REKLAMA

Pekin do właściciela Evergrande: płać długi firmy z własnej kieszeni

Maciej Kalwasiński2021-10-26 14:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-10-26 14:30
Pekin do właściciela Evergrande: płać długi firmy z własnej kieszeni
Pekin do właściciela Evergrande: płać długi firmy z własnej kieszeni
fot. Bobby Yip / / Reuters

Władze Chin poleciły miliarderowi Hui Ka Yanowi, by wykorzystał swój osobisty majątek do złagodzenia pogłębiającego się kryzysu zadłużenia Evergrande Group - donosi Bloomberg, powołując się na nieoficjalne informacje.

Jak podaje agencja, zalecenie nadeszło z Pekinu po tym, jak Evergrande nie wypłaciło inwestorom 83,5 mln dol. odsetek od obligacji w terminie do 23 września. Spółka uregulowała zobowiązania blisko miesiąc później, tuż przed upływem okresu karencji, o włos unikając niewypłacalności.

Nieoficjalne informacje wpisują się w narrację, według której chińskie władze nie zamierzają za wszelką cenę ratować drugiego największego dewelopera za Murem, choć są zdecydowane powstrzymać rozlanie się kryzysu na resztę gospodarki. Od kilku miesięcy Pekin propaguje kampanię "powszechnego dobrobytu" - jej istotnym elementem jest, przynajmniej na poziomie retorycznym, walka z nierównościami społecznymi.

Tymczasem założyciel i większościowy akcjonariusz Evergrande Group zasłynął ostentacyjnym epatowaniem bogactwem. Majątek pochodzącego z Henanu Huia szacowany jest na równowartość blisko 8 mld dol., podczas gdy raptem 4 lata temu przekraczał 40 mld dol., czyniąc go najbogatszym człowiekiem za Murem. Bloomberg podkreśla, że powyższe szacunki są wysoce niepewne.

Tak czy inaczej zobowiązania Evergrande Group są zdecydowanie większe - w połowie roku były oficjalnie bliskie 2 bln juanów (ponad 300 mld dol.), a nieoficjalnie sięgały nawet 3 bln juanów. Sam dług oprocentowany (m.in. kredyty i obligacje) przekraczał 570 mld juanów. Spółka podejmuje próby sprzedaży aktywów, ale idą one dość marnie.

Gigant ma czas do piątku, by zapłacić obligatariuszom kolejne 45 mln dol. Większym wyzwaniem będzie wykup zapadających w marcu przyszłego roku obligacji za 2 mld dol.

W niedzielę spółka podała, że wznowiła pracę przy ponad 10 projektach zlokalizowanych w 6 miastach, m.in. w Shenzhen. Według najnowszych doniesień Cailianshe, liczba ponownie uruchomionych projektów to 40. Przed dwoma miesiącami deweloper informował, że część prac na budowach została wstrzymana, choć nie podał, ilu spośród przeszło 1200 projektów w blisko 300 miastach dotyczy problem. Grupa miała potężne zaległości wobec kontrahentów, tymczasem zobowiązała się ukończyć budowę ponad miliona opłaconych już przez klientów mieszkań. Jak podaje Bloomberg, lokalne władze dbają o to, by Evergrande przeznaczało pozyskiwane pieniądze właśnie na dokańczanie budów, a nie spłatę inwestorów.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Hui stwierdził, że w ciągu 10 lat zamierza zmienić główny profil działalności grupy z deweloperskiego na skoncentrowany na produkcji samochodów elektrycznych. Stworzona przed dwoma laty spółka China Evergrande New Energy Vehicle Group nie sprzedała jeszcze ani jednego auta, a nawet nie przedstawiła żadnego modelu. Ale plany ma ambitne: chce dostarczyć klientom pierwsze samochody już w przyszłym roku, a do 2025 r. sprzedać milion sztuk. W poniedziałek akcje spółki rosły o przeszło 10 proc., dziś oddały ponad 4 proc. Kapitalizacja firmy przekracza 35 mld dolarów hongkońskich (4,5 mld USD) i jest wyższa od rynkowej wyceny Evergrande Group. Najcenniejsza jest Evergrande Property Services Group, czyli spółka zajmująca się zarządzaniem nieruchomościami. W ubiegłym tygodniu grupa informowała, że sprzedaż większościowego pakietu firmy za 20 mld HKD nie powiodła się.

Kapitalizacja Evergrande Group, Evergrande New Energy Vehicle Group i Evergrande Property Services Group [mld HKD] (Bloomberg)

Tymczasem chińskie media podały we wtorek, że władze ułatwią deweloperom spłatę zagranicznych długów przy pomocy krajowych środków. Pekin po kilku godzinach zaprzeczył tym doniesieniom.

Zza Muru nadeszła dziś także informacja, że obligacji o wartości 250 mln dol. nie wykupił w terminie inny, mniejszy deweloper - Modern Land. Spółka twierdzi, że nieoczekiwany brak płynności został spowodowany przez takie czynniki jak: otoczenie makroekonomiczne, sytuacja sektora nieruchomości i pandemia COVID-19. To kolejna firma z branży, która nie reguluje zobowiązań wobec wierzycieli. Mimo to Pekin zapewnia, że sektor nieruchomości jest zdrowy.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Otwórz konto w mBanku i zgarnij do 300 zł

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jacek303
Nie chce płacić, ale Hui !
ous
"Majątek pochodzącego z Henanu Huia" ... :-) ... świetny tekst. Uśmiałem się jak rzadko kiedy ...
anty12
A podobno Chiny nie sa kapitalistyczne :) Prawidlowa postawa, polac im. JEgo firma, jego problem, nie podatnika. Zbankrutuja, to przyjda inne.
andregru
Polska powinna brać przykład w wielu branżach np. górnictwie .
dididif
Podstawa prawna? Wiem, wiem za zadawanie takich pytań w zsrr i u obrońców światowego ładu, co samego tse tunga pamiętają, osiąga się bezwarunkowy Niebiański Spokój.
demeryt_69
Mikuśkiewicz wreszcie spotkał się z prokuratorem. Przywieczerski wciąż w Izraelu razem z Gąsiorowski i Barem :)

majmun
To już chyba oczywiste że koniec USA i UE to tylko kwestia czasu. Im więcej czasu upływa tym koniec bliższy. Panowie i Panie obserwujemy powolny upadek cywilizacji zachodniej.
demeryt_69
Podobno na gorączkę pomaga aspiryna :)

santoriusz odpowiada demeryt_69
a na rzeżączkę margaryna.....Palma

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki