REKLAMA
ZAGŁOSUJ

"Pandemia głodu" w Ameryce Łacińskiej. Największy spadek PKB od 120 lat

2021-12-04 08:30
publikacja
2021-12-04 08:30
"Pandemia głodu" w Ameryce Łacińskiej. Największy spadek PKB od 120 lat
"Pandemia głodu" w Ameryce Łacińskiej. Największy spadek PKB od 120 lat
fot. Gustavo Amador / / EFE

Pandemii koronawirusa towarzyszy w Ameryce Łacińskiej "pandemia głodu". Tak nazwały media tego regionu świata coraz bardziej dotkliwe niedożywienie najuboższych warstw jego mieszkańców, które jest następstwem ataku COVID-19.

Czterech na każdych dziesięciu mieszkańców krajów regionu nie ma zapewnionego wystarczającego wyżywienia, a niemal jeden na dziesięciu cierpi głód - stwierdza opublikowany najnowszy raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) o następstwach pandemii koronawirusa.

Liczba osób głodujących w regionie, która wzrasta już szósty rok, zwiększyła się w 2020 r. aż o 30 procent. Głoduje obecnie w Ameryce Łacińskiej już 59,7 mln osób – najwięcej od 20 lat.

W ubiegłym roku cierpiało głód 9,1 proc. mieszkańców Ameryki Łacińskiej, podczas gdy przed nadejściem pandemii, w 2019 roku - 7,1 proc. Oznacza to, że liczba dotkniętych klęska głodu lub ostrego niedożywienia wzrosła o 13,8 miliona osób.

PKB regionu zmalał w 2020 roku o 6,8 proc. "To największy spadek od 120 lat" – stwierdza raport FAO.

"Fakt ten sprawił, że Ameryka Łacińska stała się regionem świata, którego ludność najmocniej ucierpiała wskutek pandemii koronawirusa, jeśli chodzi bezpieczeństwo żywnościowe" – napisał w czwartek argentyński dziennik "El Clarin". "Musimy stwierdzić to dobitnie i wyraźnie: Ameryka Łacińska i Karaiby znalazły się w krytycznej sytuacji, jeśli chodzi o ich bezpieczeństwo żywnościowe" – oświadczył Julio Berdegue, przedstawiciel regionu w FAO.

Kraje, w których cierpi w różnym stopniu niedożywienie najwięcej mieszkańców, to m.in. Gwatemala – ok. 50 proc., Honduras - 47 proc. i Salwador – 46 proc.

Najmniej ludzi głoduje w Brazylii, na Kubie i w Urugwaju. Według danych FAO w tych trzech krajach osób głodujących jest poniżej 2,5 proc., co nie oznacza, że nie występują tam również zjawiska "poważnego niedożywienia".

Szczególnym przypadek wśród największych gospodarek Ameryki Łacińskiej stanowi rządzona przez centrolewicowy, peronistowski rząd Argentyna, gdzie zagrożone jest niedożywieniem bądź głodem aż 35,8 proc. ludności. W 2021 roku inflacja w Argentynie osiągnęła aż 52 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Była najwyższa od 30 lat i nawet wyższa niż w Wenezueli, podczas gdy w pozostałych krajach regionu była ona jednocyfrowa.

Jak pisze "El Clarin", "niepewna sytuacja, jeśli chodzi wyżywienie, w Argentynie silniej ugodziła w kobiety niż w mężczyzn: dotknęła ona 41,8 proc. argentyńskich kobiet i 32,2 proc. mężczyzn, co potwierdzają najnowsze badania Uniwersytetu Katolickiego Argentyny(UCA), jednej z najbardziej prestiżowych wyższych uczelni Ameryki Łacińskiej. 

ik/ sp/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Pożyczka gotówkowa w PKO Banku Polskim RRSO 7,45%

Komentarze (31)

dodaj komentarz
abcx
To zupełnie nie ważne że ludzie będą umierali z głodu ważne żeby byli zaszczepieni na COVID.
xiven
każdy głodujący i umierający z głodu jest żywym lub martwym dowodem sukcesu polityki rzadu światowego

dzięki lockdownowi mogą umierać z głodu bezpiecznie zamknięci w domu

bezpieczna śmierć głodowa to prawo które należy się każdemu ziemianinowi

organizacje międzynarodowe zapewniają i pilnują
każdy głodujący i umierający z głodu jest żywym lub martwym dowodem sukcesu polityki rzadu światowego

dzięki lockdownowi mogą umierać z głodu bezpiecznie zamknięci w domu

bezpieczna śmierć głodowa to prawo które należy się każdemu ziemianinowi

organizacje międzynarodowe zapewniają i pilnują aby wszyscy głodujący i umierający z głodu, głodowali i umierali BEZPIECZNIE!

henk54
To efekt polityki lockdownów i decyzji o zdewastowaniu gospodarek.
carlito1
Nie prawda! jedyną słuszną płandemią jest choroba z czerwonego dywanu kowidoza 19...
bha
Cóż Pandemia jest obecnie dobrą dodatkową wymówką na rosnące na świecie już od wielu lat nierówności społeczne bezrobocie, wyzysk i żerowanie najtaniej jak się da na pracy innych. To nikt inny tylko ludzie ludziom na całym świecie już od dawna gotują swoją zachłanością znieczuleniem coraz bardziej niestety nie Cóż Pandemia jest obecnie dobrą dodatkową wymówką na rosnące na świecie już od wielu lat nierówności społeczne bezrobocie, wyzysk i żerowanie najtaniej jak się da na pracy innych. To nikt inny tylko ludzie ludziom na całym świecie już od dawna gotują swoją zachłanością znieczuleniem coraz bardziej niestety nie pewny, nie godny, bez motywacji, bez perspektyw na lepsze jutro los!!!.
endes
Tak właśnie… a ty się do tego dokładasz
bha odpowiada endes
Patrz człeku na siebie.
zbyszek_
Efekt inflacji , ceny towarow rolnych polecam FAO index.

Ceny, olejow jadalnych , cukru, wawrzyw i zboz . Wszystko w gore. Nawozy w gore.

Najbiedniejsi na swiecie odczują głód. A wszystko nie przez covid tylko , dopisywanie cyfrowych dolarow , euro , yenow etc...
samsza
Jest genialny plan UE, żeby stamtąd sprowadzać żywność za niemieckie samochody i chemię, z wygaszaniem rolnictwa w EU (aby się transport opłacał), czy ten biznes przerodzi się w powtórkę "wielkiego głodu" ?
czarny_bambo
Namacalne efekty lockdownow. W Polsce, UE i nawet USA siegnieto po niespotykane wczesniej socjale by spoloczenstwo mialo co do gara wlozyc. Tylko jak dlugo mozna oszukiwac system i drukowac pieniadze?

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki