Polacy rezygnują z mięsa

Jest już milion wegetarian i wegan, a dwa razy więcej przygotowuje się na ten krok. Miliony przynajmniej ograniczają jedzenie mięsa - pisze środowa "Rzeczpospolita". Zmieni to cały rynek - dodaje.

(YAY Foto)

Rezygnowanie z mięsa czy ograniczanie jego udziału w diecie to już nie tylko moda, ale globalny trend - wskazuje dziennik. "Związany zarówno z kwestiami ideologicznymi, jak cierpienie zwierząt, po środowiskowe - wyprodukowanie kilograma wołowiny to średnio ponad 14 tys. litrów wody i ponad 6 kg paszy, a poza tym do atmosfery trafia tyle CO2, co trzygodzinna jazda samochodem" - czytamy.

Dlatego także w Polsce, jak zaznacza gazeta, trend odchodzenia od mięsa jest widoczny coraz mocniej. Z badania przeprowadzonego przez dla serwisu Pyszne.pl wynika, że już 1 mln Polaków to wegetarianie i weganie, zaś aż 2 mln planuje przejść na taką dietę - wskazuje "Rz". Dodaje, że do tego 43 proc. Polaków zgodnie z badaniem IQS, nie rezygnując z niego całkowicie, mocno ogranicza spożycie.

Cytowana przez dziennik Patrycja Homa, dyrektor ProVeg Polska przekonuje, że zapotrzebowanie na roślinne produkty rośnie zarówno w Polsce, jak i globalnie. "Mimo że utożsamiamy je głównie z osobami na diecie wegetariańskiej i wegańskiej, to aż 90 proc. sprzedaży jest generowana przez osoby niebędące na żadnej z tych diet" - mówi. Stąd, jak dodaje, "widzimy w Polsce znaczny rozwój produktów roślinnych". "Jednak daleko nam jeszcze do krajów zachodnich, dlatego wciąż jest tu miejsce na tego typu produkty" - ocenia.

Żywność "bez": bez mięsa czy bez przesady [Podcast]

Bez mięsa, bez konserwantów, bez cukru, bez laktozy, bez glutenu. Żywność „bez” szturmem wdziera się na sklepowe półki i na nasze talerze.

maja/ mhr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 bolekilolek

75% wszystkich leków produkowanych na świecie jest podawanych zwierzętom bez kontroli !!! potem zabijane idą na półkę i wmawiają nam że to dobre a nigdzie ani słowa o zawartych antybiotykach czy hormonach .Niech sobie sami to jedzą

! Odpowiedz
8 7 loosac

Przekonaliście mnie: zostanę myśliwym im wiecej czytam/slucham ideologicznego szajsu odnosnie nie jedzenia miesa tym bardziej czuje, ze powinienem aby nie zostac polglowkami pokroju wojujacych wege* xD

! Odpowiedz
0 8 tomitomi

coraz gorszej jakości !!!! szczególnie te ze Stonki _ goofnem czuć ! - a fe !!!
....to czemu się dziwić ?!

! Odpowiedz
1 16 joska

Kiedyś w mięsie było mięso,nie trzeba było dużo jeść i było się sytym-czy warzywa są alternatywą-tak jeśli masz je ze swojej działki te z marketu to sama chemia i na dodatek zbierane niedojrzałe żeby się nie psuły w czasie transportu.ETOKSYKINA -substancja rakotwórcza dodawana do produkcji karmy dla ryb.GLIFOSOL POWSZECHNIE STOSOWANY W ROLNICTWIE-RAKOTWÓRCZY,BPA-Bisfenol w plastiku kolejny syf,itd.RZĄDZACY TYM ŚWIATEM ZAUWAŻYLI ŻE TRZEBA WYELIMINOWAĆ PROBLEM LUDZI DOŻYWAJĄCYCH DO EMERYTURY.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 22 prosto-o-pieniadzach

problem jest taki że ludzie nie odchodzą od mięsa a produkt mięsopodobny - większość wędlin i kiełbas jest niejadalnych

! Odpowiedz
0 18 zenonn

Wyroby miesopodobne z marketów nie nadają się do codziennej konsumpcji. Są przyczyną wielu chorób.

! Odpowiedz
26 11 marianpazdzioch

Powinien być tytuł "Polacy będą jeszcze głupsi". Niedobory białka zwierzęcego zrobią robotę jak w Afryce.

! Odpowiedz
11 18 zenon_czosnek

Pierwsze symptomy już widać na forum Bankiera...

! Odpowiedz
40 20 chytrus

Już w najmłodszych latach wyparłem się jedzenia mięsa. Kiedyś przyjdzie taki czas, że ludzie tacy jak ja będą patrzyli na mordowanie zwierząt w taki sam sposób, jak na mordowanie ludzi.

! Odpowiedz
1 0 zenonn

Wilk, lew je mieso

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne