REKLAMA

Paszporty szczepionkowe. Polska jednak przystąpi do testów systemu

2021-05-13 07:00
publikacja
2021-05-13 07:00
Paszporty szczepionkowe. Polska jednak przystąpi do testów systemu
Paszporty szczepionkowe. Polska jednak przystąpi do testów systemu
fot. Daniel Dmitriew / / Shutterstock

Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie - podaje czwartkowa "Rzeczpospolita".

Gazeta informuje, że testy mają trwać dwa tygodnie. "Polska – o czym pisaliśmy w środowym wydaniu +Rzeczpospolitej+ – nie uczestniczy w testach. Ale jak się dowiedzieliśmy – tuż po naszej publikacji – do konsorcjum tworzącego unijny system nadeszło zgłoszenie naszego kraju o gotowości do integracji" - informuje dziennik.

Według dziennikarzy tego tytułu Polska spełnia wszystkie wymagania prawne i techniczne, przekazała też wszystkie informacje i certyfikaty. "Teraz czekamy na testy integracji z całym systemem centralnym dla wszystkich państw UE" – mówi "Rz" nieoficjalnie urzędnik z Kancelarii Premiera.

Tzw. paszporty covidowe – mają pozwolić od wakacji swobodnie podróżować po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. "Tworzony przez konsorcjum SAP i T- -Systems centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze ono dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR. Według +Rzeczpospolitej+ komisja chce, by system był gotowy już 1 czerwca" - wyjaśnia "Rz".

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Jak zapewniło "Rz" Ministerstwo Zdrowia, Polska spełniała te wymogi i w maju zgłosiła gotowość.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikacje trzech certyfikatów: potwierdzające przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. "Nadal nie są znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią" - zauważa dziennik.

autor: Krzysztof Kowalczyk

krz/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (37)

dodaj komentarz
glowny_analityk_bankier_pl
A jak ktoś prowadzi fajny biznes, usługi, nie zaszczepi się, to ci zaszczepieni do niego przyjdą/będą mogli przyjść?

Bo logika podpowiada że zaszczepieni są bezpieczni,więc gdyby nie chcieli skorzystać z usług niezaszczepionego to gdzie podzieje się logika ze szczepieniami?
karbinadel
Nic tak skutecznie nie przekona do szczepień, jak tysiąc trupów dziennie. A kościół swoją postawę przypłaci znaczącym ubytkiem wiernych - i to ubytkiem fizycznym
glowny_analityk_bankier_pl
Chciałbym wiedzieć skąd się bierze twój strach
karbinadel odpowiada glowny_analityk_bankier_pl
Jaki strach? Logiczne wyciąganie wniosków z obserwacji tego, co się w tym bantustanie dzieje
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
harrytracz
Zwolennicy segregacji szczepionkowej potkną sie o własne nogi. Dlaczego?
Obywatel niezaszczepiony nie korzysta z wycieczek, nie uczestniczy w zgromadzeniach kulturalnych, nie wydaje pieniędzy na rozrywkę czyli co? Mniejsze wpływy z VAT, akcyzy i innych podatków. Zostanie gotówka w kieszeni niezaszczepionych. To może przymusza
Zwolennicy segregacji szczepionkowej potkną sie o własne nogi. Dlaczego?
Obywatel niezaszczepiony nie korzysta z wycieczek, nie uczestniczy w zgromadzeniach kulturalnych, nie wydaje pieniędzy na rozrywkę czyli co? Mniejsze wpływy z VAT, akcyzy i innych podatków. Zostanie gotówka w kieszeni niezaszczepionych. To może przymusza ich za pomocą zamknięcia w specjalnych obozach dla antyszczepionkowców? W takim razie teraz będą żyli na koszt podatnika - tego zaszczepionego podatnika.
jarekzbyszek
Konfederacja to nie partia a stan umysłu: bardzo zbliżony do rosyjskiego. To w temacie: „segregacji szczepionkowej”.
harrytracz odpowiada jarekzbyszek
A skąd ty tutaj wziąłeś u mnie Konfederację?
trollmaster odpowiada harrytracz
dyskutuje z wlasnymi urojeniami.
jarekzbyszek
W Polsce zaszczepić może się już każdy, tzn że 50% dorosłych-płaskoziemców nie zamierza się szczepić. Czwartą falę mamy w kraju jak w banku. Dla tych co pracują za granicą, paszport będzie jedynym wybawieniem na swobodne przekroczenie granic.

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki