REKLAMA

Patkowski: W Polsce mamy do czynienia z pełzającą inflacją

2021-06-16 16:36
publikacja
2021-06-16 16:36
Patkowski: W Polsce mamy do czynienia z pełzającą inflacją
Patkowski: W Polsce mamy do czynienia z pełzającą inflacją
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Rząd będzie bardzo silnie zakotwiczał oczekiwania inflacyjne w celu NBP - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Piotr Patkowski. Dodał, że według doktryny ekonomicznej w Polsce mamy do czynienia z pełzającą lub stopniową inflacją, a nie galopującą.

"Musimy oceniać inflację taką, jaka ona rzeczywiście jest, a nie napędzać ją określeniami jako 'galopująca inflacja', bo to jest właśnie pewne ryzyko, że ta inflacja sama będzie narastała, bo takie są behawioralne oczekiwania (...). Jako rząd będziemy bardzo silnie kotwiczyli oczekiwania inflacyjne właśnie na poziomie dopuszczalnym przez NBP, z odchyleniami 1 pkt. proc. (od 2,5-proc. celu NBP - PAP)" - powiedział Patkowski.

"Prawidłowe zakotwiczenie celów inflacyjnych jest najskuteczniejszym sposobem walki organów państwowych, także Sejmu, z ewentualnym wzrostem inflacji. Nie możemy mówi o galopującej inflacji, gdy doktryna inaczej ją opisuje, a w polskiej gospodarce mamy zupełnie inne zjawisko. Zgodnie z doktrynami ekonomicznymi mamy inflację na pograniczu pełzającej i stopniowej, ale nie galopującej" - dodał.

Patkowski dodał, że jeśli zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych nie wymknie się spod kontroli, to dynamika inflacji od lipca zacznie się obniżać.

W maju inflacja CPI wyniosła 4,7 proc. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (14)

dodaj komentarz
anty12
Przepchnijcie w tym patologocznym sejmie ustawa, ktora kazakuje podawania inflacji >2% :D
stanislaw2200
Ależ to jest oczywiste że rząd będzie łgać i kręcić w temacie inflacji jak tylko może. Po pierwsze jeśli NBP i RPP podniosą stopy to wzrosną oprocentowania od sprzedawanych obligacji czytaj rząd będzie musiał zapłacić więcej za rolowany dług. Po drugie wraz wycofywaniem się polityki skupu obligacji przez NBP Ależ to jest oczywiste że rząd będzie łgać i kręcić w temacie inflacji jak tylko może. Po pierwsze jeśli NBP i RPP podniosą stopy to wzrosną oprocentowania od sprzedawanych obligacji czytaj rząd będzie musiał zapłacić więcej za rolowany dług. Po drugie wraz wycofywaniem się polityki skupu obligacji przez NBP (pożyczania rządowi pieniędzy okrężną drogą) wyschnie źródełko taniego zadłużania się. Po trzecie spowoduje to oczywiście negatywne krótkotrwale konsekwencje gospodarcze w postaci bankructwa pato-przedsiębiorcó spod znaku wszystko na kredyt którzy zaczną jojczyć jak każdy komunista o kasę.
bha
Raczej Z pełzającym coraz większym wyzyskiem i żerowaniem na innych
jas2
"W Polsce mamy do czynienia z pełzającą inflacją"

Bałem się, że z kontrrewolucją.
bha
Z pełzającą głupotą i krótkowidztwem
itso_argumentum_ad_ignorantiam
oczyma mojej wyobraźni słyszę za polnego wzgórza odgłosy patataj patataj prrrr wiśta wiśta tak tak to polska jazda
prs
Ustawa o zakazie podnoszenia cen i po inflacji..
Taki zarcik..
bankster-kreator
Dopóki ludzie się nie nauczą, że prawdziwym pieniądzem jest złoto dopóty zawsze będą robieni w kulki dodrukowanym hajsem i okradani inflacyjnie.
jas2
Złoto jest towarem a nie pieniądzem.
bha odpowiada jas2
Złotem też da się zapłacić

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki