REKLAMA

USA przerwały techniczną recesję. PKB wyższy, niż sądzono

Krzysztof Kolany2022-11-30 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-11-30 14:30

Pierwsza rewizja statystyk amerykańskiego PKB pokazała, że w trzecim kwartale największa gospodarka świata rosła szybciej, niż pierwotnie szacowano. Jednakże struktura tego wzrostu pozostała niejednoznaczna.

USA przerwały techniczną recesję. PKB wyższy, niż sądzono
USA przerwały techniczną recesję. PKB wyższy, niż sądzono
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

W III kw. 2022 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 2,9 proc. w ujęciu annualizowanym – wynika z pierwszych „regularnych” danych rządowego Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To pierwszy w tym roku kwartał zakończony na plusie. W ten sposób gospodarka USA przerwała techniczną recesję, w jakiej znalazła się w pierwszym półroczu.

BEA

Ten rezultat okazał się lepszy względem tzw. szybkiego szacunku opublikowanego pod koniec października, w ramach którego annualizowaną dynamikę PKB oszacowano na 2,6%. Ekonomiści spodziewali się rezultatu na poziomie 2,7%, zatem był to rezultat wyższy od rynkowego konsensusu.

Jednakże w poprzednich miesiącach ekonomistów negatywnie zaskakiwały odczyty za I oraz za II kwartał 2022 roku. W przypadku poprzedniego kwartału liczono na wzrost o 0,5%, a tymczasem wstępny odczyt wskazał na -0,9% w ujęciu annualizowanym (później zrewidowany do -0,6%). Jeszcze większą negatywną niespodziankę przyniosły rezultaty za pierwsze trzy miesiące roku, gdy zamiast oczekiwanych 1,1% było -1,6%.

Wtedy za znaczną część tych zaskoczeń odpowiadał znacznie wyższy od oczekiwań deflator PKB – czyli miernik wzrostu cen w całej gospodarce. W II kwartale został on oszacowany aż na 9,1% w ujęciu annualizowanym, a w pierwszym na 8,2%. W trzecim kwartale deflator PKB w USA obniżył się do 4,3% (wobec pierwotnie raportowanych 4,1%). Drugim elementem układanki przez poprzednie dwa kwartały był silnie ujemny wkład zmiany zapasów. Dlatego też amerykańska recesja była przede wszystkim faktem statystycznym, niekoniecznie odzwierciedlając faktyczną koniunkturę gospodarczą.

Strukturalny miszmasz

Natomiast wynikom za III kwartał nadal ciążyła ujemna kontrybucja zapasów, które odjęły niemal 1 punkt procentowy od annualizowanej dynamiki PKB. Kolejne 0,74 pp. odjęły inwestycje. Konsumpcja prywatna dodała 1,18 pp. (przy czym za cały wzrost podobnie jak w poprzednich kwartałach odpowiadały usługi), wydatki publiczne (federalne i stanowe) wniosły 0,53 pp., a handel zagraniczny (czyli eksport netto) 2,93 pp.

Jest to zatem dość specyficzna struktura dynamiki PKB, gdzie słabość kluczowych składowych (tj. konsumpcji i inwestycji) jest rekompensowana wysokim wzrostem wartości eksportu (przy rzadko spotykanym w USA spadku importu) oraz (w znacznie mniejszym stopniu) wyższymi wydatkami na wojsko. Równocześnie wynik jest obniżany przez ujemną kontrybucję zmiany zapasów.

W 2021 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 5,7% po tym, jak w 2020 roku skurczyła się realnie o 3,4%, co było największym regresem w sięgającej roku 1948 historii tych statystyk. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Opublikowane w środę dane to tzw. wstępny szacunek. Rezultat ten będzie poddany jeszcze jednej regularnej rewizji. Jej publikacja przewidziana jest na 22 grudnia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (10)

dodaj komentarz
sterl
Dopisali zamówienia na uzbrojenia i gaz z Polski i UE i już jest odrobinę lepiej..ale 31bln $ długu a razem z firmami i ludkami 100bln $ wisi w powietrzu i trochę trąci..bo komuś trzeba to ukraść, gdy jest nie do spłacenia, a już 5 bln dodatkowych samych odsetek trzeba dopisać..
an26
Ludzie tracą pracę, mniej się kupuje. Wszystko drożeje, a giełda leci w górę na nowe ATH? Ktoś może wytłumaczyć bo już się pogubiłem. Nie mamy inflacji, recesji tylko nowy bum gospodarczy?
grzegorzkubik
Zdaje się nie będzie tam podwyżki stóp, stąd giełda podbiła na Wall Street. Nasza polska GPW też wyżej podbije. Zaorski miał rację. Gospodarczo i ekonomicznie wojny już praktycznie nie ma. Trwają zatem wzrosty na rynku akcyjnym. Ja dodam, że złoto też wraca na dobry wzrostowy tor, bo złoto też nie lubi podwyżek stóp.
aszkenazyjski
Poczatek lat 80, Reagan wysoka inflacja , jedne z najwyzszych stop procentowych
nawyzsza realnie historyczna cena AU.

Ucz sie dziecko.
sandman77
To oznacza, że nie ma argumentów dla FED do wznowienia dodruku pustego pieniądza.
goniszczyt
No wlasnie jest no jest kasa, praca i inflacja czyli +0,75
mirek6504
Na czy ta techniczna recesja polegala ?? Na obnizeniu standartu i podniesienie cen czyli korekta wszystkiego nawet obniżenie płać i tak w ,,US POST OFFICE, czyli amerykańska poczta pracę znajdziesz mają masę payrolls otwartych ,,,ALE,, za $ 18.75 za godzinę i wyżyj za taką pensje w takim New York Albo w New Jersey więc pocztę Na czy ta techniczna recesja polegala ?? Na obnizeniu standartu i podniesienie cen czyli korekta wszystkiego nawet obniżenie płać i tak w ,,US POST OFFICE, czyli amerykańska poczta pracę znajdziesz mają masę payrolls otwartych ,,,ALE,, za $ 18.75 za godzinę i wyżyj za taką pensje w takim New York Albo w New Jersey więc pocztę przynoszą raz na tydzień studenci dorabiajacy i teraz tak tygodniowa wypłata z jakimiś tam dodatkami wynosi lekko ponad $807 minus 20% podatku to masz na rękę 640 minus ubezpieczenie $ 64 wychodzi ci $ 570 a wynajm mieszkania w tych wymienionych okolicach to cienko biorąc $ 2100- 2500 na miesiąc i wes tu żyj w tym bogatym eldorado
zops
Ciekawe czy jeśli Trump wygra wybory...
grzegorzkubik
No to S&P500. Na co czekasz? Góra.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki