REKLAMA

PGE zachorowało na Ostrołękę. Kurs w dół

2019-01-08 10:56
publikacja
2019-01-08 10:56

Polityka po raz kolejny dała o sobie znać na notowaniach spółek energetycznych. Tym razem chodzi o PGE i potencjalne zaangażowanie grupy w węglowy projekt w Ostrołęce.

fot. / / Materiały dla mediów

- Polska Grupa Energetyczna, w odpowiedzi na zaproszenie Energi i Enei, rozpoczęła rozmowy mogące skutkować zaangażowaniem grupy w projekt budowy bloku o mocy 1.000 MW w Ostrołęce, który realizowany jest obecnie przez Energę i Eneę - podała PGE w komunikacie.

Ta informacja nie spodobała się akcjonariuszom PGE, akcje spółki tanieją bowiem na wtorkowej sesji o przeszło 3 proc. Wcześniej grupa nie była wiązana z finansowym angażowaniem się w Ostrołękę, teraz może się okazać, że do projektu dołączy. Tymczasem Ostrołęka to nic innego jak polityczny "miś". Budowy nowego bloku nie uzasadnia ani rachunek ekonomiczny, ani obecne trendy na rynku energii.

fot. / / Bankier.pl

Wystarczy tylko powiedzieć, że obecny problem związany z kosztem produkcji energii oraz cenami prądu to pokłosie właśnie silnego uzależnienia polskiej energetyki od węgla. Tymczasem Ostrołęka to również projekt węglowy, zamiast rozwiązywać problem, zostanie on więc pogłębiony. Odczują to nie tylko spółki, które wyłożą na ten projekt pieniądze, a potem będą musiały go przez lata utrzymywać, ale także Polacy, którzy przez węgiel płacą wyższe rachunki za prąd. Oczywiście można narzekać, że cena prądu z węgla jest sztucznie śrubowana przez unijne pozwolenia na emisję CO2, rząd jednak zna sytuację i mimo wszystko dalej brnie w węgiel. To polityka skrajnie nieodpowiedzialna.

swoim raporcie Fundacja Inicjatyw Strategicznych Instrat nazwała Ostrołękę C"ostatnią węglową elektrownią w Europie" i wyliczyła, że jego wartość bieżąca netto to -2,3 mld zł, co oznacza, że nigdy się on nie zwróci. Przede wszystkim przez kwestię CO2. Oczywiście w raporcie poczynionych zostało sporo założeń, które nie muszą się spełnić, jednak ciężko uwierzyć, by UE nagle zrobiła zwrot o 180 stopni i odstąpiła od polityki klimatycznej. 6 mld zł wydawane na Ostrołękę można byłoby spożytkować lepiej. Szczególnie, że projekt prawdopodobnie będzie droższy, dojdzie bowiem wspomniane utrzymanie nierentownej Ostrołęki.

fot. / / Bankier.pl

Z tego punktu widzenia strach akcjonariuszy PGE nie dziwi. Spółka po raz kolejny angażowana jest w polityczny projekt, podczas gdy pieniądze mogłyby zostać spożytkowane na modernizację starawego miksu energetycznego spółki (o zapomnianych już dywidendach nie wspominając). Cieszą się z kolei akcjonariusze Energi i Enei, których akcje na wtorkowej sesji idą w górę. Do tej pory obie spółki miały być zaangażowane w projekt po 50 proc., teraz może okazać się, że PGE je nieco odciąży.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

10% zwrotu za paliwo! Sprawdź iKonto Biznes z kartą z Plusem!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
bankster-kreator
eee tam... ja ciągle czekam na nasz Polski wynalazek od spółki "ElektroMobylyty Poland" który "zrewolucjonizuje" przemysł motoryzacyjny i premierę pierwszego elektrycznego samochodu napędzanego energią KOSMICZNĄ modelu Tri-X na którym można będzie zarobić miliony, miliony wyciągnięte ze skarbu państwa i spółek eee tam... ja ciągle czekam na nasz Polski wynalazek od spółki "ElektroMobylyty Poland" który "zrewolucjonizuje" przemysł motoryzacyjny i premierę pierwszego elektrycznego samochodu napędzanego energią KOSMICZNĄ modelu Tri-X na którym można będzie zarobić miliony, miliony wyciągnięte ze skarbu państwa i spółek z pakietem większościowym skarbu Państwa. Mam też nadzieję, że aktualizacja modelu Tri-X pozwoli na szybkie teleportowanie pieniędzy wyciągniętych z tych spółek w bezpieczne miejsce na kajmanach czy innych wyspach dziewiczych zanim zbuntują się podatnicy, że model Tri-X nie jeździ jak trzeba bo automatycznie kiedy użytkownik chce go uruchomić włącza się tryb "invisibility" i nie można go znaleźć pod domem ani przetestować w salonie.
bankster-kreator
https://spidersweb.pl/autoblog/dodatkowe-40-mln-zl-na-polski-samochod-elektryczny-efekty-na-razie-nie-widac/
jendreka
jak dla mnie to już dawno wiedziałem, że tak będzie. podstępny PiS myśli, że cały naród jest ciemny? No ale te swoje 40 par % ciemniaków ma i ciągle p... że większość ma rację, ich broszka.
jarekzbyszek
Gratuluje redaktorowi celnego artykułu. Jak na bankier to odważna rzecz. Tu raczej brylują ciasne prawicowe umysły. CO2 to nasz skarb narodowy, będziemy go bronić niczym niepodległości - tak myśli nasza prawicowa elita.
rekin1986
Jedni lecieli w kulki otwarcie inni po cichu efekt ten sam obywatel płaci cenę za głupotę rządzących nieważne z której strony sejmu się siedzi najpierw akcjonariusz przecena papieru wartościowego potem lipnymi wynikami i posucha dywidendowa jedni skok na OFE drudzy grając na emocjach

Wykupić papiery wartościowe i zdjąć
Jedni lecieli w kulki otwarcie inni po cichu efekt ten sam obywatel płaci cenę za głupotę rządzących nieważne z której strony sejmu się siedzi najpierw akcjonariusz przecena papieru wartościowego potem lipnymi wynikami i posucha dywidendowa jedni skok na OFE drudzy grając na emocjach

Wykupić papiery wartościowe i zdjąć z giełdy spółkę to nie jest problem problem polega na tym ,że wtedy nie będzie można zarabiać na wzrostach lub spadkach po publikacji wyników

Wycofać z rynku spółki skarbu państwa nie jest trudne tylko kto potem będzie chciał kupować papiery wartościowe spółek o wątpliwej renomie i opinii

70 procent obrotu na rynku to spółki skarbu państwa zdejmij je z rynku to można giełdę zlikwidować a wtedy do socjalizmu bliżej niż dalej
gerwazy-
Chcemy taniego prądu i czystego powietrza, a zamiast atomu dostajemy:
- drożejący prąd z powodu limitów emisji CO2 do atmosfery
- powietrze takie, że można kroić je nożem

Chcemy atomu, który w dużej mierze może rozwiązać oba problemy
paulstar
Pytanie. Akcje polskich spółek energetycznych ma wiele OFE czy TFI dlaczego one nie złożą zawiadomienia o przestępstwie działania przez zarząd na niekorzyść tych spółek? Przecież to że zarządzający szkodzą tym spółkom widać w wycenie akcji. OFE czy TFI jest dużo łatwiej złożyć takie zawiadomienie mają prawników itp.Chyba że są wszyscy Pytanie. Akcje polskich spółek energetycznych ma wiele OFE czy TFI dlaczego one nie złożą zawiadomienia o przestępstwie działania przez zarząd na niekorzyść tych spółek? Przecież to że zarządzający szkodzą tym spółkom widać w wycenie akcji. OFE czy TFI jest dużo łatwiej złożyć takie zawiadomienie mają prawników itp.Chyba że są wszyscy dogadanie ze sobą.
langdon25
Zbudujcie kolejne zatruwacze powietrza, a zobaczycie jaka liczba osób będzie emigrować z tego kraju- nie za pracą, a za czystym powietrzem!
obronca_przebraza
Chłopie! Swoją wiedzę o E .Zawodowych czerpiesz chyba z GW. Taka elektrownia emituje gazów szkodliwych mniej niż niemieckie Disle.
Przypomnę tylko, że gaz CO2 nie jest trujący, wdychasz go, i jest niezbędny w przyrodzie!

Powiązane: Elektrownia Ostrołęka C

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki