WAŻNE

PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - ME

2017-01-20 10:58
publikacja
2017-01-20 10:58
fot. Kacper Pempel / FORUM

[Aktualizacja 17:18] PERN kupił od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł - podał resort energii w komunikacie. Akcje koncernu zamknęły sesję spadkiem o 4,62%.

Kliknij, aby przejść do notowań

"Zarząd PERN, biorąc pod uwagę istotną rolę spółki w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju, oraz uwzględniając stabilną sytuację finansową Grupy, postanowił wpisać się w program konsolidacji aktywów paliwowo-energetycznych. Znalazło to odzwierciedlenie w zapisach nowej strategii PERN na lata 2016-2020, która założyła zaangażowanie kapitałowe spółki w konsolidację krajowych aktywów sektora paliwowo-energetycznego, m.in. poprzez zakup do 5 proc. akcji PKN Orlen, przeznaczając na ten cel ok. 1,5 mld zł" - napisano w komunikacie prasowym ministerstwa energii.

"Za sprawą tej transakcji kapitałowej, PERN realizuje interes właściciela w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju w segmencie logistyki surowcowo-paliwowej" - dodano.

Resort podał, że w okresie od 4 sierpnia 2016 r. do 11 stycznia 2017 roku, PERN dokonał zakupu 20.949.506 akcji Orlenu, uzyskując 4,90 proc. udział w kapitale akcyjnym koncernu.

Z lewej kieszeni do prawej ręki. Tylko po co?

Z ekonomicznego punktu widzenia ta transakcja nie ma żadnego sensu. 1,5 miliarda złotych zamiast zasilić budżet państwa lub trafić na inwestycje w infrastrukturę naftową trafiło do kieszeni giełdowych inwestorów – w znacznej mierze podmiotów zagranicznych. I pomogło podbić notowania Orlenu z 65 zł do 90 zł.

Oficjalne uzasadnienie tej transakcji ze strony Ministerstwa Energii jest tak mętne i nielogiczne, że szkoda by było tracić na nie czasu. Byłoby, gdyby nie o jedno zdanie za dużo, które wymsknęło się ministerialnym urzędnikom. „Zarząd, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN ORLEN S.A., co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej” – twierdzi ME.

I tu jest pies pogrzebany. Za 1,5 miliarda złotych rząd kupił blisko 5% głosów na walnym Orlenu. To zwiększa siłę głosu Skarbu Państwa posiadającego obecnie 27,52% akcji płockiej rafinerii. Łącznie z innymi pośrednio kontrolowanymi przez siebie podmiotami (głównie OFE i TFI PKO BP i Pekao SA) rząd będzie dysponował 40,4% głosów w Orlenie. Mniej więcej kolejne 25% znajduje się pod kontrolą OFE, które zgodnie z planami wicepremiera Morawieckiego po likwidacji trafią pod zarząd Polskiego Funduszu Rozwoju. Dzięki tym posunięciom państwo uzyska większość 2/3 w akcjonariacie Orlenu.

Czytaj dalej: Z lewej kieszeni do prawej ręki. Tylko po co?
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

W komunikacie napisano, że pozwoli to osiągnąć pełniejsze synergie ze wzajemnej współpracy biznesowej obu spółek (PERN uzyska rozszerzony dostęp do informacji o planach kluczowych przedsięwzięć biznesowych PKN Orlen, oraz wpływ na ich realizację), usprawni realizację strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

"Oprócz wymienionych aspektów strategicznych, związanych ze zrealizowaniem ambitnego, zatwierdzonego przez właściciela w najnowszej strategii PERN projektu konsolidacji aktywów polskiego sektora paliwowo-energetycznego, istotnym jest, iż nabycie akcji PKN Orlen zapewni PERN wpływy z tytułu dywidendy z koncernu – w latach zaangażowania kapitałowego w tę spółkę" - napisano.

"Podejmując ww. decyzję sprawdzono, że sytuacja finansowa Grupy PERN gwarantuje kontynuację bieżącej działalności. Pozwala również na wsparcie właściciela w zakresie konsolidacji rynku paliwowo-energetycznego w Polsce, poprawiając szeroko rozumiane bezpieczeństwo energetyczne kraju" - dodano.

W komunikacie podano, że zarząd PERN, podejmując decyzję o przeprowadzeniu transakcji nabycia aktywów, "dał właścicielowi dużo większą elastyczność w zakresie uczestnictwa na WZA PKN Orlen, co dla wiodącego akcjonariusza jest cennym narzędziem przy konstruowaniu polityki energetycznej w zakresie rozwoju, bezpieczeństwa oraz relacji z akcjonariuszami na rynku kapitałowym".

Skarb Państwa ma 27,52 proc. akcji PKN Orlen.

"Działania zarządu PERN, takie jak ostatnia decyzja o nabyciu akcji PKN Orlen, wpisują się w realizację polityki zapewniania bezpieczeństwa energetycznego kraju" – powiedział cytowany w komunikacie wiceminister energii Michał Kurtyka.

Naimski o zakupie akcji PKN Orlen przez PERN

Państwo używa różnych narzędzi, by koordynować działania, które mają realizować jego interes - powiedział w piątek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odnosząc się do zakupu przez PERN 4,9 proc. akcji PKN Orlen.

Resort energii podał w piątek w komunikacie, że PERN - strategiczna spółka skarbu państwa , która zajmuje się eksploatacją sieci rurociągów transportujących ropę naftową z Rosji do Polski paliw i Niemiec oraz magazynowaniem ropy naftowej, kupił - od sierpnia 2016 r. 4,9 proc. akcji PKN Orlen za ok. 1,5 mld zł. Odnosząc się do tej informacji, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Piotr Naimski, któremu PERN podlega, powiedział, że spółka ta jest w sposób "funkcjonalny" związana z rafineriami i - jego zdaniem - związek "na poziomie kapitałowym powoduje, że współpraca(między podmiotami - PAP) ma podstawy biznesowe inne niż kontrakt".

"Skarb państwa jest właścicielem różnych aktywów, które mają realizować interes polskiego państwa. Koordynacja działań między tymi aktywami musi następować; szukamy i używamy różnych narzędzi i instrumentów by do tej koordynacji doprowadzić"- powiedział.

PERN więcej już nie kupi

- Nie. Osiągnęliśmy docelowy, planowany pakiet akcji koncernu - tak na pytanie o to, czy planowane jest dalsze dokupowanie akcji płockiego koncernu, odpowiedział dyrektor pionu strategii w PERN Rafał Oleszkiewicz.

Oleszkiewicz zapewnił jednocześnie, że PERN nie chce kupować Lotosu. "PERN nie nabywał ani nie zamierza nabywać akcji Lotosu" - poinformował dyrektor. Spółka informuje, że nie planuje dalszych zakupów na rynku w branży paliwowo-energetycznej. "Na tą chwilę nie są planowane kolejne akwizycje" - powiedział Oleszkiewicz.

PERN nie zamierza realizować inwestycji ani w firmy energetyczne, ani tym bardziej w górnicze, jako że strategia firmy "nie przewiduje takiej działalności". "Nie planujemy dalszych tego typu inwestycji" - zapewnia dyrektor.

pel/ jtt/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Rozwiń firmę z terminalem płatniczym

Advertisement

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~rippe
Co do Orlenu, mam zdecydowanie pozytywną opinię: nawet moi znajomi z Niemiec twierdzą, że orlenowskie hot-dogi są najlepsze w Polsce (parówka +czosnkowy).
A że orzeł pomału odlatuje, to nic dziwnego. Tyle, że w myśl reklamy pewnego banku, nawet mały orzeł się liczy....
~gaston
Bójta się inwestory i uciekajta ! Niedługo już minister będzie zarządzał Orlenem i finansował 500+. Nic gorszego jak państwowa łapa nad spółką nie może się zdarzyć. Pamiętacie jak załatwili JSW zmuszając do zakupu nierentownej kopalni za wyssaną z palca cenę co naruszyło równowagę finansową ?
~antyjanusz
+20% od ceny zakupu w kilka miesięcy, a ile wy zarobiliście w tym czasie?
~ffesf
my gówno bo nas rząd kaczynskiego ciągle oszukuje....pasuje?
~antyjanusz odpowiada ~ffesf
wy czyli kto dokładniej?
~ffesf odpowiada ~antyjanusz
my czyli Polacy, drobni inwestorzy, bez dostępu do poufnych informacji, którymi dysponują dzialacze pisu. mało/
~autor
Nas nie poinformowali znajomi z pisu.
~xyz
Teraz decyzja o podwyższeniu wartości nominalnej akcji Orlenu i kurs poleci ale poniżej 60zł i to dużo niżej jak w PGE. Potem jak zechcą to wykupią resztę za grosze.
~Putinek
Gdyby to Nimiaszki kupiły lub Usrancy to było by super a jak spółka jest Nasza czyli wszystkich to bleer.
Wiecie co ma Irlandia oprócz deszczu i Zagranicznych Firm (które są dziś a jutro już nie), wiecie??
Góry kamieni mają i najkrótrzą drogę do Łameryki. Jak firmy znikną zniknie Irlandia...
~pok
PERN? A co to w ogóle za twór?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki