Polacy uciekają przed niskimi pensjami

2 miliony emigrantów to jeden z największych problemów Polski. Zdaniem niektórych największy. Polacy przestaną wyjeżdżać dopiero wtedy, gdy wynagrodzenia w Polsce zbliżą się do średniej unijnej. Zdaniem rządu stanie się to dopiero w 2020 roku, ale jest to prawdopodobnie prognoza na wyrost.

Z raportu PwC wynika, że już w 2030 roku przeciętna polska pensja wyniesie 69% średniego wynagrodzenia w USA, czyli 3137 dolarów (uwzględniając parytet siły nabywczej). Obecnie przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wynosi ok. 1 tys. dolarów, co stanowi ok. 33% amerykańskiej przeciętnej pensji.

 Czy opłaca się pracować za 1600 zł» Czy opłaca się pracować za 1600 zł?

Jednak zanim wzrosną płace, w Polsce może już nikogo nie być. Dlatego potrzebne są natychmiastowe działania, które nie tyle co zniechęcą Polaków do wyjazdów ile dadzą im poczucie, że naprawdę warto zostać w kraju.

Stąd potrzebne są reformy, które w prosty sposób przełożą się na wzrost wynagrodzeń netto. Dodatkowo konieczne są ułatwienia dla osób, które chcą prowadzić działalność gospodarczą. Największym problemem są zbyt wysokie podatki i duża liczba obowiązków administracyjnych. Na drugim planie mamy niski przyrost naturalny. Tutaj jednak zauważa się pewną prawidłowość – Polki chcą rodzić dzieci, ale nie w Polsce. W Wielkiej Brytanii nasze rodaczki są na drugim miejscu pod względem liczby urodzeń wśród zamieszkujących ten kraj mniejszości narodowych. Przegrywamy tylko z Pakistankami.

Z jednej strony mamy fatalne prognozy, z których wynika, że za 30 lat będzie nas 6 mln mniej. Jednak do tego typu badań również należy podchodzić bardzo ostrożnie. Nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. Może w Polsce rzeczywiście jest gaz łupkowy albo powstanie tu dolina krzemowa. Wtedy zamiast problemu niskiego przyrostu naturalnego pojawi się kłopot dużej liczby imigrantów.

Z danych analizowanych przez Bankier.pl wynikało, że 40% światowej migracji ludności to przenosiny z południa na północ. Co ciekawe, nie jest to rozwiązanie gwarantujące osiągnięcie największej poprawy jakości życia. Znacznie więcej zyskują ci, którzy przeprowadzają się pomiędzy krajami wysoko rozwiniętymi. Przeczytaj więcej o najlepszych kierunkach emigracji.

Łukasz Piechowiak
Główny ekonomista Bankier.pl

Łukasz Piechowiak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Londoner

Na Polakach najlepsze interesy robi Londyńskie City

! Odpowiedz
0 0 ~ms

a co się dziwić jak nasz rząd wydaje na luxusy w tym alkohole i prezenty i bawi się za Podatki, a ludziom proponuje się umowy gorzej niż śmieciowe. Umowa zlecenie za 1200 zł, praca do bólu i odpowiedzialność materialna za POwierzone mienie. Zepsucie się sprzętu to sruuu PO pensji pracownika. Bo przecież ma z czego płacić!!!!! Za to szparki sekretarki a jest ich jak wesz na psie uśmiechnięte i zadowolone z życia!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~poland

Polityka prorodzinna? Gdzie ona jest? Kupic wozek czy lozeczko? No tak. Bo przeciez 1000 zl to majatek. Mam 30 lat i jestem bez dzieci i bez pracy a ukonczylam studia wyzsze. Codziennie zmagam sie z depresja bo wiadomo wegetacja w naszym kraju a jakze kochanym tylko trzeba uciekac. :(((
Pozdrowienia dla patryiotow z Rzadu:) ze slonecznej Majorki:)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~re

we wszystkich rankingach jesteśmy w czołówce tak jak w piłce nożnej . ta sama skala sukcesu

! Odpowiedz
0 0 ~Le

Od 8 lat wprowadza się podatek liniowy i nic.

! Odpowiedz
0 0 ~człowiek z nadziei

nie ma się co łudzić - puki rządzi obecna ekipa nie będzie zmniejszenia bezrobocia ani wzrostu płac. są na garnuszku wielkiego biznesu i finansjery a tym kręgom zależy aby mieć do dyspozycji tanią siłę roboczą co nie jest możliwe przy niskiej stopie bezrobocia /prawo popytu-podaży/

! Odpowiedz
0 0 ~lel

do prowadzenia działalności gospodarczej nie są potrzebne ułatwienia. Bo od kombinowania tych ułatwień znowu pozatrudnia się kolesiów i kolesiów tych kolesiów. I trzeba będzie znosić progi ostrożnościowe i wygłupiać się w Sejmie.
---------------------------------------------------------
Rzym upadł i Rzymianie odetchnęli z ulgą. Nie wiem czy nie będzie tak z Polską.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~nie ekonomista

Największym problemem jest brak pieniędzy na otwarcie firmy. Ale oczywiście nie bierze Pan pod uwagę takiego drobiazgu

! Odpowiedz
0 0 ~ManInTopHat

W czasach kongresówki wyjeżdżało się na roboty do prus, przed wojną praca była tam gdzie mieszkało więcej Niemców, a na wschodzie bieda i korupcja, po wojnie uciekało się na zachód i dalej do USA, teraz pełno młodych wyjechało. Tak było, jest i będzie, 10, 20 czy 50 lat Polska będzie taka sama. Kraj po znajomości.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~goj

Łukasz Piechowiak
Główny ekonomista Bankier.pl"
to przez takich m.in. ekspertów ekonomistów Polacy wyjeżdżają, ponieważ dla nich jest praca, dla rodaków nie ma

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil