REKLAMA
JUŻ JUTRO

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce

2021-11-11 12:33
publikacja
2021-11-11 12:33

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję ws. aborcji w Polsce. Wezwał w niej polski rząd do "zniesienia zakazu aborcji, zagrażającego życiu kobiet".

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce
Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce
fot. Drop of Light / / Shutterstock

PE podał w komunikacie, że wrześniu 30-letnia Polka zmarła na sepsę, ponieważ lekarze nie przeprowadzili ratującej życie aborcji, czekając na obumarcie płodu z powodu ograniczeń dotyczących legalnych aborcji w Polsce.

W rezolucji przyjętej w czwartek 373 głosami za, przy 124 przeciw i 55 wstrzymujących się, europosłowie wzywają polski rząd "do zapewnienia, że już żadna kobieta w Polsce nie umrze z powodu tego restrykcyjnego prawa".

Europosłowie w rezolucji "zdecydowanie potępiają bezprawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z dnia 22 października 2020 r. wprowadzające niemal całkowity zakaz aborcji i zagrażające tym samym zdrowiu i życiu kobiet. Wzywają polski rząd do "szybkiego i pełnego zagwarantowania dostępu do bezpiecznych, legalnych i bezpłatnych usług aborcyjnych dla wszystkich kobiet".

Posłowie ubolewają, że "z powodu restrykcyjnego prawa kobiety muszą szukać aborcji, niespełniających standardów bezpieczeństwa, wyjeżdżać za granicę w celu ich dokonania lub donosić ciążę wbrew swojej woli, także w przypadku śmiertelnego upośledzenia płodu".

Parlament "wezwał państwa członkowskie do skuteczniejszej współpracy w celu ułatwienia transgranicznego dostępu do aborcji, na przykład poprzez zapewnienie polskim kobietom dostępu do bezpłatnej i bezpiecznej aborcji w innych krajowych systemach opieki zdrowotnej".

W rezolucji "posłowie potępiają coraz bardziej wrogie i brutalne traktowanie obrońców praw człowieka w Polsce i wzywają polskie władze do zagwarantowania im prawa do publicznego wyrażania opinii bez obawy przed reperkusjami lub groźbami". "Zdecydowanie potępiają również nieproporcjonalne użycie przemocy wobec protestujących przez organy ścigania i wzywają polskie władze do zapewnienia, że osoby atakujące protestujących poniosą odpowiedzialność za swoje czyny" - podał PE.

Wskazują, że "wyrok w sprawie aborcji jest kolejnym przykładem politycznego przejęcia władzy sądowniczej i systemowego upadku praworządności w Polsce". Zwracają się też do Rady "o włączenie tej kwestii do badania sytuacji w zakresie praworządności w Polsce poprzez rozszerzenie zakresu wysłuchań".

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ mars/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (6)

dodaj komentarz
endes
Przekonacie się wszyscy co to znaczy lewactwo!… głupota, krótkowzroczność, hamstwo i temu podobne… ten kołchoz zwany UE nie wart jest już zlanego grosza!
kris74keh
Parlament EU wystrzelił z kapiszona i zadowolony wyjechał do hoteli , by baraszkować już tylko we dwoje, troje , czwóreczkę.
piotr_malkontent
Europarlamentarzyści udowadniają, że nie wygłosili jeszcze swego najgłupszego stwierdzenia. Co nie jest wielkim zaskoczeniem biorąc pod uwagę słowa Einsteina. Tak zwana, kolektywna, lewicowa "mądrość zbiorowa" nie jest w stanie naprawić wady indywidualnej inteligencji co wyraźnie widać w EP.
and00
To może nasz sejm podejmie uchwałę żeby EP nie wtkal nosa tam gdzie nie ma żadnych kompetencji?
1984
Proponuję prostszą: najpierw zapoznajcie sie z FAKTAMI, później wydajcie rezolucje. To kolejny raz gdy rządają od Polski zniesienia ustaw których nie ma. Ale lewactwo widocznie tak ma, że fakty w postaci UCHWALONEGO i ZAPISANEGO prawa nie są ważne. Ważne są jakieś akcje z trefnymi tablicami, transparenty ze strajków kobiet itp fejki.
niko1
No właśnie, jedenie co zapamiętałem z kursu nt prawa europejskiego co miałem 15 lat temu to że UE nie ma żadnych kompetencji w sprawie aborcji...
Oni mówią o praworządności na okrągło ale jak sam europoseł mi powiedział rok temu, aż 70% głosowanie w parlamencie europejskim są poza kompetencji tej instytucji...

Powiązane: Strajk Kobiet

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki