Po dobrych informacjach z USA na GPW doszło do wzrostowej korekty

2000-10-06 00:00
publikacja
2000-10-06 00:00

Przed rozpoczęciem wczorajszej sesji na warszawskiej giełdzie wśród inwestorów pojawiła się opinia, że dzięki udanemu zakończeniu środowych notowań w Stanach Zjednoczonych, można oczekiwać także odbicia na rodzimym parkiecie.

Tym razem inwestorzy mieli nosa, a czwartkowy fixing przyniósł lekką zmianę dotychczasowego spadkowego trendu.

Liderem wczorajszych wzrostów były spółki z "problemami". Najwyższą dodatnią zmianą kursu akcji mogły się pochwalić Apexim, Nomi i Ocean, które zyskały powyżej 9,4 proc. Każda z tych firm ma odmienne kłopoty. W przypadku Apeximu są to niezadawalające wyniki finansowe i podejrzenia o kłopoty z realizacją zobowiązań. Z kolei Nomi przyzwyczaiło już inwestorów do ponoszonych corocznie wysokich strat, zaś Ocean z uwagi na konflikt z Urzędem Skarbowym typowany jest na giełdowego bankruta. W tym ostatnim przypadku szczególnie zastanawiające jest to, że na walorach tej spółki giełda z uwagi na ogromny popyt musiała ogłosić w czwartek redukcję kupna. Prawdopodobnie to wynik czystych spekulacji i bardzo silnego spadku ceny akcji warszawskiej spółki, która zgodnie z wcześniejszymi prognozami analityków zeszła do poziomu poniżej 1 zł.

Początek giełdowej kariery nie może za to zadowolić akcjonariuszy Krak-Brokers. Środowy debiut miał miejsce na poziomie niższym od ceny emisyjnej, zaś wczoraj doszło do 7.5-proc. przeceny walorów krakowskiego przedsiębiorstwa.

Wczorajszym wzrostom towarzyszyły co prawda wyższe niż na poprzednich sesjach obroty, ale i tak łącznie na wszystkich rynkach nie przekroczyły one poziomu 100 mln zł. Spadła za to nieznacznie liczba złożonych zleceń.

Popołudniowa część sesji okazała się również dosyć udana. Na otwarciu notowań ciągłych w górę poszło 18 spółek. W efekcie indeks WIG 20 zakończył notowania na poziomie 1668.5 pkt. o pół procent wyżej niż na fixingu. Szczególne powody do zadowolenia mogli mieć akcjonariusze funduszy NFI, które po południu zyskały 2,2 proc.

Najlepiej zachowującymi się wczoraj subindeksami warszawskiej giełdy były WIG Info i Tech WIG. Oba w porównaniu do środy zyskały po 2,3 proc. Biorąc pod uwagę to, że inwestorzy zaczęli ponownie kupować walory firm informatycznych, do czego sygnał dał we środę amerykański Nasdaq, takie ruchy tych dwóch indeksów nie są zaskakujące. Patrząc jednak na fundamentalne podstawy wczorajszych wzrostów wydaje się, że nie mają one jednak charakteru długoterminowego.

Zwyżka subindeksu WIG Info to przede wszystkim zasługa jednej spółki, którą był wczoraj Optimus. Walory nowosądeckiego przedsiębiorstwa zwiększyły swoją wycenę o 6,4 proc. po tym jak na rynku pojawiły się informacje o finalizacji rozmów w sprawie wejścia do spółki inwestora strategicznego. Jeszcze lepiej zaprezentował się warszawski Apexim, którego akcje zyskały w trakcie fixingu aż 9,9 proc. Jednak udział tej spółki w strukturze giełdowych indeksów jest zdecydowanie mniejszy od udziału Optimusa.

Pozostałe spółki z sektora informatycznego nie mogły niestety pochwalić się równie spektakularnymi wynikami. A co najgorsze, mimo lekkiej poprawy koniunktury znalazły się wczoraj dwie czarne owce spółki CSS i Elzab, których walory straciły na wartości odpowiednio 2,6 i 2 proc.

Tadeusz Stasiuk

Źródło:
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki