Polacy o finansach – nasza mała stabilizacja

analityk Bankier.pl
Coraz bardziej pozytywnie oceniamy swoją sytuację finansową i oczekujemy, że tak pozostanie – taki obraz wyłania się z najnowszej edycji badania MoneyTrack. Jednocześnie większość rodaków nadal nie oszczędza, a z ubezpieczeń korzysta dość wstrzemięźliwie.

Badanie firmowane przez Dom Badawczy Maison, Centrum im. Adama Smitha oraz Agencję MMT Management od trzech lat dokumentuje przemiany w zachowaniach finansowych oraz postawach Polaków wobec pieniądza i instytucji finansowych. W tegorocznym wydaniu na siedmiostopniowej skali badani ocenili swoją sytuację finansową na 4,35. To spory wzrost w porównaniu z 2010 rokiem – wówczas średnia ocena wynosiła 3,68. Pozytywnie zdanie o swoich finansach wyraża 39% respondentów – o niemal 3 punkty procentowe więcej niż przed rokiem.


źródło: MoneyTrack 2011

Subiektywna ocena sytuacji finansowej jest skorelowana z wysokością miesięcznego dochodu przypadającego na osobę w gospodarstwie domowym – lepsze samopoczucie mają zasobniejsi rodacy. Podobną zależność dostrzec można w przypadku pytań o oczekiwania związane ze zmianą sytuacji ekonomicznej w najbliższych 12 miesiącach. Lepiej sytuowani Polacy patrzą z nadzieją w przyszłość, podczas gdy pozostała, większa część respondentów spodziewa się raczej stabilizacji dochodów. W stosunku do poprzednich edycji badania zanika polaryzacja oczekiwań – coraz mniej liczebne są grupy badanych oczekujące zmian na lepsze lub na gorsze. Przeważa, i to znacząco (w tym roku 73%), zdanie, że sytuacja „nie ulegnie zmianie”.

Co piąty Polak nieubankowiony


Odsetek badanych korzystających z rachunku bankowego w przebadanej w ramach MoneyTrack 2011 próbie wyniósł 75%. To nieco mniej niż szacunki poziomu ubankowienia zaprezentowane w zeszłorocznej diagnozie przedstawionej przez NBP, lecz różnica ta mieści się w zakresie błędu wnioskowania statystycznego. Z bankowości internetowej korzysta 42% respondentów, a z karty kredytowej niemal jedna czwarta. Karty kredytowe odnotowały skokowy wzrost popularności – z kredytówki korzysta 34% osób w wieku 35-44 lata (przed rokiem 21%) i 35% badanych w wieku 45-54 lat (w 2010 roku 16%). Jednocześnie 20% respondentów przyznało, że nie posiada żadnego produktu finansowego.

Interesujące wyniki przynosi pytanie o oszczędności – 57% respondentów przyznało, że nie gromadzi finansowych rezerw. Odsetek oszczędzających rośnie wraz poziomem wykształcenia oraz wysokością dochodu. Co ciekawe, na skłonność do oszczędzania znaczącego wpływu nie ma wiek i miejsce zamieszkania – osoby powyżej 65. roku życia gromadzą oszczędności równie często co 30- i 40-latkowie.


źródło: MoneyTrack 2011

Zgromadzone przez Polaków pieniądze trafiają najczęściej do banków. Grono osób aktywnie wykorzystujących możliwości stwarzane przez rynek finansowe jest wąskie – zarówno fundusze inwestycyjne, jak i akcje czy obligacje skarbowe uzyskały po 8% wskazań jako formy akumulowania majątku przez badanych. Tyle samo respondentów posiada dodatkowe zabezpieczenia emerytalne mieszczące się w III filarze. Popularnym sposobem przechowywania pieniądza jest nadal przysłowiowa skarpeta – co piąty respondent przyznał, że posiada domowe rezerwy finansowe.

W wynikach tegorocznej edycji MoneyTrack zauważyć można odbicie rosnącego zainteresowania Polaków ubezpieczeniami. Średnia liczba posiadanych przez badanych produktów ubezpieczeniowych wzrosła do 2,7 z 2,3 przed rokiem. O 8% więcej respondentów niż rok temu posiada ubezpieczenie samochodowe AC oraz OC. W podobnym stopniu wzrosła popularność grupowych ubezpieczeń na życie oraz ubezpieczeń NNW. Nieruchomości ubezpieczyło 40% badanych, natomiast z finansowego zabezpieczenia przyszłości dziecka skorzystało 8% respondentów.

Aktywni kontra wykluczeni


Rezultaty badania MoneyTrack wskazują na finansowe aspekty utrzymujących się w polskim społeczeństwie podziałów. Wyróżnione przez prof. Dominikę Maison segmenty „spełnionej elity” i „rodzinnych przedsiębiorców” żyją w innym świecie niż „wycofani tradycjonaliści” czy „sfrustrowani materialiści”. Na różnice w systemach wartości i postawach wobec pieniądza nakłada się zróżnicowanie sytuacji ekonomicznej i finansowej aktywności. Na podkreślenie zasługuje jednak fakt, że z roku na rok Polacy coraz śmielej wkraczają w świat finansów – rośnie popularność produktów finansowych, a bezgotówkowa forma pieniądza śmielej toruje sobie drogę do portfeli.

O badaniu:
MoneyTrack 2011 to już 3 edycja cyklicznego badania dotyczącego postaw Polaków wobec pieniędzy oraz instytucji i instrumentów finansowych. Projekt jest wspólnym przedsięwzięciem Centrum im. Adama Smitha, Domu Badawczego Maison oraz Agencji MMT Management. Badanie zostało przeprowadzone w listopadzie 2010 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie losowo-kwotowej (N=1000 osób) pod kierownictwem dr hab. Dominiki Maison, profesor UW.

Ściągnij pełną wersję raportu [pdf]

Michał Kisiel
Bankier.pl

m.kisiel@bankier.pl

Komentuje Malwina Wrotniak, analityk Bankier.pl:
Raport MoneyTrack potwierdza - ubezpieczenia tematem coraz bliższym Polakowi. Po polisy sięga częściej, bo i coraz większą świadomość wykazuje jako konsument. Trudno ekscytować się większą liczbą zawartych umów OC, będących przecież obowiązkiem właścicieli „czterech kółek”, nie ma też jeszcze podstaw do nadmiernego entuzjazmu wobec przyrostu ubezpieczeń nieruchomości - ich częstotliwość idzie w parze z popularnością kredytów hipotecznych i niejednokrotnie jest odpowiedzią na wymagania banków. Za to krzepi fakt, że coraz częstszym nabytkiem jest ubezpieczenie NNW. Choć jako produkt mało skomplikowane i najczęściej niedrogie, to jednak stanowi odpowiedź na prywatną, świadomą potrzebę ubezpieczonego. I podpowiada, w jakiej kolejności Kowalski będzie wyciągał rękę po produkty ubezpieczeniowe - począwszy od najpotrzebniejszych.... czytaj więcejMichał Kisiel

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~Luks

Az tak bidnie w Polsce? Dzielic zarobki ponizej 1500zł to ponizej wogole oplaca sie chodzic do pracy, zyc?

z ktorego roku to badanie?
Moze nie bylo mnie juz kilka lat w kraju ale ceny w sklepach raczj porywnywalne z zachodnimi i zeby godnie zyc to conajmniej 3-6tys zł / miesiac trzeba miec.

Wynajem mieszkania 3 pokojowego w miescie kosztuje okolo 2tys/miesiac w tanszym wariancie. a przeciez trzeba jesc, pic, bawic sie, ubrac i wyzywic dzieci, zebrac troche aby wyjechac na wakacje, zatankowac samochod, ogrzac dom, zaplacic ubezpieczenia, oplacic internet....

Az tak zle jest w Polsce? slyszalem ze sie ponoc polepszylo troche. Niech ktos mi to napisze jak to wyglada?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~hgjfghj

http://www.youtube.com/watch?v=TPmb_jCODro

http://www.youtube.com/watch?v=02PtWVItslw

Pooglądaj Straż Biznesową

!
Polecane
Najnowsze
Popularne