowiem jednorazowe dofinansowanie rocznego czynszu. Według ustaleń "Rz" ma to być kwota powyżej 4 tys. zł na osobę. (PAP)

par/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~ala
Pojęcie Polak jest bardzo względne. Sonda z artykułu obok dobitnie to pokazuje! Wolimy obcego uczciwego, niż Polaka cwaniaka.
Potomkowie Polaków z Imperium Rosyjskiego przyzwyczaili sie do radzieckiej rzeczywistości.
Wielu nie miało do czynienia z jezykiem polskim.
Czy potomek Polki urodzony w Stanach Zjednoczonych, Anglii,
Pojęcie Polak jest bardzo względne. Sonda z artykułu obok dobitnie to pokazuje! Wolimy obcego uczciwego, niż Polaka cwaniaka.
Potomkowie Polaków z Imperium Rosyjskiego przyzwyczaili sie do radzieckiej rzeczywistości.
Wielu nie miało do czynienia z jezykiem polskim.
Czy potomek Polki urodzony w Stanach Zjednoczonych, Anglii, Niemczech, itd, nie znający jezyka polskiego, jest Polakiem?
Lepiej przyjąc do pracy w Polsce, chętnych do przyjazdu obywateli krajow d. ZSRR, ateistów czy prawosławnych, szczególnie majacych jakikolwiek gen polskości, niż muzułmańskich mieszkańców Afryki. Róznice kulturowe są zdecydowanie mniejsze.
~mm
Polacy to nie cwaniacy. Większość zdecydowanie to uczciwi cięzko pracujący ludzie. Kto się czuje Polakiem - każdy kto polske szanuje, czuje sie z nią związany chce tu być, pracować i rozwijać się. Generalnie przyczyniac sie do dobra tego kraju, ekonomicznie, społecznie i duchowo. Nie ich wina, że 1 200 tys Stalin wywiózł w głab Rosji.Polacy to nie cwaniacy. Większość zdecydowanie to uczciwi cięzko pracujący ludzie. Kto się czuje Polakiem - każdy kto polske szanuje, czuje sie z nią związany chce tu być, pracować i rozwijać się. Generalnie przyczyniac sie do dobra tego kraju, ekonomicznie, społecznie i duchowo. Nie ich wina, że 1 200 tys Stalin wywiózł w głab Rosji. Drodzy czytelnicy nie dajcie sobie wmówić, że jestesmy nic nie warci. To Zachód mógłby sie od nas uczyć.
~igor
Polscy pracodawcy chętnie przyjmą obywateli Białorusi, ale oni wcale nie chcą do Polski jechać.
~WD40 odpowiada ~mm
mm wielki szacun za Twój wpis. Zgadzam się z Tobą w 100%.

Ludzie! Więcej wiary w siebie i więcej dumy z tego że jesteście Polakami! Jeździłem trochę po świecie i muszę powiedzieć, że jedynym krajem gdzie źle mówiono o Polakach była i jest Polska... W każdym innym kraju spotykałem się z wieloma pozytywnymi i ciepłymi opiniami
mm wielki szacun za Twój wpis. Zgadzam się z Tobą w 100%.

Ludzie! Więcej wiary w siebie i więcej dumy z tego że jesteście Polakami! Jeździłem trochę po świecie i muszę powiedzieć, że jedynym krajem gdzie źle mówiono o Polakach była i jest Polska... W każdym innym kraju spotykałem się z wieloma pozytywnymi i ciepłymi opiniami na temat Polski i Polaków. Doświadczyłem wiele szacunku i uznania, nawet będąc w Niemczech. Bo prawda jest taka, że jak bauer potrzebuje ludzi do zbioru np. truskawek, i ma do wyboru Serbów, Ruskich, Turków, Polaków i Niemców to bez dłuższego namysłu w pierwszej kolejności najmuje Polaków, bo wie że Polak pracuje sumiennie a nie jest drogi.

A że rzeczywistość w Polsce wygląda jak wygląda, no cóż... po 50 latach komunizmu i sprawowania oficjalnych rządów przez pachołków moskiewskich i ich przydupasów, oraz demoralizacji przez ateizm i socjalizm, niestety ale nie da się z takiego szamba wyjść w krótkim czasie, tym bardziej, że przez większość 3RP Polskąnadal rządzili ludzie pokroju ich poprzedników. Dlatego chodźmy do wyborów i głosujmy na ludzi którzy dobrze Polsce życzą, a nie na najemne prostytutki w garniturach i garsonkach.

Suma sumarum, nie traćmy ducha! Głowa do góry, klata do przodu, ogień na tłoki i jazda w przód! Bo przecież jesteśmy Polakami i odwagę oraz waleczność mamy we krwi. A walczyć musimy o lepsze jutro dla nas i naszych bliskich...

~Ania
Niech Polski rzad domaga sie od UE aby kazdy z krajów UE zobowiązał sie do przyjecie po kilka tys. takigch uchodzców / repatriantow. Tak jak od nas domagają sie przyjmowania Syryjczyków.
~Mario
600 zł na utrzymanie przez pół roku. Maja gest Sk.....
~azet
Oni czekają od lat na spełnienie marzenia o zamieszkaniu w ojczyźnie. My zmęczeni "tym krajem" możemy się uczyć od nich patriotyzmu. Nimi powiniśmy się zająć, a nie agresywną i roszczeniową dziczą ze szwaskiego nadania.
~as
"Wstydliwy problem", dobre. To kpina, że do tej pory nikt tym ludziom nie pomógł!
~as
Dodam, że poprzedni rząd wolał sprowadzać jurnych ciapatych do byczenia się, niż własnych rodaków. Brawo!
~W_Nosie odpowiada ~as
dodam, że poprzedni rząd PIS miał to w nosie

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki