Minimalne wynagrodzenie 2021. Najniższa krajowa netto i brutto

Spis treści

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

Minimalne wynagrodzenie za pracę to minimum, jakie musi otrzymywać pracownik, wykonujący swoje obowiązki w pełnym wymiarze godzinowym, znajduje jednak również przełożenie m.in. na stawkę godzinową. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2018 roku takie lub niższe zarobki otrzymywało 1,5 mln osób, czyli ok. 14% spośród wszystkich pracujących. Czy to dużo? Zdecydowanie tak, biorąc pod uwagę sytuację w innych państwach Wspólnoty Europejskiej. Według Eurofound, w 2017 roku ok. 10% pracowników w Unii Europejskiej otrzymywało minimalne wynagrodzenie za pracę, jednak na wielu rynkach wartość ta jest zdecydowanie niższa. Z drugiej strony obserwujemy również silny trend podnoszenia pensji minimalnej: według danych z 2020 roku na największy ruch zdecydowała się Polska, podnosząc najniższą krajową o 17%, drugie miejsce zajęła Słowacja (12%), a trzecie Czechy (11%). Jak widać, wysokość płacy minimalnej jest ważna dla sporej liczby pracowników. Z drugiej strony ma również wpływ na całą gospodarkę, sytuację osób zarabiających lepiej oraz przedsiębiorców. Należy wiedzieć więc, ile wynosi najniższa krajowa netto oraz w jaki sposób jest ustalana.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020?
Pobierz e-pity 2020

Płaca minimalna 2021

Od kilku lat obserwujemy postępujący wzrost wysokości minimalnego wynagrodzenia. Warto przeanalizować, ile wynosi obecnie, oraz jak ta sytuacja prezentowała się w ostatnich latach:

  • Płaca minimalna brutto w 2021 roku wynosi 2800 zł, stawka godzinowa to natomiast 18,30 zł.
  • Płaca minimalna brutto w 2020 roku wynosiła 2600 zł, co przekłada się na minimalną stawkę godzinową wynoszącą 17 zł brutto.
  • W 2019 roku minimalne wynagrodzenie wynosiło 2250 zł brutto, stawka godzinowa była natomiast ustalona na poziomie 14,70 zł.
  • W 2018 roku pensja minimalna wynosiła 2100 zł brutto, a stawka godzinowa wyniosła 13,70 zł.
  • W 2017 roku minimalne wynagrodzenie zostało ustalone na poziomie 2000 zł, co przekładało się na stawkę godzinową wynoszącą 13 zł.

Szukasz dodatkowych środków? Sprawdź ofertę najlepszych kredytów gotówkowych na 5000 zł

Minimalne wynagrodzenie w 2022 roku: ile wyniesie?

Jak widać, płaca minimalna ulega z roku na rok podwyższeniu. Według zapowiedzi rządu ten trend zostanie utrzymany, a pensja minimalna będzie rosła z każdym rokiem, w 2024 roku ma wynieść natomiast 4000 zł brutto. Pierwotne plany mogły jednak ulec zmianie ze względu na pandemię koronawirusa, która w widoczny sposób osłabiła gospodarkę. Według poprzednich deklaracji rządu płaca minimalna w 2022 roku powinna wynieść ok. 3300 zł.

Najniższa krajowa netto: ile wynosi?

Każdy pracownik oczywiście doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że zarobki brutto nie odzwierciedlają kwoty, która trafia każdego miesiąca na konto z tytułu wykonywanych obowiązków służbowych. Od kwoty brutto należy odliczyć m.in. składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy.

  • W 2021 roku przy pensji minimalnej na poziomie 2800 zł brutto kwota netto wynosi 2 017,67 zł.
  • W 2020 roku przy pensji minimalnej wynoszącej 2600 zł brutto najniższa krajowa netto wynosiła 1920,62 zł.

Nie należy również zapomnieć o specjalnej uldze podatkowej „zerowy PIT dla młodych”, dzięki której osoby poniżej 26 roku życia nie muszą odprowadzać podatku dochodowego od przychodów niższych niż drugi próg podatkowy. Skorzystanie z niej pozwoli na osiągnięcie wymiernych oszczędności. Najniższa krajowa netto wyniesie:

  • W 2021 roku wynosi 2 198,67 zł.
  • W 2020 roku wynosiła 2041,62 zł.

Najniższa krajowa netto/brutto: co oznacza dla pracodawcy?

Warto mieć świadomość, że płaca minimalna brutto nie uwzględnia wszystkich kosztów, jakie w związku z zatrudnieniem pracownika ponosi pracodawca. Podwyżki najniższej krajowej z jednej strony oznaczają wyższe przychody dla pracowników, z drugiej są również sporym obciążeniem dla przedsiębiorców. Przy płacy minimalnej brutto na poziomie 2800 zł całkowite koszty pracodawcy wynoszą 3 377 zł. Kiedy pensja minimalna zostanie podniesiona do np. 3000 zł brutto, pracodawca będzie musiał natomiast wydać 3618 zł. Należy mieć więc świadomość, że jednym z ważniejszych czynników, wpływających na wysokość wynagrodzeń, jest duże obłożenie stosunku pracy różnego typu podatkami i daninami, które solidarnie muszą ponosić pracownicy i pracodawcy.

Kto ustala pensję minimalną?

Pensja minimalna ustalana jest każdego roku na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę z 10 października 2002 roku. Stosowne rozporządzenie Rady Ministrów musi natomiast zostać opublikowane do 15 września każdego roku: z tego powodu to właśnie w tym okresie pojawiają się zwykle w mediach informacje dotyczące wysokości najniższej krajowej netto i brutto. Sama jej wysokość jest natomiast efektem negocjacji podejmowanych przez Radę Dialogu Społecznego. Pod uwagę brany jest przy tym m.in. wskaźnik cen w roku poprzednim, wysokość przeciętnego wynagrodzenia, informacje o wydatkach gospodarstw domowych czy o poziomie życia różnych warstw społecznych. Przywołana ustawa w szczegółowy sposób omawia również ramy ustalania minimalnego wynagrodzenia.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-18

Minimalne wynagrodzenie 2021. Najniższa krajowa netto i brutto

Wysokość dochodów to jeden z najważniejszych bodźców skłaniających do podjęcia zatrudnienia. Jednocześnie te nie mogą być niższe od pensji minimalnej. Warto dowiedzieć się, ile wynosi najniższa krajowa netto i brutto.

2021-01-11

Jak zapłacić mandat? Zapłata mandatu przez Internet

Otrzymanie mandatu karnego to niemiłe doświadczenie. Nie kończy jednak całej sprawy. Trzeba jeszcze dowiedzieć się, jak zapłacić mandat i uregulować zobowiązanie, aby uniknąć dalszych konsekwencji.

2020-12-07

RRSO - co to jest i jak obliczyć dla kredytu? Wzór | Poradnik SMART Bankier.pl

Każdy, kto zastanawia się nad wzięciem kredytu czy chwilówki, ma dylemat, co do kosztów zobowiązania. W formularzach informacyjnych pojawia się RRSO – nie każdy jednak wie, co to oznacza, jak wpływa na koszt kredytu.

Black Week: kiedy wypada tydzień promocji? Co warto kupić?

Koniec roku to standardowo czas dużych wyprzedaży. Jednym z najważniejszych wydarzeń jest Black Friday, który coraz częściej przekształca się w Black Week, a więc okrągły tydzień pełen świetnych okazji.

Czarny piątek. Kiedy jest Black Friday? Co warto kupić?

Ostatni tydzień listopada kojarzy się z czasem atrakcyjnych sklepowych wyprzedaży. Black Friday, czyli Czarny Piątek, to okazja do osiągnięcia sporych oszczędności. Warto dowiedzieć się, kiedy dokładnie wypada i co warto w tym okresie kupić.

Kredyt dla nowych firm na start - jak dostać? Warunki

Własna działalność gospodarcza to marzenie bardzo wielu osób. Poważnym problemem może stać się jednak brak funduszy na start. Warto wówczas pomyśleć o kredycie dla nowych firm.

Zaświadczenie o zarobkach: kiedy będzie potrzebne?

Procedury związane z kredytami wiążą się z obowiązkiem dostarczenia różnych dokumentów. Jednym z najważniejszych z nich jest zaświadczenie o zarobkach.