REKLAMA
WAŻNE

Pekao planuje zwolnienia grupowe

2020-02-20 13:28, akt.2020-02-20 15:53
publikacja
2020-02-20 13:28
aktualizacja
2020-02-20 15:53
Bank Pekao

Bank Polska Kasa Opieki zamierza rozwiązać umowy o pracę z maksymalnie 1 200 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia maksymalnie 1 350 pracownikom w okresie od 12 marca do 31 października 2020 r. - podał bank w komunikacie.

Marek Lusztyn, prezes Pekao SA. / Bank Pekao

W komunikacie podano, że bank w czwartek powiadomi zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji.

Bank ma także powiadomić urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

"Bank opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w Banku, która w całości obciąży wynik Banku. Ostateczne dane w zakresie wysokości zawiązanej rezerwy oraz wpływu restrukturyzacji zatrudnienia na wyniki finansowe Banku zostaną podane w sprawozdaniach finansowych Banku" - napisano.

Zwolnienia w Getin Noble Banku

Getin Noble Bank planuje do czerwca 2020 roku zwolnić nie więcej niż 250 osób - poinformował bank w komunikacie. Celem, jak podano, jest poprawa efektywności kosztowej i wzmocnienie zdolności przychodowych banku.

Bank poinformował ponadto, że zmniejszenie zatrudnienia jest konsekwencją obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Klienci coraz więcej operacji wykonują samodzielnie i coraz rzadziej odwiedzają placówki. "Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao." - czytamy w komunikacie banku.

Jak wskazano, aby umożliwić dalszy wzrost i modernizację organizacji, zarząd banku przyjął strategię rozwoju. "Planowane zmiany przyniosą optymalizację funkcjonowania organizacji i jej oddziałów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Rozpoczęty proces konsultacji ze związkami zawodowymi ma na celu osiągnięcie porozumienia w kwestii liczby i zakresu zwolnień, dokładnego czasu ich trwania, a także pakietu świadczeń gwarantowanych w ramach odpraw dla zwalnianych pracowników. Negocjacje będą odbywały się zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników" - przekazał bank.

Bank Pekao to kolejna instytucja sektora bankowego, która prowadzi zwolnienia grupowe. W 2019 roku taką decyzję podjęły m.in. Idea Bank (do 750 osób) i Getin Bank (do 320 osób). Na początku tego roku zamiar zwolnień ogłosił z kolei Bank Millennium (do 260 osób). Nadal niepewna jest sytuacja w Santander Consumer Banku. „Z uzyskiwanych z różnych źródeł bankowych informacji wynika, że w ramach prowadzonej restrukturyzacji pracę stracić może ponad 200 pracowników”, czytamy w piśmie Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Bankowości i Usług „Dialog 2005”.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego podała, że w 2019 roku banki działające w Polsce zmniejszyły zatrudnienie o 5,7 tys. osób i zamknęły 559 placówek. Na koniec ubiegłego roku w bankowości pracowało 156 872 osoby. Od szczytowego momentu, jakim był rok 2008, zatrudnienie w bankach skurczyło się już o 24,4 tys. osób. 

Pekao jest drugim po PKO BP bankiem w Polsce pod względem aktywów, obsługuje 5,3 mln klientów indywidualnych i prowadzi ponad 4 mln rachunków. 

Liczba etatów w bankowości w III kwartale 2019 r.
Bank III kw. 2019 II kw. 2019 III kw. 2018 Zmiana k/k Zmiana r/r
PKO BP 23 800 24 100 24 400 -300 -600
Bank Pekao 14 298 14 436 14 674 -138 -376
Santander Bank Polska 11 113 11 113 10 975 0 138
BNP Paribas 10 036 10 278 7 219 -242 2 817
Alior Bank 7 654 7 785 7 807 -131 -153
ING Bank Śląski 7 631 7 693 7 634 -62 -3
mBank 6 020 5 993 5 772 27 248
źródło: Polska bankowość w liczbach - raport za III kwartał 2019 r. serwisu PRNews.pl 

doa/ ana/ WB

Źródło:Bankier24
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
mirek225
I po co była ta "repolonizacja"?
andregru
"Bank Polska Kasa Opieki zamierza rozwiązać umowy o pracę z maksymalnie 1 200 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia maksymalnie 1 350 pracownikom" - szkoda że nie dotyczy to górników tam tylko podwyżki .
degrengolada
ten trend to dopiero początek, bo wielu klientów wychowywało się bez smartfonów i aplikacji bankowych a nie łudźmy się obecnie poprzez aplikacje można wykonać niemal każdą operację bez wizyty w oddziale. Współczuję obecnym pracownikom, bo dawniej żyło się jak pączek w maśle ale dziś to prawdziwa orka. Mnie w ten trend to dopiero początek, bo wielu klientów wychowywało się bez smartfonów i aplikacji bankowych a nie łudźmy się obecnie poprzez aplikacje można wykonać niemal każdą operację bez wizyty w oddziale. Współczuję obecnym pracownikom, bo dawniej żyło się jak pączek w maśle ale dziś to prawdziwa orka. Mnie w sektorze nie ma już od lat, bo zwietrzyłem kiedy należy się przenieść do rozwijającej się branży gdzie faktycznie potrzebują mojej wiedzy i nadal mogę liczyć na znaczące podwyżki. Tymczasem znajomi zarabiają śmieszne pieniądze trzęsąc się jak galareta czy będą w stanie spłacać kredyt który powzięli w tłustych latach dzikiego zachodu w bankowości. Łudząc się, że banku to się zawsze dobrze będzie zarabiać. Teraz pracownik Lidla na kasie zarabia więcej od pracownika w banku na kasie (kasjera-doradcy). Ludzie szanuję was, że jeszcze to wytrzymujecie, ale ktoś musi robić tę niewdzięczną robotę rzutującą na zdrowie psychiczne bardzo silnie.
innowierca
Ja tez mam te satysfakcje ze wreczylem wypowiedzenie osobiscie.
Pamietam jak dzis, przyjechal jakis manager regionalny i namawial mnie i kolege ktory tez dal wypowiedzenie do pozostania.Mowil z ze dla nas mlodych, bajerujacych klientow, zawsze beda mieli prace.
I BUUUCH zrobili takie male oddzialki gdzie kazdy byl skarbnikiem,
Ja tez mam te satysfakcje ze wreczylem wypowiedzenie osobiscie.
Pamietam jak dzis, przyjechal jakis manager regionalny i namawial mnie i kolege ktory tez dal wypowiedzenie do pozostania.Mowil z ze dla nas mlodych, bajerujacych klientow, zawsze beda mieli prace.
I BUUUCH zrobili takie male oddzialki gdzie kazdy byl skarbnikiem, doradca i dysponentem w jednej osobie. Zero mozliwosci awansu. Bo niby jak, jezeli w zakresie obowiazkow jednoosobowej obslugi jak juz wspominalem bylem skarbnikiem, doradca i dysponentem.
Na popoludniowej zmianie musialem zamknac dzien oddzialowy, kasa, waluty i uzgodnienie skarbca. Odpiwiedzialnosc za falszywe pieniadze, raporty. Od razu bylo widac ze lipa. No i targety sprzedazowe caly czas. A Jakze ::))
marianpazdzioch
Jak to jest, że państwoway bank może zwolnić kasjera czy sprzedawcę kredytów, a państowa kopalnia nie może nawet odmówić podwyżki górnikowi? Chodzi po to, że kulturalny człowiek nie wyjdzie na ulicę z kamieniami i śrubami na chwile przed wyborami?
gerth
Dobra spółka. Była. Kiedyś.
kutasikaczor
przypominam o podatku nałożonym przez miłościwie panujący pisistan na banki 4 lata w stecz, miało sie nie przekładać na ludzi w banku i ludzi mających pinienendze w baku, aj nie udało sie - brawo dobra zmiana
3rav
Banki obniżają koszty (zwolnienia pracowników), a obniżek opłat za usługi bankowe nie widać. Czysty zysk dla banku a nie powinno tak być.
anty12
Gorzej jest. BAnki podniosly oplaty i to bardzo wysoko. Oplaty za wszystko prawktycznie.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki