PSL przejmuje prezydencki projekt ws. emerytur

PSL przejmuje prezydencki projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym - poinformował rzecznik klubu Jakub Stefaniak. Projekt był wyborczym blefem Komorowskiego - komentuje SLD.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"Przejmujemy prezydencki projekt dotyczący wieku emerytalnego. Dziś jeszcze trafi do laski marszałkowskiej (..) Projekt wymaga dopracowania, sam postulat był już wcześniej podnoszony przez PSL. Ważna kwestia stażu i osób z niskimi kwalifikacjami zawodowymi" - napisał we wtorek na Twitterze Stefaniak.

"Klub PSL przejmie tę inicjatywę (prezydenta), dopracujemy jeszcze tylko szczegóły, bo było ostatnio bardzo dużo deklaracji, z różnych stron, a nikt nie próbował przełożyć tego na dojrzały projekt ustawy. Dobrze by było, żebyśmy traktowali się wzajemnie - w świecie polityki i w relacjach między polityką, a światem obywatelskim - wyjątkowo poważnie" - powiedział szef PSL Janusz Piechociński we wtorek dziennikarzom w Sejmie. Poinformował, że został powołany zespół, który będzie pracował nad projektem. "Chcielibyśmy wszystko dobrze policzyć. Między pierwszą a drugą turą pojawił się postulat polityczny w otoczeniu prezydenta. Jesteśmy zbyt doświadczonym środowiskiem, by przynosić do Sejmu postulat, a nie projekt ustawy" - mówił szef ludowców.

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że wycofuje z konsultacji ten projekt, uzasadniając tę decyzję tym, że z uwagi na wynik wyborów, prezydent nie powinien, jeśli nie jest to konieczne, podejmować istotnych decyzji do końca kadencji.

Decyzję tę skomentowali we wtorek politycy SLD na konferencji zorganizowanej przed pałacem prezydenckim. "Już wiemy, że to był blef, że to było oszustwo wyborcze, że to był cynizm prezydenta Bronisława Komorowskiego i całej PO" - mówił rzecznik Sojuszu Dariusz Joński. Jego zdaniem prezydent zapowiedział projekt dot. emerytur "tylko i wyłącznie po to, by poprosić o głosy wyborców lewicy".

Joński uważa, że prezydent po wyborczej porażce obraził się na Polaków, a PO "oszukała wyborców". "Ludzie lewicy więcej nie dadzą się nabrać na tanie chwyty" - mówił i wezwał też premier Ewę Kopacz, by publicznie opowiedziała się za lub przeciw ustawie dot. uprawnień emerytalnych zależnych od stażu pracy. Jeśli premier tego nie zrobi - mówił Joński - to nie powinna mówić "o budowaniu centrolewicy" i ubiegać się o głosy lewicowego elektoratu.

Polityk przypomniał też, że PO przegłosowała ustawę ws. wydłużenia wieku emerytalnego do 67. roku życia. "My wtedy z OPZZ zebraliśmy pół miliona głosów, by odbyło się w Polsce referendum, by Polacy zdecydowali czy, oprócz wieku, również staż pracy nie powinien decydować o przejściu na emeryturę. Wtedy nasze podpisy i prawie dwa miliony podpisów, które zebrała +Solidarność+, zostały wyrzucone przez Platformę, PSL i Palikota do kosza" - mówił. Przypomniał, że SLD w kwietniu złożył swój projekt ustawy ws. stażu pracy.

Projekt ustawy przewidujący możliwość przejścia na emeryturę przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez osoby z co najmniej 40-letnim stażem składkowym prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział przed II turą wyborów prezydenckich, po spotkaniu z przedstawicielami Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych oraz Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Decyzję prezydenta o wycofaniu projektu z rozczarowaniem przyjęło OPZZ. "Kancelaria Prezydenta poinformowała, że nie ma na to czasu. Wobec tego jak wytłumaczyć fakt, że na złożenie wniosku do Senatu o referendum w sprawie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych wystarczyło kilkadziesiąt godzin?" - pyta Porozumienie we wtorkowym oświadczeniu.

Podkreśla, że decyzja prezydenta może mieć wpływ na stanowisko OPZZ w wyborach parlamentarnych. "Związkowcy OPZZ czują się oszukani i wykorzystani w grze wyborczej, szczególnie ci, którzy w niedzielnych wyborach oddali głos na pana prezydenta Komorowskiego" - oświadczyło Porozumienie.

"Możliwość przejścia na emeryturę po 40 latach ciężkiej pracy to prawo, na które czeka wielu Polaków" - czytamy w komunikacie. OPZZ przypomina, że obywatelski projekt ustawy w tej sprawie Porozumienie przedstawiło już kilka lat temu. "Był on dwa razy czytany w parlamencie i do tej pory nie został rozpatrzony" - podkreśla.

Projekt, z którego Kancelaria się wycofała, w ubiegłym tygodniu przesłano do konsultacji społecznych do reprezentowanych w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych central związków zawodowych i organizacji pracodawców oraz do ministra pracy i polityki społecznej. Projekt zakładał wprowadzenie kryterium 40 lat stażu pracy jako elementu uprawniającego do przejścia na emeryturę. Miało to być rozwiązanie skierowane przede wszystkim do osób o bardzo długim stażu pracy.

Bronisław Komorowski uzyskując 48,45 proc. głosów przegrał w II turze wyborów z kandydatem PiS Andrzejem Dudą (51,55 proc.). (PAP)

mzk/ wni/ mrr/ mce/ tgo/ as/ mag/

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~oszukana

Boże nie moge na tę twarz spojrzec jak ktoś kto kłamał przez 5 lat i na koniec jeszcze chciał oszukać ale ludzie widać juz nie takie głupie i naiwne a po drugie kara Boska

! Odpowiedz
1 0 ~kobieta

Jak nie zrobią za kolegę Komorowskiego poprawki to PSL znika z parlamentu całkowicie a PO z 4% poparciem (to ich rodziny glosujące) a moze i nawet mniej bo ludziska juz im kompletnie nie wierzą a kłamstwo Komorowskiego jeszcze bardziej rozłościło ludzi

! Odpowiedz
1 4 ~qwerty

PSL zwąchał interes dla KRUS-owców. TYLKO O NICH CHODZI, Teraz mogą iść na emerytury w wieku 60/55 lat, a jak byłaby ustawa 40/35 lat płacenia składek KRUS (!) to licząc od 18 lat mogliby przejść w wieku 58/53 i jeszcze dłużej doić społeczeństwo z pieniędzy. No bo jeśli płacą przez 40 lat po 70zł/mc, a emeryturę biorą przez 20 lat , to powinni ją mieć w wysokości 140zł/mc. BRUTTO. To mówi matematyka, ale PSL mówi co innego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~Czytelnik

O PSL portkami już trzęsie!!!

! Odpowiedz
0 18 ~jj

Składki na ZUS takie jak na KRUS dla wszystkich ! Taki projekt powinien złożyć PSL :)))

! Odpowiedz
0 19 ~endi

mam nadzieją , że na jesieni PSL zniknie z polskiej sceny politycznej raz na zawsze czego z całego serca im życzę

! Odpowiedz
0 7 ~OnlyDuda

Żenujące

! Odpowiedz
0 10 ~zs8329k

Wyłożył się Brona, wyłoży i reszta wieśniactwa.

! Odpowiedz
0 12 ~rollnik

Tonący brzytwy się chwyta,peezwlowcy walą w pory bo wkrótce koryto im umknie sprzed noska))))

! Odpowiedz
0 9 ~miro

jak to dzis trafi, przeciez "wspaniały milujący polaków zgodny kompetentny" bronisław szlachetny mial przekazac na drugi dzien do sejmu ustawe, czyz by wyszło gnijące zakłamanie obłuda i POgarda dla polskiego wyborcy?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne