Parlament Nowej Zelandii za ograniczeniem dostępu do niektórych rodzajów broni

Nowozelandzki parlament niemal jednomyślnie przyjął w środę ustawę delegalizującą posiadanie przez osoby prywatne broni palnej o charakterze wojskowym. Głosowanie odbyło się w niespełna miesiąc po masakrze w dwóch meczetach w Christchurch.

Za ustawą głosowało 119 posłów, a tylko jeden - ze skrajnie liberalnej partii ACT - był przeciw. Nowe prawo zakazuje posiadania większości rodzajów broni automatycznej i półautomatycznej, a także delegalizuje urządzenia służące do modyfikacji istniejącej broni w sposób poprawiający jej parametry.

Ustawę ma teraz podpisać gubernator generalna Nowej Zelandii Patricia Lee "Patsy" Reddy, co jest uważane za formalność i nowe przepisy zaczną obowiązywać od piątku. Przewidziano program skupowania broni, zdelegalizowanej nowymi przepisami. Właściciele będą obowiązani przekazywać taką posiadaną legalnie broń policji i otrzymają rekompensatę zależną od wieku broni, jej stanu itp. Mają na to czas do końca września. Dla tych, którzy oddadzą taką broń posiadaną bez zezwolenia, przewidziano amnestię. Natomiast za zachowanie takiej broni grozi kara do pięciu lat więzienia.

15 marca w Christchurch Australijczyk Brenton Tarrant zastrzelił w dwóch meczetach 50 osób i ranił kilkadziesiąt. Był to najkrwawszy akt terrorystyczny w historii Nowej Zelandii. Premier tego kraju Jacinda Ardern już sześć dni po masakrze w Christchurch wprowadziła zakaz sprzedaży broni półautomatycznej o charakterze wojskowym, obowiązujący tymczasowo, do wejścia w życie nowych przepisów. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil