REKLAMA
BELKA ZA 2022 ROK

Pierwsze banki wydłużą czas pracy oddziałów w maju

Wojciech Boczoń2020-05-04 09:08analityk Bankier.pl
publikacja
2020-05-04 09:08

Od kilku tygodni placówki banków czynne są w skróconych godzinach pracy. Większość oddziałów pracuje do godziny 15.00-16.00. To efekt pandemii koronawirusa i obostrzeń w gospodarce. Od maja w kilku bankach czas pracy zostanie jednak wydłużony – wynika z sondy przeprowadzonej przez Bankier.pl.

Pandemia koronawirusa zamroziła część sektorów gospodarki, a w innych wprowadziła ograniczenia. W sektorze bankowym jest to widoczne głównie przez skrócone godziny pracy placówek i obostrzenia sanitarne wprowadzone w oddziałach. Większość placówek bankowych czynna jest do godziny 15.00 lub 16.00. 

fot. / / Bankier.pl

Banki wydłużą czas pracy

Pierwsze banki szykują się do luzowania obostrzeń i wydłużania godzin pracy. – Od 4 maja zdecydowaliśmy się na wydłużenie dostępności oddziałów dla klientów do 7 godzin dziennie – mówi w rozmowie z Bankier.pl Dariusz Józefiak, rzecznik prasowy Santander Consumer Banku. Obecnie placówki tego banku działają 6 godzin, z czego większość w godzinach 9.00-15.00.

Do wydłużenia czasu pracy oddziałów szykuje się też Bank Ochrony Środowiska. Obecnie jego placówki czynne są w godzinach 10.00-15.00, ale już od połowy maja czas pracy zostanie wydłużony do godziny 16.00. Kolejne decyzje w tym zakresie będą podejmowane w zależności od sytuacji epidemiologicznej – poinformowało nas biuro prasowe banku.

Nad wydłużeniem czasu pracy oddziałów zastanawia się też Santander Bank Polska. Planujemy wydłużenie czasu dla klientów – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego banku, ale na razie nie podaje szczegółów. Obecnie placówki Santander Bank Polska są otwarte dla klientów w różnych godzinach, aby maksymalnie dostosować się do lokalnych potrzeb - między 9.00 a 16.00, po ok 5 godzin dziennie. Pierwszą godzinę pracy naszych oddziałów przeznaczyliśmy dla osób powyżej 60 lat w tym czasie mają pierwszeństwo w obsłudze – mówi Krawczyk.

Obserwują sytuację

Pozostałe banki obserwują sytuację epidemiczną i będą reagować w zależności od jej rozwoju. - Oddziały Banku Pekao S.A. czynne są w godzinach 11.00-16.00, natomiast wybrane placówki w godz. 10.00-16.00 – poinformował nas Marcin Starkowski z biura prasowego banku Pekao.

Nasze oddziały, które są czynne, są otwarte 11.00-15.00 – informuje z kolei Ewa Szerszeń z ING Banku Śląskiego. Dodaje, że oddziały są zamknięte w weekendy, ale strefy bankomatowe są w dalszym ciągu czynne 24 h na dobę. - Co do ewentualnym zmian – na bieżąco dostosowujemy dostępność naszych placówek do sytuacji – mówi Szerszeń.

10.00-16.00 pracują oddziały Getin Banku, Credit Agricole i Idea Banku. Z kolei placówki BNP Paribas są czynne w godz. 10.00-15.00 lub 10.00-13.00. Między 10.00 a 11.00 obsługiwane są tylko osoby powyżej 65. roku życia. W Nest Banku niektóre oddziały pracują w systemie zmianowym, inne w zwykłym. Zdarza się, że mają skrócone godziny otwarcia np. 10.00-16.00. System zmianowy wygląda zazwyczaj tak: 9.30-11.30 oraz 15.00-17.00. Czasu pracy placówek nie skrócił mBank. - Placówki działają standardowo, w zależności od lokalizacji w przedziałach 8.30-18.00 – informuje Emilia Kasperczak z biura prasowego mBanku.

Zachęcają do korzystania z kanałów zdalnych

Mimo dostępności placówek, bankowcy zachęcają klientów do tego, by korzystali z bankowości internetowej i mobilnej. - Wszystkim klientom polecamy korzystanie z kanałów zdalnych – mówi Marcin Starkowski z Pekao. - Aktywnie zachęcamy do używania bankowości elektronicznej Pekao24 oraz aplikacji mobilnej PeoPay. Bez przychodzenia do oddziału można sprawdzać stan konta, analizować stan swoich finansów, płacić rachunki i wykonywać przelewy, załatwiać sprawy w urzędzie przez profil zaufany, czy nawet założyć konto - za pomocą zrobionego sobie zdjęcia czyli selfie  - dodaje.

Edukują seniorów

Banki namawiają też młodszych klientów, by służyli pomocą w korzystaniu z bankowości elektronicznej przez seniorów. - Odnosimy się także do aktualnej sytuacji, w której ta pomoc jest szczególnie potrzebna. Chcemy objąć mentorską opieką seniorów i przekonać do podjęcia działań on-line, a nawet już to robimy, czego dowodem jest nasza najnowsza kampania – mówi Starkowski.

Kampanie aktywizujące seniorów w internecie prowadzą też m.in. Credit Agricole i Alior Bank. Pierwszy z nich wykorzystując chwytliwe filmiki na Instagramie oraz posty na Facebooku, zwraca uwagę na temat bezpieczeństwa seniorów i przekonuje, że e-bankowanie bez wychodzenia z domu, jest proste i wygodne. Z kolei Alior Bank nawiązał współpracę z Beatą Borucką - autorką bloga „Mądra Babcia”. Blogerka uczy seniorów jak korzystać z bankowości internetowej w cyklu porad związanych z finansami osobistymi „Babcia na bank”.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Znajdź pracownika na Pracuj.pl już od 41,70 zł!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki