REKLAMA

Stany Zjednoczone w technicznej recesji

Krzysztof Kolany2022-07-28 14:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-28 14:30
Stany Zjednoczone w technicznej recesji
Stany Zjednoczone w technicznej recesji
fot. Luciano Mortula - LGM / / Shutterstock

Wstępne dane za II kwartał pokazały drugi z rzędu spadek produktu krajowego brutto w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że największa gospodarka świata znalazła się w tzw. technicznej recesji.

W II kw. 2022 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował spadek o 0,9 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To drugi kwartalny spadek PKB Stanów Zjednoczonych z rzędu, co wypełnia kryteria definicji tzw. technicznej recesji.

BEA

Opublikowany dziś wynik okazał się znacznie gorszy od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w tempie 0,5%. Za to nieco gorszego rezultatu – bo spadku 1,2% w ujęciu annaulizowanym – kazał się spodziewać model prognostyczny Fedu z Atlanty.

Ekonomistów zaskoczyły także statystyki za I kwartał, kiedy to odnotowano annualizowany spadek PKB o 1,6% zamiast oczekiwanego wzrostu o 1,1%. W ten sposób potwierdziły się obawy pesymistów, że wraz z nastaniem 2022 roku największa gospodarka świata znalazła się w recesji. Jeszcze wczoraj przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell zaklinał się, że jego zdaniem w Ameryce recesji nie ma.

Za znaczną część tej negatywnej niespodzianki odpowiadał znacznie wyższy od oczekiwań deflator PKB – czyli miernik wzrostu cen w całej gospodarce. W II kwartale został on oszacowany aż na 8,9% w ujęciu annualizowanym (wobec 8,2% w I kw.) wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie 7,9%.

W strukturze PKB w oczy rzuca się bardzo słaba kontrybucja konsumpcji prywatnej, która realnie wniosła zaledwie 0,7 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki tego wskaźnika. Wciąż negatywnie wpływała też zmiana zapasów, która w II kwartale odjęła aż 2 pkt. proc. Kolejne 0,7 pkt. proc. odjęły inwestycje przedsiębiorstw, a wydatki rządowe zmniejszyły wynik o 0,33 pkt. proc. Eksport netto dodał 1,4 pkt. proc.

Tyle tylko, że (przynajmniej na razie) amerykańska recesja jest przede wszystkim faktem statystycznym. Ujemne dynamiki PKB po części wynikają z bardzo wysokiej bazy z końcówki 2021 roku, kiedy to statystyki zostały podbite przez nadzwyczajny przyrost zapasów. Po drugie, jakiejkolwiek recesji wciąż nie widać na amerykańskim rynku pracy, na którym przez ostatnie miesiące przybywało po blisko 400 tys. etatów miesięcznie. Także oficjalna stopa bezrobocia utrzymuje się blisko najniższych poziomów od 50 lat.

W 2021 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 5,7% po tym, jak w 2020 roku skurczyła się realnie o 3,4%, co było największym regresem w sięgającej roku 1948 historii tych statystyk. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Wyniki te będą podlegały jeszcze dwóm regularnym rewizjom. Pierwsza z nich ujrzy światło dzienne 25 sierpnia.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (38)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Zaczęło się. Jednak spokojnie. W Listopadzie republikanie Trumpa wygrają wybory i formalnie władza zostanie przejęta przez jego ludzi. Wtedy kraj zacznie wracać do normalności.
szprotkafinansjery
Ale zjazd ruskich onuc :D polonu, pikawka, tecdswv4t, nemo, kimdzongtusk...
polonu
A jaka jest inflacja w Chinach Rosji,jakie te kraje mają zadłużenie zagraniczne , do czego tym krajom potrzebny jest dolar po co ja się pytam . Rosja nie będzie sprzedawać surowców za drukowane dolary bez pokrycia . to Rosja ma dawać komuś surowce za darmo . dolar musi upaść to kwestia czasu , upadek Ameryki jest bliski a dolar amerykański A jaka jest inflacja w Chinach Rosji,jakie te kraje mają zadłużenie zagraniczne , do czego tym krajom potrzebny jest dolar po co ja się pytam . Rosja nie będzie sprzedawać surowców za drukowane dolary bez pokrycia . to Rosja ma dawać komuś surowce za darmo . dolar musi upaść to kwestia czasu , upadek Ameryki jest bliski a dolar amerykański to śmieć sztucznie manipulacyjnie utrzymywany kurs , tego śmiecia nikt do ręki nie weźmie .
przedsiebiorca30
Najlepsze w tych statystykach jest to, że trzeba znać ich metodologię :). Przypominam w szczególności wielkim zwolennikom chińskiej komuny i niby gospodarki kapitalistycznej, że przy tej samej metodzie liczenia co w USA, chiński PKB spadł ponad 10% w tempie annualizowanym w II kwartale 2022. Gdyby natomiast przyjąć europejską metodę Najlepsze w tych statystykach jest to, że trzeba znać ich metodologię :). Przypominam w szczególności wielkim zwolennikom chińskiej komuny i niby gospodarki kapitalistycznej, że przy tej samej metodzie liczenia co w USA, chiński PKB spadł ponad 10% w tempie annualizowanym w II kwartale 2022. Gdyby natomiast przyjąć europejską metodę liczenia, w II kwartale USA zaliczyły wzrost 1,6% R/R, a Chiny 0,4% R/R. Gdyby przyjąć europejskie wskaźniki, amerykanie nie zaliczyli technicznej recesji, a trend jest wznoszący. Oczywiście nie pieję z zachwytu jak wyznawcy innych "ostoi" kapitalizmu, ale zwracam jedynie uwagę na stan rzeczywisty. Chiny stoją, dla nich niestety, przed dużo większymi wyzwaniami gospodarczymi niż USA w okresie krótko i średnioterminowym.
midas69
Jesli przyjac twoja metodologie to Wall Street ma PKB wielkości sredniego kraju, mimo że nie produkują absolutnie nic, wyłącznie obracając górami papiery. Zabawa i PKB sie kończy kiedy Chiny i Rosja powiedzą, że za ten papier niczego wam więcej nie sprzedamy i macie przyniesc złoto. Co wtedy?
innowierca
@przedsiebiorca30

pelna zgoda co do roznych metodologii obliczen. Metodologia-statystyka-propaganda, to krewni czesto. Ale co do PKB, to Chiny pozamykaly gospodarke w walce z Covidem, pozwalajac wlasna decyzja na zjazd PKB. Raczej szczegol, albo raczej zmienna, ktorej pominiecie sprawia, ze porownanie PKB, USA i Chin ktory
@przedsiebiorca30

pelna zgoda co do roznych metodologii obliczen. Metodologia-statystyka-propaganda, to krewni czesto. Ale co do PKB, to Chiny pozamykaly gospodarke w walce z Covidem, pozwalajac wlasna decyzja na zjazd PKB. Raczej szczegol, albo raczej zmienna, ktorej pominiecie sprawia, ze porownanie PKB, USA i Chin ktory lepszy, jest stronnicze. Komuszki same oznajmily, ze "ratowanie" zycia wazniejsze od wzrostu. Do tego wiedza, ze kiedy przyjdzie czas i powiedza, ze ujarzmili Covid i do roboty wiara, natychmiast, to PKB w 2 kwartaly wystrzeli. Maja do tego potencjal.
Natomiast "druzyna hamburgerow" nie ma takiej wewnetrznej (gospodarczej) mocy sprawczej. Szczegolnie, ze produkuja w Chinach. Spoleczenstwo wiec nie ruszy tlumnie do roboty :) Raz, ze tej roboty nie ma. Dwa, ze nie jest zdyscyplinowane, tylko zdegenerowane. A najgorsze z tego wszystkiego, ze kiedy Chiny niszcza swoj PKB, zatrzymujac produkcje, to w USA, PKB tez zwalnia. W analizie, lepiej byc sedzia, niz kibicem.
polonu
Chińczycy by szybko wykończyli dolara , ale tego nie idzie zrobić z dnia na dzień bo stracisz masa pieniędzy .Amerykanie mają potężny dług w Chinach do spłacenia Chińskie rezerwy walutowe w zachodnich bankach też częściowo w dolarach , Musisz wyprzedawać dług amerykański partiami ,bo kurs spadnie ,a kto kupi ten dług , wycofać rezerwy Chińczycy by szybko wykończyli dolara , ale tego nie idzie zrobić z dnia na dzień bo stracisz masa pieniędzy .Amerykanie mają potężny dług w Chinach do spłacenia Chińskie rezerwy walutowe w zachodnich bankach też częściowo w dolarach , Musisz wyprzedawać dług amerykański partiami ,bo kurs spadnie ,a kto kupi ten dług , wycofać rezerwy z banków to już chyba zrobili , i trzeba jeszcze jakoś pozbyć się tego śmiecia to wszystko trwa i nie jest takie proste , Chińczycy mają nie swój problem bankrutowi się nie pożycza pieniędzy.
midas69
Jednym z podstawowych celów Chin od 70 lat jest odzyskanie Tajwanu, Już sa na tyle silni aby to zrobić ale wiedzą, że wtedy będa im zabrane wszystkie rezerwy w $$. Dlatego urządzaja ich powolny dumping a że nikt nie kupuje jedynym nabywca jest fed i ich drukarki. Dlatego inflacja w US wystrzeliła, ale to dopiero początek.
polonu
w recesji a giełdy rosną za drukowane dolary i kurs waluty to samo .
mirek6504
Zamiar był prosty opanować ukraine zrobić kolonie a z kijowa do Moskwy tylko 907 kilometrów czy 544 mile poprzez opozycję i zamęty mieli opanować przychylną sobie Rosję a tam już nieograniczone el dorado aż do alaski i ropa ,gaz ,zloto,tytan,platyna cala tablica mendelejewa a tu kurcze pech chciał że ruskie coś wyczuli albo mają Zamiar był prosty opanować ukraine zrobić kolonie a z kijowa do Moskwy tylko 907 kilometrów czy 544 mile poprzez opozycję i zamęty mieli opanować przychylną sobie Rosję a tam już nieograniczone el dorado aż do alaski i ropa ,gaz ,zloto,tytan,platyna cala tablica mendelejewa a tu kurcze pech chciał że ruskie coś wyczuli albo mają dobrych szpiegów

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki