PILNE

PKW apeluje by poważnie podchodzić do głosowania

2019-05-24 17:22
publikacja
2019-05-24 17:22

W niedzielę Polacy wybiorą 52 europosłów spośród 866 kandydatów. Państwowa Komisja Wyborcza apeluje, by wyborcy poważnie podeszli do głosowania, nie robili dopisków na karcie wyborczej i stawiali tylko jeden znak X przy nazwisku jednego wybranego kandydata.

Konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej o przygotowaniu wyborów i ciszy wyborczej; n/z Sylwester Marciniak, Magdalena Pietrzak, Wiesław Kozielewicz. / fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

W niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 52 europosłów, o 1 więcej niż poprzednio. Nową liczbę wybieranych w poszczególnych krajach europosłów ustalono przy założeniu, że w nowej kadencji europarlamentu nie będzie już brytyjskich posłów.

Wszystko jednak wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty. Jeden europoseł obejmie swój urząd dopiero gdy Wielka Brytania opuści Unię.

Od północy w piątek do godziny 21 w niedzielę w kraju obowiązywała będzie cisza wyborcza; po godz. 21 w niedzielę możliwe będzie podawanie wyników sondaży, a po godz. 23 (kiedy ostatnie państwo członkowskie UE zakończy swoje głosowanie - będą to Włochy) - pierwszych wyników wyborów.

Jak przypominała szefowa KBW, cisza wyborcza oznacza zakaz prowadzenia agitacji wyborczej, w tym zwoływania zgromadzeń, organizowania pochodów i manifestacji, wygłaszania przemówień, rozpowszechniania materiałów wyborczych. "Czyli nie można wieszać plakatów, nie można ich również zrywać" - zaznaczyła Pietrzak.

Głosowanie odbędzie się w całej Polsce od godz. 7 do 21. Całkowita liczba kandydatów w wyborach do PE wynosi 866 osób, z czego 404 to kobiety. O jeden mandat powalczy średnio 17 kandydatów. Średnia wieku kandydatów do Parlamentu Europejskiego wynosi 46 lat. Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 80.

Wyborcy mogą sprawdzić, w którym lokalu wyborczym powinni oddać głos, m.in. przez wyszukiwarkę na stronie wybory.gov.pl, w Biuletynie Informacji Publicznej swojej gminy lub w obwieszczeniu. Szefowa KBW przypomniała również wyborcom o konieczności okazania przed oddaniem głosu dokumentu ze zdjęciem umożliwiającego stwierdzenie jego tożsamości, najlepiej dowodu osobistego.

Zaznaczyła zarazem, że może być także każdy inny dokument z fotografią, który umożliwi komisji potwierdzenie tożsamości, np. legitymacja szkolna, książeczka wojskowa czy "wszelkie dokumenty, które nie będą budziły wątpliwości komisji jeśli chodzi o stwierdzenie tożsamości". Pietrzak dodała, że po raz pierwszy PKW dopuściła także potwierdzenie tożsamości poprzez usługę mTożsamość dostępną za pośrednictwem smartfonów w rządowej aplikacji mObywatel.

Pietrzak przypomniała, że zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, na karcie do głosowania można umieszczać dopiski w kratce i poza nią. Podkreśliła jednak, że aby oddać ważny głos, jeden znak X musi znaleźć się w jednej kratce. Jeżeli znak X znajdzie w dwóch kratkach np. w przypadku dopisków, to głos będzie nieważny. "Należy po prostu powstrzymywać się przed dopisywaniem czegokolwiek (...). Apelujemy, żeby poważnie podchodzić do tego aktu oddaniu głosu i postawić ten jeden znak X w jednej kratce przy nazwisk jednego kandydata" - powiedziała szefowa KBW.

P.o. szefa PKW Wiesław Kozielewicz przekazał, że dotychczasowe doświadczenie Komisji wskazuje na to, że oficjalne wyniki wyborów do PE zostaną ogłoszone w poniedziałek w późnych godzinach wieczornych lub we wtorek. PKW nie wyklucza też, że wyniki zostaną podane w dopiero środę. Kozielewicz zwracał uwagę, że w wielu krajach wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego ogłaszane są dopiero po kilkunastu dniach, np. w 2014 roku Hiszpanie ogłosili wyniki dopiero 11 czerwca 2014 roku, czyli po 17 dniach od wyborów.

Pietrzak była pytana, czy w związku z powodzią na południu kraju do PKW napływają sygnały, że mogą być problemy z lokalami wyborczymi w regionach dotkniętych żywiołem.

"Cały czas monitorujemy tę sytuację, sytuacja jest bardzo dynamiczna, zmienia się cały czas i w dniu dzisiejszym nie podejmę się stwierdzenia co będzie w niedzielę (...). Najtrudniejsza sytuacja jest w delegaturze Tarnobrzeg i Tarnów - tam cały czas są w kontakcie pracownicy delegatury ze sztabami kryzysowymi" - odpowiedziała Pietrzak.

Jak mówiła, gminy mają świadomość, że być może będzie potrzeba zmiany siedziby obwodowej komisji wyborczej. "Może być różnie, natomiast gminy są świadome tego i przygotowane" - powiedziała Pietrzak.

Odniosła się również do pytania, czy wprowadzenie przez premiera w całym kraju stopnia alarmowego BRAVO-CRP dotyczącego bezpieczeństwa teleinformatycznego jakoś będzie wpływać na przebieg wyborów. "Myśmy byli w pełnej gotowości już dużo wcześniej, wszystkie zadania, które mieliśmy zaplanowane mieszczą się w granicach obowiązujących procedur, które należy podjąć w związku z ogłoszeniem takiego alarmu. Tak, że praca u nas nie ulega zmianie, cały czas jesteśmy w pełnej gotowości" - powiedziała Pietrzak.

W wyborach do PE utworzono 27 286 obwodów do głosowania, z czego 14 342 lokale są przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Do udziału w głosowaniu w Polsce uprawnionych jest 29 mln 994 623 wyborców. Jak przekazał Kozielewicz, do 24 maja do godz. 14.00 udzielono 10 828 pełnomocnictw.

Poinformował ponadto, że do piątku, do godz. 14 w całej Polsce wydano 118 763 zaświadczenia o prawie do głosowania tym obywatelom, którzy będą głosowali poza miejscem zamieszkania. "Ta liczba naszym zdaniem wskazuje na to, że zainteresowanie wyborami do PE w tym roku jest większe niż było to 5 czy 10 lat temu" - mówił p.o. szefa PKW. Podkreślił, że w wyborach do PE w 2014 r. na podstawie zaświadczenia głosowało 50 704.

"Po liczbie zaświadczeń wydaje się, że frekwencja podczas wyborów do PE powinna być wyższa, niż miało to miejsce w przeszłości" - ocenił Kozielewicz. Jak przypominał, w wyborach do PE w 2004 r. (pierwsze eurowybory w Polsce) frekwencja wynosiła 20,9 proc., w 2009 r. - 24,53 proc., natomiast w 2014 r. - 23,52 proc.

Także wiceszef PKW Sylwester Marciniak wyraził nadzieję, że rekordy frekwencyjne z poprzednich eurowyborów zostaną w niedzielnym głosowaniu znacznie przekroczone. Zaapelował także o udział w wyborach do PE. "Wybory są igrzyskami demokracji" - mówił.

Polacy przebywający podczas eurowyborów za granicą będą mogli zagłosować w jednym ze 203 obwodów głosowania utworzonych poza granicami Polski; będą wybierali kandydatów z okręgu warszawskiego (obejmującego Warszawę i okoliczne powiaty). Marciniak mówił, że liczba osób zainteresowanych oddaniem głosu za granicą znacząco wzrosła w stosunku do poprzednich wyborów do PE (w 2014 r. było to blisko 36 tys. osób, w tych wyborach chęć głosowania poza granicami zgłosiło 107 tys. wyborców).

W dniu wyborów do PE, PKW planuje cztery konferencje prasowe. Pierwsza z niedzielnych konferencji prasowych zaplanowana została na godz. 10, następna na godz. 13.30 kiedy podane zostaną dane o frekwencji z godz. 12. Trzecia konferencja ma być o godz. 18.30 - wtedy ma zostać podana frekwencja według stanu na godz. 17. Ostatnia konferencja PKW planowana na godz. 22.

PKW planuje też cztery konferencje na poniedziałek 27 maja, a także we wtorek 28 maja, o ile do tego czasu nie ogłosi wyników wyborów.

W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po zakończeniu wyborów. Najpierw zlicza się w skali kraju głosy na konkretne komitety wyborcze i odsiewa te komitety, które nie przekroczyły 5-proc. progu (według Kodeksu wyborczego w wyborach do PE 5 proc. próg obowiązuje także komitety koalicji). Mandaty dzieli się między pozostałe komitety w skali kraju. Dopiero po ustaleniu liczby mandatów przypadających poszczególnym komitetom rozdziela się je pomiędzy poszczególne listy tych komitetów w okręgach, zaś mandaty uzyskują kandydaci, którzy na danej liście otrzymali największą liczbę głosów.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Pożyczka Konsolidacyjna z RRSO 10,59%

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Jak mamy podchodzić poważnie do ludzi którzy są nie poważni. ... PE to nic innego jak sposób na super życie. Na czyiś koszt. Zwykła banda cwaniaków
ajwaj
""Najmłodszy kandydat ma 21 lat, a najstarszy - 80.""
- to cós jak PISy Maciorewicz i Misiewicz :)
Ten 1. poznal Misiewicza, kiedy byl ministrantem

Powiązane: Wybory do Parlamentu Europejskiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki