REKLAMA

Kiedy zwrot podatku za 2018 rok? Jak dostać go szybciej? Kiedy rozliczyć PIT?

2019-01-18 11:00
publikacja
2019-01-18 11:00

Początek roku to standardowo czas dla podatników na złożenie deklaracji podatkowych. Wielu z nich będzie oczekiwać zwrotu kwoty nadpłaconego w 2018 roku podatku. Jak otrzymać go szybciej? Kiedy możemy liczyć na zwrot od fiskusa w 2019 roku? 

Co do zasady nadpłacony podatek zwracany jest do 3 miesięcy od daty sporządzenia zeznania podatkowego (zobacz: "Jak rozliczyć PIT za 2018 rok?"), jednak w przypadku, kiedy podatnik zdecyduje się rozliczyć się elektronicznie – czas ten zostaje skrócony do 45 dni. Należy pamiętać jednak, że w większości przypadków składanie deklaracji wcześniej niż 15 lutego nie wpłynie na termin zwrotu podatków, ponieważ ustawowo minimalne 45 dni liczone jest właśnie od tej daty, czyli 15 lutego 2019 roku.

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

Kiedy otrzymam zwrot podatku? Kiedy złożyć PIT?

Dla osób rozliczających się z fiskusem elektronicznie maksymalny czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku wynosi 45 dni. Osoby rozliczające się tradycyjnie, zanosząc do urzędu skarbowego papierowy PIT, będą musiały czekać na zwrot podatku maksymalnie trzy miesiące po dniu złożenia deklaracji.

Najkrótszy termin na zwrot będzie obejmował te wszystkie osoby, które rozliczą się dokładnie 15 lutego. W przypadku wcześniej składających rozliczenie – organy i tak 45 dni liczą od tej daty, a nie od terminu złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Natomiast w przypadku tych, którzy złożą zeznanie po 15 lutego – 45 dni na zwrot podatku liczone jest od daty dostarczenia deklaracji, czyli daty późniejszej niż 15 lutego 2019 r. – podaje Piotr Szulczewski w artykule na łamach PIT.pl.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Warto podkreślić zatem, że zeznania składane przed 15 lutego 2019 r. uznaje się za złożone w terminie 15 lutego i od tej daty liczony jest termin 3 miesięcy lub 45 dni. Wyjątkiem jest PIT-28, gdzie termin liczony jest od dnia złożenia deklaracji podatkowej PIT.

Jak rozliczają się Polacy?

Jak wynika z ubiegłorocznego raportu Centrum Badań Opinii Społecznej 63 proc. Polaków samodzielnie rozliczyło się z urzędem skarbowym, a połowa – wykonała to zadanie elektronicznie – za pomocą internetu. Od 2011 roku zmniejsza się systematycznie udział osób, które składają deklarację podatkową w urzędzie na rzecz tych, którzy wolą to robić online. Dla 61 proc. Polaków było to zadanie łatwe.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Mimo że nadal Polacy korzystają przy wypełnianiu zeznań podatkowych z pomocy znajomych lub rodziny, zwiększa się udział osób, które wybrały programy komputerowe dostępne w internecie lub na płytach (w ubiegłym roku było to 30 proc. – wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do 2017 r.). Jak podają autorzy opracowania – w sumie z nowych rozwiązań, do których zalicza się wniosek online, wstępnie wypełniony formularz i programy komputerowe – korzystało w 2018 roku 47 proc. ankietowanych.

– Na koniec warto dodać, że wypełnianie zeznania podatkowego okazuje się najłatwiejsze dla podatników korzystających z programów komputerowych dostępnych w internecie lub na płytach. Wśród nich 86 proc. osób deklaruje, że rozliczenie PIT-u było łatwe. Również większość ankietowanych korzystających z innych nowych rozwiązań (formularz PFR lub wniosek online PIT-WZ) uważa wypełnienie zeznania podatkowego za łatwe. Relatywnie najtrudniejsze jest to dla osób deklarujących korzystanie z pomocy fachowych doradców lub kogoś z rodziny czy znajomych – wyjaśnia w raporcie CBOS Marta Bożewicz.

Jak szybciej otrzymać zwrot podatku

Aby otrzymać szybciej zwrot podatku, należy się przede wszystkim rozliczyć drogą elektroniczną. Wówczas maksymalny czas na zwrot zostanie skrócony z 3 miesięcy do 45 dni. Dlatego też jeśli rozliczymy się do 15 lutego 2019 lub w tym dniu – maksymalnie zwrot nadpłaconego podatku otrzymamy pierwszego kwietnia. Warto podkreślić słowo „maksymalnie”, ponieważ im szybciej tego dokonamy, tym urzędy będą w stanie szybciej przygotować dla nas zwrot.

Według badania firmy e-file, dostawcy Programu e-Pity, średni czas oczekiwania na zwrot podatku z 2017 roku wynosił w zależności od miesiąca złożenia deklaracji:

  • w styczniu – 31 dni
  • w lutym – 35 dni
  • w marcu – 46 dni
  • w kwietniu – 54 dni.

Szybciej zwrot z podatku otrzymają w tym roku ryczałtowcy. Jak podaje PIT.pl, w przypadku rozliczających się elektronicznie na PIT-28, PIT-16A, PIT-19A – dla deklaracji złożonych elektronicznie obowiązuje termin 45 dni na zwrot podatku. Nie ma jednak zastosowania zasada, że termin ten zaczyna biec dopiero od 15 lutego 2019 roku.  W tych przypadkach zatem organy podatkowe będą miały 45 dni od daty faktycznego przekazania deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak formularze te złożone będą inaczej niż przez Internet – termin również się wydłuża – na zwrot organ będzie miał aż 3 miesiące liczone od daty przekazania deklaracji podatkowej – wyjaśnia Piotr Szulczewski z portalu Pit.pl.

Warto nadmienić również, że statystycznie na termin zwrotu podatku ma wpływ rodzaj składanej deklaracji. Według e-file najszybciej nadpłatę otrzymują podatnicy rozliczający się za pomocą druku PIT-37 (średnio 43 dni), następnie PIT-39 (średnio 47 dni), PIT-36 (średnio 48 dni), a na końcu – PIT-38 – ze średnim czasem rozliczenia wynoszącym 51 dni. 

Karta dużej rodziny – zwrot podatku będzie szybciej?

Szybciej zwrot podatku otrzymają osoby posiadające Kartę Dużej Rodziny.

– Wychodząc naprzeciw społecznym oczekiwaniom, w ramach wspierania rodzin wielodzietnych, Ministerstwo Finansów kontynuuje akcję preferencyjnego zwrotu przez organy podatkowe nadpłaty podatku dochodowego od osób fizycznych dla rodzin wielodzietnych w terminie 30 dni. Szybszy zwrot przysługuje  podatnikom posiadającym uprawnienia na podstawie ustawy z 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny – przypomina Biuro Obsługi Medialnej Ministerstwa Finansów.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Na koniec warto przypomnieć, że czas oczekiwania na zwrot podatku jest tym dłuższy, im później rozliczymy się z fiskusem. Dlatego warto rozliczyć się elektronicznie i otrzymać zwrot w ciągu maksymalnie 45 dni lub 30 dni – dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Źródło:
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
patrykowski978
Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google,Przedwczoraj w serwisie Gazeta Polwiad czytałem jak młody gościu zrobił z 1000 zł kilka milionów na handlu przez Internet. Więc jak widać na tym świecie raczej wszystko jest możliwe :DD jeden w kryzysie się sporo bogaci, a drugi staje się o wiele biedniejszy, trochę smutne ale taka rzeczywistość. Polecam poczytać w wyszukiwarce google, wpiszcie sobie gazeta polwiad.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki