REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Mało czasu na rozliczenie podatku. Twój e-PIT nie dla każdego

2019-04-19 12:40
publikacja
2019-04-19 12:40

W bieżącym roku Ministerstwu Finansów udało się wprowadzić usługę Twój e-PIT. Składanie zeznania podatkowego miało być znacznie szybsze i wygodniejsze niż dotychczas. Wiele osób nadal zostawia rozliczenie z fiskusem na ostatnią chwilę. Już tylko do końca kwietnia mają czas ci, którzy jeszcze się nie rozliczyli.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2021/2022
Pobierz e-pity 2021 Uruchom on-line

fot. / / YAY Foto

W 2019 roku pojawiło się kilka istotnych zmian, na które warto zwrócić uwagę, jeśli nadal jesteśmy przed rozliczeniem podatku. Coraz mniej czasu pozostało, żeby wypełnić zeznanie podatkowe lub nanieść poprawki. Rozliczający się online podatnicy mogą liczyć na szybszy zwrot podatku, bo do 45 dni.

Rozlicz PIT za 2018 rok przez internet. Zaciągnij Twój e-PIT przygotowany przez urzędników i sprawdź, czy nie ma w nim błędów. Dodaj potrzebne ulgi i odliczenia. Bezpłatny, prosty w obsłudze program pobierz na komputer lub wypełnij deklarację online. W ten sposób wyślesz swój PIT do urzędu skarbowego bez wychodzenia z domu.

Jak działa usługa Twój e-PIT?

Każdy zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy-zlecenia oraz umowy o dzieło został automatycznie rozliczony. Jeśli zaloguje się do systemu przed 30 kwietnia, może sprawdzić swoje rozliczenie i nanieść na nie poprawki. PIT elektroniczny jest dostępny on-line od 15 lutego br. W portalu podatki.gov.pl można bezpiecznie wczytać e-PIT, w którym Ministerstwo Finansów uzupełniło wszystkie wymagane informacje. Możemy również tradycyjnie złożyć deklarację w urzędzie lub przez przeznaczony do tego celu program do rozliczeń PIT. Jest to ważna informacja dla osób, które swoich podatków nie mogą rozliczyć za pomocą usługi Twój e-PIT.

W celu zalogowania się do platformy i sprawdzenia rozliczenia należy przygotować swoje dane:

 1. PESEL lub numer NIP i datę urodzenia,
 2. Kwotę przychodu wskazaną w PIT za 2017 r.
 3. Kwotę przychodu, która znajduje się w informacjach płatników np. PIT-11.

Jeśli podatnik posiada Profil Zaufany, wystarczą dane do logowania. Można go wskazać jako jedyny sposób dostępu do usługi e-PIT.  

Chcesz rozliczyć PIT za 2021 rok?
Uruchom on-line

W chwili, gdy wszystkie dane się zgadzają, jesteśmy już na półmetku. Następnie można:

 • zaakceptować zeznanie bez zmian i pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO),

 • wprowadzić zmiany w przypadku, gdy nie rozliczamy się samodzielnie, zmieniamy sposób rozliczenia na: wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci,

 • zmienić lub wskazać organizację pożytku publicznego (OPP), na którą chcemy przekazać 1 proc. podatku,

 • zmienić dane ulgi na dzieci lub dodać tę ulgę,

 • dodać też inne dane (np. odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa, wydatki na cele rehabilitacyjne lub z tytułu użytkowania internetu, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) itp.

W sytuacji, kiedy podatnik podejmie decyzję, że jednak chce się rozliczyć sam, wystarczy, że odrzuci przygotowany PIT i rozliczy się samodzielnie w innej formie. W tym przypadku Twój e-PIT proponowany przez urząd nie będzie brany pod uwagę. Jeśli nie naniesie się zmian lub nie potwierdzi zeznania do 30 kwietnia, rozliczenie zostanie uznane za złożone.

Zeznanie przygotowane przez urzędników można też wykorzystać jako bazę do dalszego, samodzielnego rozliczenia. Jeśli ktoś od lat rozlicza się za pomocą innego programu, do którego się przyzwyczaił, powinien sprawdzić, czy ma możliwość zaciągnięcia do niego formularza wstępnie wypełnionego przez urzędników - niektóre aplikacje dają taką możliwość (zobacz przykład »). Do "bazowego" zeznania można wtedy dodać inne pozycje, w oparciu o swoje indywidualne potrzeby.

Kto chce rozliczyć się samodzielnie i nie interesuje go przygotowany przez urzędników PIT, może też zupełnie nie podejmować żadnego działania w związku z przygotowanym dla niego PIT-em w usłudze Twój e-PIT, nie musi nawet logować się do rządowego portalu.

fot. / / www.podatki.gov.pl

Zalety usługi Twój e-PIT

Do największych zalet korzystania z rządowej platformy do rozliczania PIT-ów online zaliczyć można:

 • oszczędność czasu,
 • dostęp do danych w każdej chwili,
 • intuicyjność,
 • gwarancja szybszego zwrotu (do 45 dni),
 • bezpieczeństwo.

Pojawiają się również niedociągnięcia tego rozwiązania, należy do nich m.in.: konieczność podania danych finansowych, aby potwierdzić małżonka.

Planowane zmiany w usłudze Twój e-PIT 2020

Ministerstwo Finansów planuje do zeznań wypełnianych przez urząd dodać również PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Dane, na podstawie których wypełniane będą zeznania, zostaną rozszerzone o informacje o wpłaconych przez podatnika zaliczkach na PIT i dane z rejestrów państwowych, np. KSI ZUS, PESEL etc.

Rozliczenie się online nie zajmuje dużo czasu, jednak warto już teraz sprawdzić poprawność danych PIT lub wprowadzić poprawki. Dzięki temu unikniemy niespodziewanych sytuacji, takich jak np. obciążone serwery, co miało miejsce na starcie, kiedy platforma Twój e-PIT w bardzo krótkim czasie przestała być dostępna.

Twój e-PIT nie dla każdego

Obecnie z usługi Twój e-PIT nie skorzystają osoby rozliczające PIT-36, PIT-36L oraz PIT-28. Te osoby powinny złożyć deklarację samodzielnie do urzędu skarbowego lub korzystając z bezpłatnego narzędzia przeznaczonego do rozliczenia podatku. Jest to też wygodna opcja dla osób, które obawiają się, że urzędowa usługa Twój e-PIT nie jest jeszcze do końca dopracowana.

Do kiedy należy rozliczyć PIT?

Już tylko do końca kwietnia jest czas na złożenie deklaracji podatkowej za 2018 rok. Bezwzględnie muszą ją złożyć wszyscy, którzy składają dokumenty zawarte w tabeli poniżej.

Do 30 kwietnia 2019 r. można składać deklaracje:

PIT-36 - działalność gospodarcza 

PIT-36L - podatek liniowy 

PIT-37 - praca 

PIT-38 - giełda 

PIT-39 - nieruchomości 

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zmiany w PIT

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki