REKLAMA

Polacy przewidują znaczny wzrost cen nieruchomości [Badanie]

2021-07-27 15:09
publikacja
2021-07-27 15:09
Polacy przewidują znaczny wzrost cen nieruchomości [Badanie]
Polacy przewidują znaczny wzrost cen nieruchomości [Badanie]
fot. Shutterstock.com /

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. 17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych - wynika z opublikowanego we wtorek badania przeprowadzonego przez Grupę ING.

Z badania "Finanse i nieruchomości" wynika, że prawie połowa (48,3 proc.) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym, jednak osoby młode, które planują zakup nieruchomości, decydują się na kredyt.

"Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości" - czytamy w raporcie z badania, z którego wynika również, iż "80 proc. twierdzi, że zakup będzie droższy, z kolei przy wynajmie wzrost cen przewiduje 72 proc." ankietowanych.

"17 proc. planujących zakup chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych, aby mieć dodatkowy dochód i zabezpieczenie na emeryturę. Co piąty planujący zakup chce zmienić miejsce zamieszkania i zamieszkać w lepszym" - czytamy w raporcie.

Kredytem hipotecznym częściej nie są obciążone nieruchomości własne lub wspólne należące do osób starszych i będących w związkach małżeńskich. Osoby młodsze i w wieku średnim, decydując się na zakup domu lub mieszkania, musiały zaciągnąć kredyt - wynika z ankiety.

"Jedna trzecia ankietowanych uważa, że comiesięczne raty są łatwe do spłacenia" - czytamy w raporcie. "Spośród badanych niewiele osób w ciągu ostatniego roku zdecydowało się na przedterminową spłatę kredytu hipotecznego, chociaż opcja ta jest rozważana" - wskazano i dodano, że prawdopodobnie ma to związek z opłatami, którymi obciążona jest wcześniejsza spłata kredytu. Wcześniejszą spłatę w ciągu najbliższych 12 miesięcy rozważa 35 proc. ankietowanych - podano.

Z badania wynika, że ponad 60 proc. Polaków trudno jest w domu wygodnie uczyć się, czy pracować. Według 28 proc. badanych ważniejsza pod wpływem lockdownu stała się przestrzeń zewnętrzna przy domu taka jak balkon, czy ogród. Ze zmiany systemu pracy na zdalną wynika z kolei, iż zdaniem 27,3 proc. ważniejsze niż przed pandemią, jest posiadanie w domu dobrego połączenia internetowego.

"12,8 proc. osób planujących kupno nieruchomości wskazało, że istotne jest dla nich, aby była energooszczędna" - podano w raporcie. "Co więcej, energooszczędny projekt jest także dla 15,7 proc. badanych ważniejszy teraz, niż był przed COVID-19" - dodano.

Badanie zrealizowała Grupa ING wraz z partnerami takimi, jak Deloitte, Dimension Data, CEPR, Dell/EMC i Amazon Web Services. Prowadzone było w ośmiu krajach (Polska, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Austria, Turcja i Belgia) na reprezentatywnej próbie respondentów. Wykonała je firma IPSOS w maju 2021 r.

mfr/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Konto Firmowe i Karta przez rok za bezwarunkowe 0 zł

Advertisement

Powiązane

Komentarze (35)

dodaj komentarz
wpftdh
Nie dotarli do naszych proroków krachu typu janusz jpelerj czy trolik trolley, dyżurnych naganiaczy na spadki :))) Podpowiem zatem, szukajcie na dworcach przy opustoszałych peronach z napisem 'mogłem' ;)
marcin321
PAP jak zwykle podsyła "wartościowe" treści ;)
tkrk
Człowiek w zoo podchodzi do wybiegu do małp, po czym krzyczy do jednej z nich :
- Ale Ty jesteś głupim stworzeniem, żal mi Ciebie

Po czym małpa mu odpowiada :
-Za to Ty jesteś jedynym zwierzęciem, które płaci żeby żyć za Ziemi

Pozdrawiam.
jsunday
Za chwilę wynajem stanie się nieopłacalny....


Niemiłą niespodziankę przyniósł właścicielom mieszkań pod wynajem prywatny projekt Polskiego Ładu. Od nowego roku nie będą oni mogli już odpisywać od podatku dochodowego kosztów nabycia nieruchomości oraz innych, związanych np. z remontem.

Jak podaje
Za chwilę wynajem stanie się nieopłacalny....


Niemiłą niespodziankę przyniósł właścicielom mieszkań pod wynajem prywatny projekt Polskiego Ładu. Od nowego roku nie będą oni mogli już odpisywać od podatku dochodowego kosztów nabycia nieruchomości oraz innych, związanych np. z remontem.

Jak podaje serwis money.pl, od przyszłego roku właściciele mieszkań pod wynajem prywatny, którzy nie posiadają firmy, będą musieli przejść na ryczałt. Oznacza to, że stracą oni możliwość amortyzacji wynajmowanego mieszkania, czyli odpisywania od podatku kosztów zakupu nieruchomości.

https://innpoland.pl/170359,zmiany-w-najmie-prywatnym-rzad-zmusi-wlascicieli-do-przejscia-na-ryczalt
trolley
Polacy przewidują wzrosty cen najmu tylko z miesiąca na miesiąc mniej płacą. Schizofrenia i niewdzięczność w tym narodzie. Jedno mówią drugie robią :)
jsunday
Ceny będą rosły, zabezpieczenie na emeryturę hahahahahahaa

Skoro co roku nadmiarowo umiera jakieś 200 tys osób to chyba część mieszkań trafia na rynek wtórny....


"Pandemia koronawirusa przyspieszyła - przede wszystkim w zakresie liczby zgonów - bardzo negatywne przemiany demograficzne w Polsce.
Ceny będą rosły, zabezpieczenie na emeryturę hahahahahahaa

Skoro co roku nadmiarowo umiera jakieś 200 tys osób to chyba część mieszkań trafia na rynek wtórny....


"Pandemia koronawirusa przyspieszyła - przede wszystkim w zakresie liczby zgonów - bardzo negatywne przemiany demograficzne w Polsce. Najnowsza projekcja Eurostatu (z 2019 r., jeszcze sprzed pandemii) przewiduje, że w 2025 r. w Polsce będzie mieszkało niespełna 37,6 mln osób, w 2030 r. ok. 37 mln, w 2040 r. niecałe 35,7 mln, w 2050 r. tylko ok. 34,1 mln osób. "


"Według cytowanej w rządowym projekcie "Strategii Demograficznej 2040" projekcji Eurostatu w bazowym scenariuszu roczna liczba zgonów w Polsce powinna cały czas rosnąć do poziomu blisko 500 tys. w okolicach 2040 r. Jednocześnie już w okolicach połowy obecnej dekady liczba urodzeń w Polsce może spaść poniżej 300 tys. rocznie. "


https://next.gazeta.pl/next/7,151003,27369697,katastrofa-demograficzna-wrzuca-kolejny-bieg-juz-niemal-200.html#s=BoxOpMT

set79
Problem w tym że pomimo spadku populacj Polaków liczba mieszkańcow Polski sie nie zmniejsza.
trolley
Jeśli na podstawie takich g...o badań robi się arty na pierwszą stronę Bankiera wiedz że się dzieje w nieruchach. Bardzo źle się dzieje hehe
bt5
To co się porobiło na rynku materiałów budowlanych czyli długie czekanie na dostawy (nawet miesiace wchodza w gre) , po króciutkim uspokojeniu znowu ci tydzień sa nowe wyższe ceny , to nie zwiastuje w żaden sposób spadku cen lokali. Z budowlanymi za rok dwa będa tak katastrofalne braki że się sam zdziwisz. Nawet spadek To co się porobiło na rynku materiałów budowlanych czyli długie czekanie na dostawy (nawet miesiace wchodza w gre) , po króciutkim uspokojeniu znowu ci tydzień sa nowe wyższe ceny , to nie zwiastuje w żaden sposób spadku cen lokali. Z budowlanymi za rok dwa będa tak katastrofalne braki że się sam zdziwisz. Nawet spadek akcji kredytowej by wzrostów cen nie powstrzymał (wolumen to inna kwestia). A tu się na spadek akcji kredytowej w świetle tych planowanych bonów i gwarancji wkładu wcale nie zanosi. Naprawdę trzeba być na dzień dzisiejszy oderwanym od rzeczywistosci żeby sobie ubzdurać spadek cen na rynku mieszkaniowym.
trolley odpowiada bt5
No popatrz. A w 2007 brakowało co najmniej 2mln mieszkań więcej niż dziś a ceny spadały. Kiedy ty się nauczysz, że towar jest wart tyle ile klient zechce zapłacić. Słuchaj nowej ekonomii, że towar jest wart tyle ile chce sprzedawca a będziesz po zaspach w zimę w trampkach zapitalał. I sprawdź sobie ceny materiałów No popatrz. A w 2007 brakowało co najmniej 2mln mieszkań więcej niż dziś a ceny spadały. Kiedy ty się nauczysz, że towar jest wart tyle ile klient zechce zapłacić. Słuchaj nowej ekonomii, że towar jest wart tyle ile chce sprzedawca a będziesz po zaspach w zimę w trampkach zapitalał. I sprawdź sobie ceny materiałów na rynku światowym bo masz nieaktualne dane.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki