REKLAMA

Największy test cyfrowej waluty – Chiny urządziły loterię

Michał Kisiel2020-10-14 12:03analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-14 12:03
Największy test cyfrowej waluty – Chiny urządziły loterię
Największy test cyfrowej waluty – Chiny urządziły loterię
fot. Nicky Loh / / FORUM

Chiński bank centralny przeprowadził największy dotąd eksperyment z użyciem oficjalnego cyfrowego pieniądza. E-juan trafił za pośrednictwem loterii do 5 tys. użytkowników, którzy teraz będą mogli przetestować innowację.

Ludowy Bank Chin wielkimi krokami zmierza w stronę powszechnego udostępnienia cyfrowego pieniądza banku centralnego (tzw. CBDC – Central Bank Digital Currency). Przed kilkoma dniami lokalne władze w Shenzhen przeprowadziły loterię, w której rozdały 10 mln juanów w nowej formie.

Jak donosi serwis Finextra, do udziału w „zabawie” zgłosiły się niemal dwa miliony osób. Z tej grupy wylosowano 50 tys. zwycięzców, którzy otrzymali po 200 e-juanów (ok. 30 dolarów). Odbiór nagrody odbywa się poprzez ściągnięcie oficjalnej aplikacji mobilnej Cyfrowego Renminbi i uruchomienie mobilnego portfela.

Środki pochodzące z loterii mogą zostać wykorzystane pomiędzy 12 a 18 października w sieci 3 tys. akceptantów w Shenzhen. Nietypowe przedsięwzięcie posłużyło do zareklamowania nowej formy pieniądza oraz zrekrutowania grona testerów, by możliwe było sprawdzenie działania infrastruktury w zbliżonych do realnych warunków sytuacjach.

Przypomnijmy, że e-juan nie jest jeszcze powszechnie dostępny, a oficjalna data startu projektu nie została podana. Bank centralny i partnerzy projektu testują na razie CBDC na ograniczoną skalę. Przykład loterii pokazuje, jak cyfrowy pieniądz banku centralnego mógłby zostać wykorzystany w roli tzw. „helicopter money” – niekonwencjonalnego narzędzia polityki monetarnej. Zastosowanie takiego bodźca za pośrednictwem CBDC byłoby prostsze technicznie, niż dostępne obecnie rozwiązania.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
xyzq
Hmmm, czyli - zaczęło się... :) Powoli, małymi krokami państwa napełnią portfele e-walutami. Przygotują narzędzia do płacenia, ustalą zasady wyznaczania kursów wymiany... A kiedy to się stanie - dolar jako pośrednik nie będzie już potrzebny... Dodatkowo, na dłuższą metę - BANKI KOMERCYJNE RÓWNIEŻ. Bo e-walutę Hmmm, czyli - zaczęło się... :) Powoli, małymi krokami państwa napełnią portfele e-walutami. Przygotują narzędzia do płacenia, ustalą zasady wyznaczania kursów wymiany... A kiedy to się stanie - dolar jako pośrednik nie będzie już potrzebny... Dodatkowo, na dłuższą metę - BANKI KOMERCYJNE RÓWNIEŻ. Bo e-walutę narodową (tak jak klasyczną) EMITUJE BANK CENTRALNY. Jako jedyny może to robić, tak samo jako jedyny nie może "upaść" (być niewypłacalny). Ciekawe czasy nas czekają, choć oczywiście rodzi to również zagrożenia. Bank centralny może wyemitować pieniądz i "magicznie" pojawi się w wirtualnym portfelu odbiorcy, operator aplikacji zapewne będzie mógł wykonać operację odwrotną - "destrukcji" wirtualnego pieniądza w portfelu osoby bez jej wiedzy i zgody... Ale w sumie - tak działa od lat rynek akcji i obligacji. Papiery są cyfrowe a ich zapis znajduje się tylko i wyłącznie na serwerach biur maklerskich. I wierzymy, że "nasze" papiery tam są, po kursie który wynika z ich aktualnej wyceny...
ajwaj
"""nasze" papiery tam są, po kursie który wynika z ich aktualnej wyceny""

- zloto tak samo,
jest w cyfrach, a fizycznie 3/4 zlota fizycznie nie ma i nie bylo
atx
tamci sie bawią ...a u nas ciemnogród i zarazy
ajwaj
De-dolaryzacja,
wkrótce zielone z grafika masonów ozdobia wychodki jako tapety
Rosjanie (przypadek) jada tez z krypto, inni tez, i zganiaja dolary

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki