REKLAMA

Pegasus nie dla służb PiS. Rząd Izraela zabronił sprzedaży Pegasusa niektórym krajom

2021-12-01 07:13
publikacja
2021-12-01 07:13
Pegasus nie dla służb PiS. Rząd Izraela zabronił sprzedaży Pegasusa niektórym krajom
Pegasus nie dla służb PiS. Rząd Izraela zabronił sprzedaży Pegasusa niektórym krajom
fot. mundissima / / Shutterstock

Izrael od września odmawia serwisowania i obsługi systemów śledczych, z których korzystają polskie służby specjalne. Bo używają tych narzędzi do inwigilowania opozycji. Rząd szukał pomocy w USA, ale bez efektu – pisze środowa "Gazeta Wyborcza".

"GW" podkreśla, że izraelskie firmy VERINT i NSO Group to czołowi dostawcy narzędzi informatycznych do ochrony cyberprzestrzeni i monitorowania zagrożeń teleinformatycznych.

"Wśród nich jest słynny Pegasus służący do śledzenia smartfonów: podsłuchiwania rozmów, ale też wychwytywania wszelkiej aktywności typu przesyłana poczta, korespondencja w mediach społecznościowych czy lokalizacja użytkownika" – dodaje dziennik.

Przypomina, że 25 listopada gazeta "Times of Israel" ujawniła informacje o tym, że rząd Izraela zabronił sprzedaży Pegasusa reżimom autokratycznym, a także rządom Polski i Węgier.

Dziennik zwraca uwagę, że w założeniu tego typu narzędzia jak Pegasus miały i mają służyć walce z terroryzmem i przestępczością zorganizowaną. "Tymczasem część rządów używa ich do walki z opozycją i do śledzenia dziennikarzy."

Drugi powód wprowadzenia ograniczeń to spór NSO Group z firmą Apple, która pozwała producentów Pegasusa za hakowanie iPhone'ów. Swoim klientom objętym działaniem Pegasusa Apple wysyła specjalne komunikaty" – pisze dziennik, dodając, że w Polsce takie ostrzeżenie dostała prokurator Ewa Wrzosek ze stowarzyszenia Lex Super Omnia, zwalczanego przez obecną władzę.

Według "GW" decyzja Izraela o odmowie obsługi i serwisowania systemów śledczych oznacza, że z chwilą wygaśnięcia kupionych przez Polskę licencji systemy nie nadają się do użytku. "Wyborcza", powołując się na swe nieoficjalne informacje, pisze, że "polskie służby próbowały obejść problem, usiłując kupić pokrewne oprogramowanie w USA". "Z wizytą pojechał tam nadinsp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji oraz zaufany szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. Oficjalnym celem podróży był udział w obchodach Dnia Pamięci Generała Pułaskiego, ale Szymczyk miał się też spotkać z przedstawicielem FBI i prosić o pomoc w kontakcie z firmami, które mogłyby sprzedać licencję na programy szpiegowskie" – czytamy w dzienniku.

O to samo – według "GW" – zabiega też oficer łącznikowy polskiego CBS, pracujący w USA. "Okazuje się, że plan +obejścia+ Izraela jest nie do zrealizowania, bo amerykańskie spółki działają, opierając się na izraelskich rozwiązaniach i licencji, więc też muszą pytać o zgodę" – twierdzi gazeta. (PAP)

mkr/ joz/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
dididif
Która pozwoliła na taki artykuł? Będzie miała pojechane na ostro! Dla pikusia jest o "kwitnącej demokracji" i "wolnych wyborach". Najważniejszym celem istnienia zaufanych konfidentów na świecie jest, oprócz chronienia swojej szanownej, zabezpieczanie "wyborów" przed elementami z poza układu.Która pozwoliła na taki artykuł? Będzie miała pojechane na ostro! Dla pikusia jest o "kwitnącej demokracji" i "wolnych wyborach". Najważniejszym celem istnienia zaufanych konfidentów na świecie jest, oprócz chronienia swojej szanownej, zabezpieczanie "wyborów" przed elementami z poza układu. I tyle w temacie.
kaczdzonjar
IV RZesza Pisowska - dała juz nam najwiekszą w historii podwyżkę podatków (mówię tu o przedsiebioracach a nie o darmozjadach zyjących z +++), teraz chce inwigilowac każdego Polaka - kim oni są? czo to wogóle Polacy? - a może Pisowcy z góry partii jak Macierewicz to agenci FSB, aby w 6 lat tak upodlić państwo - trzeba IV RZesza Pisowska - dała juz nam najwiekszą w historii podwyżkę podatków (mówię tu o przedsiebioracach a nie o darmozjadach zyjących z +++), teraz chce inwigilowac każdego Polaka - kim oni są? czo to wogóle Polacy? - a może Pisowcy z góry partii jak Macierewicz to agenci FSB, aby w 6 lat tak upodlić państwo - trzeba miec niezwykłe zdolnośc, a widać zę to nie koniec
abcx
Wiodące demokracje mogą a nawet powinny inwigilować swoich obywateli a reżimy nie... w tej całej nowomowie i dwójmyśleniu co raz trudniej się połapać co jest czym ;)
borat123
Inwigiluje opozycję :) Czy to aby nie tą opozycję co chciała spłacić żydowskie roszczenia sprzedażą lasów państwowych (odtajnione ustalenia przez amerykanów)
No tak zablokowane ustawowo żydowskie wymuszenie i mamy kolejną kłodę pod nogi :) W imię demokracji i praworządności oczywiście :)
Izrael to jest
Inwigiluje opozycję :) Czy to aby nie tą opozycję co chciała spłacić żydowskie roszczenia sprzedażą lasów państwowych (odtajnione ustalenia przez amerykanów)
No tak zablokowane ustawowo żydowskie wymuszenie i mamy kolejną kłodę pod nogi :) W imię demokracji i praworządności oczywiście :)
Izrael to jest dopiero demokracja i praworządność :) Palestyńczycy mogą coś o tym powiedzieć.
marxs
i bardzo dobrze jakby opozycja zdążyła te lasy sprzedać bo przynajmniej by były a tak wszystko przez PISty wycięte
przemek_opinia odpowiada marxs
CO ty za głupoty piszesz, o wycięte??? Gdzie????
and00
"pisze środowa "Gazeta Wyborcza"
No to macie źródło, a raczej szambo
Tuba propagandowa Sorosa
Nawet Michnik to przyznał ostatnio, pisząc że cała reszta Agory jest tylko jako podstawa ekonomiczna Wyborczej i Prezes ma się słuchać Michnika
kaczdzonjar
za to w tvpis i od najwiekszego trola IV Rzeszy Piswoskiej - Karnowskiego dowiem się oczywistej oczywistości
and00 odpowiada kaczdzonjar
Co to ma do tego że Wyborcza jest jaka jest, i indoktrynuje ściśle określoną ideologią?
Do tego Michnik jasno mówi że spółka giełdowa nie powinna się kierować interesem ekonomicznym, tylko robić jako ekonomiczna podbudowa tuby propagandowej

300_pala odpowiada and00
Z tego co mi wiadomo to Agora straty pokrywa ze swoich środków. Nie to co PGG

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki