Pekao planuje zwolnienia grupowe

Bank Polska Kasa Opieki zamierza rozwiązać umowy o pracę z maksymalnie 1 200 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia maksymalnie 1 350 pracownikom w okresie od 12 marca do 31 października 2020 r. - podał bank w komunikacie.

Marek Lusztyn, prezes Pekao SA.
Marek Lusztyn, prezes Pekao SA. (Bank Pekao)

W komunikacie podano, że bank w czwartek powiadomi zakładowe organizacje związkowe o przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia oraz zwróci się do organizacji związkowych o przystąpienie do konsultacji.

Bank ma także powiadomić urząd pracy o zamiarze przeprowadzenia zwolnień grupowych.

"Bank opublikuje kolejny komunikat w sprawie zwolnień grupowych po zakończeniu wymaganych prawem konsultacji z organizacjami związkowymi i zawrze w nim informację o szacowanej wysokości rezerwy związanej z restrukturyzacją zatrudnienia w Banku, która w całości obciąży wynik Banku. Ostateczne dane w zakresie wysokości zawiązanej rezerwy oraz wpływu restrukturyzacji zatrudnienia na wyniki finansowe Banku zostaną podane w sprawozdaniach finansowych Banku" - napisano.

Zwolnienia w Getin Noble Banku

Getin Noble Bank planuje do czerwca 2020 roku zwolnić nie więcej niż 250 osób - poinformował bank w komunikacie. Celem, jak podano, jest poprawa efektywności kosztowej i wzmocnienie zdolności przychodowych banku.

Bank poinformował ponadto, że zmniejszenie zatrudnienia jest konsekwencją obecnych trendów w sektorze bankowym zarówno w Polsce, jak i na świecie. Klienci coraz więcej operacji wykonują samodzielnie i coraz rzadziej odwiedzają placówki. "Konieczne jest zatem kontynuowanie zmian w strukturze zatrudnienia, które od ubiegłego roku wprowadzane są także w Banku Pekao." - czytamy w komunikacie banku.

Jak wskazano, aby umożliwić dalszy wzrost i modernizację organizacji, zarząd banku przyjął strategię rozwoju. "Planowane zmiany przyniosą optymalizację funkcjonowania organizacji i jej oddziałów zlokalizowanych na terenie całego kraju. Rozpoczęty proces konsultacji ze związkami zawodowymi ma na celu osiągnięcie porozumienia w kwestii liczby i zakresu zwolnień, dokładnego czasu ich trwania, a także pakietu świadczeń gwarantowanych w ramach odpraw dla zwalnianych pracowników. Negocjacje będą odbywały się zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników" - przekazał bank.

Bank Pekao to kolejna instytucja sektora bankowego, która prowadzi zwolnienia grupowe. W 2019 roku taką decyzję podjęły m.in. Idea Bank (do 750 osób) i Getin Bank (do 320 osób). Na początku tego roku zamiar zwolnień ogłosił z kolei Bank Millennium (do 260 osób). Nadal niepewna jest sytuacja w Santander Consumer Banku. „Z uzyskiwanych z różnych źródeł bankowych informacji wynika, że w ramach prowadzonej restrukturyzacji pracę stracić może ponad 200 pracowników”, czytamy w piśmie Niezależnego Związku Zawodowego Pracowników Bankowości i Usług „Dialog 2005”.

Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego podała, że w 2019 roku banki działające w Polsce zmniejszyły zatrudnienie o 5,7 tys. osób i zamknęły 559 placówek. Na koniec ubiegłego roku w bankowości pracowało 156 872 osoby. Od szczytowego momentu, jakim był rok 2008, zatrudnienie w bankach skurczyło się już o 24,4 tys. osób. 

Pekao jest drugim po PKO BP bankiem w Polsce pod względem aktywów, obsługuje 5,3 mln klientów indywidualnych i prowadzi ponad 4 mln rachunków. 

Liczba etatów w bankowości w III kwartale 2019 r.
Bank III kw. 2019 II kw. 2019 III kw. 2018 Zmiana k/k Zmiana r/r
PKO BP 23 800 24 100 24 400 -300 -600
Bank Pekao 14 298 14 436 14 674 -138 -376
Santander Bank Polska 11 113 11 113 10 975 0 138
BNP Paribas 10 036 10 278 7 219 -242 2 817
Alior Bank 7 654 7 785 7 807 -131 -153
ING Bank Śląski 7 631 7 693 7 634 -62 -3
mBank 6 020 5 993 5 772 27 248
źródło: Polska bankowość w liczbach - raport za III kwartał 2019 r. serwisu PRNews.pl 

doa/ ana/ WB

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 mirek225

I po co była ta "repolonizacja"?

! Odpowiedz
3 23 andregru

"Bank Polska Kasa Opieki zamierza rozwiązać umowy o pracę z maksymalnie 1 200 pracownikami oraz zmienić warunki zatrudnienia maksymalnie 1 350 pracownikom" - szkoda że nie dotyczy to górników tam tylko podwyżki .

! Odpowiedz
2 46 degrengolada

ten trend to dopiero początek, bo wielu klientów wychowywało się bez smartfonów i aplikacji bankowych a nie łudźmy się obecnie poprzez aplikacje można wykonać niemal każdą operację bez wizyty w oddziale. Współczuję obecnym pracownikom, bo dawniej żyło się jak pączek w maśle ale dziś to prawdziwa orka. Mnie w sektorze nie ma już od lat, bo zwietrzyłem kiedy należy się przenieść do rozwijającej się branży gdzie faktycznie potrzebują mojej wiedzy i nadal mogę liczyć na znaczące podwyżki. Tymczasem znajomi zarabiają śmieszne pieniądze trzęsąc się jak galareta czy będą w stanie spłacać kredyt który powzięli w tłustych latach dzikiego zachodu w bankowości. Łudząc się, że banku to się zawsze dobrze będzie zarabiać. Teraz pracownik Lidla na kasie zarabia więcej od pracownika w banku na kasie (kasjera-doradcy). Ludzie szanuję was, że jeszcze to wytrzymujecie, ale ktoś musi robić tę niewdzięczną robotę rzutującą na zdrowie psychiczne bardzo silnie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 18 innowierca

Ja tez mam te satysfakcje ze wreczylem wypowiedzenie osobiscie.
Pamietam jak dzis, przyjechal jakis manager regionalny i namawial mnie i kolege ktory tez dal wypowiedzenie do pozostania.Mowil z ze dla nas mlodych, bajerujacych klientow, zawsze beda mieli prace.
I BUUUCH zrobili takie male oddzialki gdzie kazdy byl skarbnikiem, doradca i dysponentem w jednej osobie. Zero mozliwosci awansu. Bo niby jak, jezeli w zakresie obowiazkow jednoosobowej obslugi jak juz wspominalem bylem skarbnikiem, doradca i dysponentem.
Na popoludniowej zmianie musialem zamknac dzien oddzialowy, kasa, waluty i uzgodnienie skarbca. Odpiwiedzialnosc za falszywe pieniadze, raporty. Od razu bylo widac ze lipa. No i targety sprzedazowe caly czas. A Jakze ::))

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 183 marianpazdzioch

Jak to jest, że państwoway bank może zwolnić kasjera czy sprzedawcę kredytów, a państowa kopalnia nie może nawet odmówić podwyżki górnikowi? Chodzi po to, że kulturalny człowiek nie wyjdzie na ulicę z kamieniami i śrubami na chwile przed wyborami?

! Odpowiedz
8 30 anty12

Marian, chodz na wodke :)

! Odpowiedz
5 28 gerth

Dobra spółka. Była. Kiedyś.

! Odpowiedz
23 79 kutasikaczor

przypominam o podatku nałożonym przez miłościwie panujący pisistan na banki 4 lata w stecz, miało sie nie przekładać na ludzi w banku i ludzi mających pinienendze w baku, aj nie udało sie - brawo dobra zmiana

! Odpowiedz
15 54 3rav

Banki obniżają koszty (zwolnienia pracowników), a obniżek opłat za usługi bankowe nie widać. Czysty zysk dla banku a nie powinno tak być.

! Odpowiedz
6 53 anty12

Gorzej jest. BAnki podniosly oplaty i to bardzo wysoko. Oplaty za wszystko prawktycznie.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.