REKLAMA

PZFD: Program „Mieszkanie Plus” to ogromna porażka. Nie opłaca się budować za 3000 zł/mkw.

2021-10-18 13:00
publikacja
2021-10-18 13:00

Program „Mieszkanie Plus” zakładający budowę 100 tys. mieszkań na wynajem został do tej pory zrealizowany w mniej niż 2 proc. Jak wynika z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich, deweloperzy nie chcą uczestniczyć w programie przez zaniżone koszty budowy – informuje portalsamorzadowy.pl.

PZFD: Program „Mieszkanie Plus” to ogromna porażka. Nie opłaca się budować za 3000 zł/mkw.
PZFD: Program „Mieszkanie Plus” to ogromna porażka. Nie opłaca się budować za 3000 zł/mkw.
fot. Łukasz Dejnarowicz /

Jak w rozmowie z serwisem zaznaczył Przemysław Dziąg, radca prawny z Polskiego Związku Firm Deweloperskich, deweloperom nie opłaca się budować mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus”. Koszt budowy metra kwadratowego mieszkania na gruntach należących do Skarbu Państwa ustalony jeszcze w 2016 r. nie zmienił się i wciąż wynosi 3 tys. zł/mkw. Zdaniem deweloperów pułap ten przy obecnych rosnących cenach materiałów budowlanych i tzw. robocizny nie zachęca deweloperów do wzięcia udziału w programie.

– Dużym minusem jest również schemat zawierana umowy z gminą na budowę mieszkań w ramach programu „Mieszkanie Plus” i rozliczania najemców, którzy zasiedlą inwestycję – zauważa Przemysław Dziąg. – Rządowy program „Mieszkanie Plus” okazał się ogromną porażką, czego nie da się ukryć – dodaje.

Jak wynika z analizy PFZD, do tej pory w ramach programu „Mieszkanie Plus” oddano do użytku jedynie ok. 1,5 tys. lokali. Według danych z końca 2020 r. w budowie pozostawało ok. 26 tys. z zapowiadanych przez rząd 100 tys. lokali. Fiaskiem zakończyła się m.in. budowa osiedla na warszawskim Ursynowie. Projekt zakładał tam budowę ok. 3 tys. mieszkań.

Co więcej, jak wynika z analizy PZFD, na potrzeby programu „Mieszkanie Plus” zablokowano wiele atrakcyjnych działek znajdujących się w centrach miast, które Skarb Państwa mógł sprzedać pod inwestycje komercyjne.

MKZ

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Najtańsze konta firmowe dla oszczędzających z premią

Komentarze (32)

dodaj komentarz
carlito1
Jak to utopijny mokry sen pislamistów nie wypalił????
jas2
"W realizowanych programach mieszkaniowych, w tym w Mieszkaniu Plus, oddano do użytkowania bądź w budowie jest ok. 26 tys. mieszkań - przekazała w poniedziałek wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka."
sallanches
Podajcie chociaż jeden program rządowy, który wypalił ? Tylko jeden proszę.
midas69
Jak drukować kasę bez pokrycia i utrzymywać ceny mieszkań na stałym poziomie? XD
antek10
Alez oczywiście bo tam gdzie panstwowe to złodziejstwo. Na panstowwym opłacało by sie budować przy kwocie za metr 13 tys. Bo 10 tysi z tej kwoty musi sie rozejść na premie ktore sie im należą, na limuzyny, bankiety itd. My to wiemy. Dlatego taka inflacja.
jpelerj
Opłacać to się opłaca, wystarczy popatrzeć na budowy indywidualne, ale nikt nie chce, jak może wydusić więcej z klienta. I to cała tajemnica.
valveval
3k za metr to z cyklu PODRÓŻE W CZASIE, dzisaj dobre działki w dużych miastach to jest ok 5000zł za metr netto, a jeszcze trzeba postawić budynek.
marok
Pomysł polegał na tym ,że działka pod budynek należała do gminy, a w 3000 zł za metr miał się mieścić koszt budowy. Budynek nie miał należeć do dewelopera, deweloper miał tylko go wybudować.
krokus12 odpowiada marok
To co było nie tak ,że taki świetny pomysł nie wypalił .

Powiązane: Mieszkanie Plus

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki