REKLAMA

#OtwieraMY. Restauracje, siłownie i kluby otwarte mimo obostrzeń

2021-01-15 12:20, akt.2021-01-17 19:11
publikacja
2021-01-15 12:20
aktualizacja
2021-01-17 19:11
#OtwieraMY. Restauracje, siłownie i kluby otwarte mimo obostrzeń
#OtwieraMY. Restauracje, siłownie i kluby otwarte mimo obostrzeń
fot. Syda Productions / / Shutterstock

Przedłużenie obostrzeń do końca stycznia pogorszyło nastroje wśród właścicieli restauracji, hoteli czy siłowni. Wielu mówi dość i dołącza do akcji #otwieraMY zrzeszającej tych, którzy mimo zakazu otworzyli swoje lokale lub próbują obchodzić obostrzenia. 

Restauratorzy, hotelarze i inni są na skraju, wielu musiało zamknąć swoje biznesy, przeprowadzić zwolnienia. Już trzy miesiące branża gastronomiczna nie może wydawać posiłków inaczej niż na wynos. Część właścicieli firm postanowiła dołączyć do akcji #otwieraMY.

W sieci można zobaczyć na mapie, jakie atrakcje pozostają w naszej okolicy otwarte. Dla przykładu we Wrocławiu otwarte jest Centrum Laser Tag. W opisie napisano, że Kwatera główna działa w zakresie "sprzedaży" sprzętu sportowego i do gry, w ramach której można przeprowadzić testy oferowanych towarów. Na liście znalazły się kluby fitness, restauracje, kawiarnie, kluby muzyczne, hotele czy bary. 

fot. / / Newsmap.pl

Argumentem dla przedsiębiorców, którzy nie boją się kar nakładanych przez sanepid, jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, stwierdzający, że lockdown był niezgodny z Konstytucją i zlikwidował karę 10 tys. nałożoną na fryzjera przez sanepid. W Polsce nie obowiązuje jednak prawo precedensowe.

"Zgodnie z Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 27 października 2020 r. II SA/Op 219/20 bez wprowadzenia stanu klęski żywiołowej rząd nie może zakazać określonych zakresów działalności. Tak więc zakaz prowadzenia dzielności dyktowany aktami wykonawczymi Ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi jest bezprawny. Także stosowane ograniczenia, o których mowa w art. 22 Konstytucji RP, nie mają prawidłowej podstawy prawnej, gdyż upoważnienie ustawowe nie zawiera jakichkolwiek wytycznych do wydawanych aktów wykonawczych, co jest sprzeczne z art. 92 Konstytucji RP. Tym samym żaden mandat wystawiony przez policję oraz sanepidowska kara administracyjna nie ma prawa dojść ostatecznie do skutku. Wobec powyższych faktów prawnych popartych przez wyrok WSA w Opolu, czas zakończyć gospodarczy lockdown" podają autorzy mapy #otwieraMY. 

Toruń: Otwarta pierwsza restauracja na Starówce 

Pierwsza restauracja na toruńskiej Starówce otworzyła się w sobotę pomimo lockdownu i obostrzeń związanych ze stanem epidemii. O godzinie 11.00 w Smakach Indii pojawiło się ok. 20 osób. Właściciele przekonują, że są w prawie, a poza tym, jeżeli nie otworzą się teraz, to restauracja może upaść.

Restauracja Smaki Indii poinformowała w środę o swojej decyzji w mediach społecznościowych.

"Kochani Goście! Po wielu przemyśleniach podjęliśmy decyzje, że nasza restauracja zostanie otwarta od dnia 16 stycznia 2021 roku z zachowaniem reżimu sanitarnego. Od początku pandemii nie otrzymaliśmy od naszego państwa żadnego wsparcia, co postawiło nas w bardzo złej sytuacji finansowej. Dłużej nie jesteśmy w stanie czekać. Dla naszej restauracji to być albo nie być" - wskazali w oświadczeniu na Facebooku przedstawiciele lokalu. Dodali, że prowadzą już rezerwację stolików.

W sobotę o godzinie 11.00 w restauracji pojawiło się ok. 20 klientów. Po południu restaurację skontrolowały policja i sanepid.

Policja i sanepid w pubie w Gorzowie Wielkopolskim

Policjanci z pracownikami sanepidu interweniowali w jednym z pubów w Gorzowie Wlkp., którego właściciel wbrew obowiązującym obostrzeniom zdecydował się na otwarcie lokalu – poinformował w sobotę Grzegorz Jaroszewicz z Komendy Miejskiej Policji w Gorzowie Wlkp.

Funkcjonariusze gorzowskiej komendy ze służbami sanitarnymi podjęli interwencję w piątek (15 stycznia), około godziny 21 po tym, jak dotarli do informacji, że pub przy ul. Pocztowej w centrum miasta, mimo obowiązujących obostrzeń, przyjmuje gości.

Dyskoteka w Olsztynie i siłownia w Olecku otwarte mimo lockdownu

Policjanci i inspektorzy sanepidu przeprowadzili kontrole w dyskotece w Olsztynie i siłowni w Olecku, które otworzyły się mimo obostrzeń związanych ze stanem epidemii - poinformowała w sobotę warmińsko-mazurska policja. Obie kontrole były prowadzone w piątek wieczorem.

W Olsztynie funkcjonariusze udzielali wsparcia inspektorom powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, kontrolującym jedną z dyskotek.

Właściciel lokalu zapraszał na ten termin klientów za pośrednictwem mediów społecznościowych, na karaoke i imprezę taneczną. Zapewniał jednocześnie, że wszystko utrzymane jest w reżimie sanitarnym, a maseczki i dezynfekcja rąk są obowiązkowe. Do lokalu wpuszczano znacznie mniej osób niż może on pomieścić. Obowiązywały rezerwacje.

Restauracja w Nowym Tomyślu w sobotę obsługiwała gości w lokalu

Restauracja w Nowym Tomyślu (Wielkopolskie) w sobotę obsługiwała gości w lokalu. Właścicielka obiektu przyznała, że jest zdesperowana i wykończona finansowo miesiącami obostrzeń; na razie nie wie, czy poniesie jakieś konsekwencje.

Prowadząca restaurację Bogusława Prosół od kilku dni zapraszała chętnych na sobotnie wydarzenie związane z obostrzeniami dotykającymi gastronomów w związku z pandemią. Wydarzenie w ramach ogólnopolskiej akcji #otwieraMY było zapowiadane jako impreza plenerowa; w sobotę przed lokalem stanął "stolik wolności" z kawą, herbatą i ciastkami.

Przed restauracją zawieszone zostały banery i transparenty o treściach antyszczepionkowych, z napisami "Nowy Tomyśl się budzi", czy "stop zakazom". Pojawili się też przedstawiciele sanepidu w asyście policji.

Właścicielka obiektu powiedziała PAP, że nie zgodziła się na przeprowadzenie kontroli sanepidu, za to na widok policji i przedstawicieli PSSE do lokalu ruszyły osoby zgromadzone na zewnątrz.

Ukarano restauratorów w Łodzi przyjmujących klientów

Po kontroli sanitarnej, wobec dwóch właścicieli lokali gastronomicznych będą skierowane wnioski do sądu. Złamano przepisy obowiązujące w związku z pandemią. W restauracjach byli goście i jedli zakupione na miejscu dania - podała w niedzielę podkom. Aneta Sobieraj z łódzkiej policji.

"Łódzcy policjanci z przedstawicielami Państwowej Inspekcji Sanitarnej podjęli ubiegłej doby interwencję w dwóch restauracjach, w których pomimo obowiązujący obostrzeń, przyjmowani byli klienci" - poinformowała Sobieraj. "W trakcie kontroli, w lokalach byli klienci, którzy na miejscu konsumowali zakupione w restauracji posiłki. Za popełnione przez właścicieli lokalu wykroczenie, zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu" - zaznaczyła.

Niektórzy przedsiębiorcy na Podhalu otwierają swoje biznesy

Niektórzy przedsiębiorcy z Podhala decydują się na otwarcie swoich biznesów. Inni zapowiadają, że uruchomią działalność bez względu na obostrzenia. To będzie efekt kuli śniegowej - zapowiada w rozmowie z PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej Agata Wojtowicz.

W sobotę w południe otworzyła się jedna ze znanych restauracji w Bukowinie Tatrzańskiej. Podobny ruch zapowiedzieli także inni restauratorzy z Podhala. Wielu kwaterodawców także zdecydowało się na otwarcie swoich pokoi dla turystów.

Otwarcie biznesów zapowiadała między innymi inicjatywa Góralskie Veto, ale także inne ruchy, które nie godzą się na zatrzymanie gospodarki.

"Przedsiębiorcy są zmuszeni otworzyć swoje firmy i będzie to przyrastało jak kula śniegowa. Wielu przedsiębiorców nie zakwalifikowało się do żadnej tarczy pomocowej. Desperacja społeczeństwa narasta, ponieważ nie widać wyjścia z tej sytuacji. Nie ma żadnej jasnej deklaracji rządowej kiedy te obostrzenia się skończą i są niekonsekwentnie przedłużane. Przedsiębiorcy przestali już wierzyć w zapowiedzi rządu, bo mieli nadzieję na odblokowanie gospodarki po 17 stycznia" - powiedziała PAP Wojtowicz.

Dodała, że frustrację społeczeństwa potęguje fakt, że obostrzenia nie są racjonalnie tłumaczone, a przedsiębiorcy są już na granicy swoich możliwości. "Jeżeli bierzemy przykład z innych państw europejskich, to bierzmy także przykład w dawaniu dofinansowania przedsiębiorcom. Gdyby ludzie mieli za co przetrwać to takie pomysły by się nie rodziły" - zakończyła.

Tymoteusz Mróz z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Made in Zakopane” przekonywał w rozmowie z PAP, że wielu przedsiębiorców już otworzyło swoje biznesy, a jeszcze więcej planuję je otworzyć.

„To nie jest akt jakiegoś przeciwstawiania się polityce rządu, prawu czy wprowadzanym rozporządzeniom, tylko po prostu przedsiębiorcy nie mają wyjścia. Pomoc rządowa jest absolutnie niewystarczająca, bo jeżeli ktoś zbudował biznes w oparciu o kredyty, to ma zobowiązania finansowe więc biznesy muszą działać” – powiedział.

Według niego, przez cały czas trwania obostrzeń kwitnie szara strefa wynajmu pokoi, szczególnie apartamentów, gdzie nie jest prowadzona w ogóle działalność gospodarcza.

Menager otwartej w sobotę restauracja „Schronisko smaków” w Bukowinie Tatrzańskiej stwierdził, że lokal działa legalnie, bo rządowe ograniczenia są działaniami niekonstytucyjnymi.

„Zgodnie z konstytucją działalność gospodarczą można wyłączyć tylko na podstawie ustaw lub stanu wyjątkowego, a takiej sytuacji nie mamy, dlatego zgodnie z prawem działać możemy. Działamy w pełnym reżimie sanitarnym, tak jak wymagają tego polskie przepisy” – powiedział menager restauracji Kamil Sakałus i dodał: „Chcemy zarabiać, nie chcemy prosić państwa o pieniądze, czy o cokolwiek innego. Rząd nie ma swoich pieniędzy. Wszystkie pieniądze rządu pochodzą z podatków obywateli”.

Zaznaczył on, że według jego wiedzy na Podhalu zostanie otwartych w najbliższym czasie około 80 lokali gastronomicznych. W poniedziałek ma pod Tatrami nastąpić masowe otwieranie restauracji.

Gowin: Wyłączenie z tarcz branżowej i finansowej karą dla firm łamiących przepisy

Wicepremier Gowin odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej był pytany o to, czy będą kary dla przedsiębiorców, którzy mimo restrykcji otworzą od działalność. "Myślę, że najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z tarczy branżowej i tarczy finansowej - wskazał Gowin.

Przypomniał, że w zależności od wielkości firm, na przedsiębiorców czeka 35 mld zł. "W ramach tarczy branżowej za grudzień i styczeń planujemy przekazać kolejne 7 mld zł. Mogę powiedzieć tylko w imieniu naszego ministerstwa, że przedsiębiorcy łamiący przepisy sami wykluczą się z pomocy nie rządowej, ale pomocy wszystkich płacących podatki" - podkreślił.

"Jeżeli sytuacja pandemiczna nie poprawi się w kolejnych tygodniach czy miesiącach, oczywiście będziemy przedłużać czy rozszerzać różne programy pomocowe” - zapowiedział Gowin.

Dodał, że łączna wartość pomocy, która już została udzielona przedsiębiorstwom, sięgnęła 170 mld zł.

Przypomniał, że w ramach pierwszej tarczy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw w ciągu ośmiu miesięcy na konto 340 tys. firm trafiło blisko 61 mld zł.

Do kwestii buntu przedsiębiorców odniosła się też wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. "Przedsiębiorcy, który mimo obostrzeń zdecydują się na otwarcie swojej działalności gospodarczej od przyszłego tygodnia będą wyłączeni z pomocy, z instrumentów finansowych wsparcia - zarówno z Tarczy Branżowej, jak i Finansowej PRF 2.0" - podkreśliła.

Jak mówiła Semeniuk, decyzją rządowego zespołu zarządzania kryzysowego oraz rządu, pomoc dla branż, które są w stałym zamknięciu, tzw. lockdownie, zostanie przedłużona o grudzień i styczeń. "Takie rozporządzenie przygotowane przez nasz resort zostanie zaopiniowane i przyjęte na poczet kolejnych tygodni lockdownu. To dodatkowe 7 mld zł dla 40 branż" - wskazała wiceszefowa MRPiT, odnosząc się do pomocy w ramach tarczy branżowej za grudzień i styczeń.

Semeniuk przypomniała, że te branże to przede wszystkim: gastronomia, turystyka, branża eventowa, rozrywkowa, baseny aquaparki, centra rozrywki. "Te wszystkie biznesy, z którymi w sposób stały od marca ub. roku spotykamy się" - mówiła. Dodała, że od 19 października ub.r. tych spotkań odbyło się ponad 30.

"Dodatkowo, dzięki możliwości przygotowania prezesa RM w ramach tarczy branżowej postanowiliśmy rozszerzyć kody PKD o jeden kod wiodący 55.20 związany z turystyką" - powiedziała.

Wiceminister zwróciła uwagę, że "wszyscy jesteśmy po 10 miesiącach trwania pandemii zarówno po stronie rządowej, jak i po stronie przedsiębiorców". "Rozumiemy emocje, również robimy różnego rodzaju analizy europejskie i chciałam zapewnić, że instrumenty, które przygotowujemy dla państwa, oczywiście w postaci rozszerzenia czasowego trwania tarczy branżowej, jak również rozszerzenia kodów PKD i dołączenia do tego kolejnej gałęzi gospodarczej są właśnie dowodem i potwierdzeniem tego, że ten dialog przynosi efektywne i realne skutki" - wskazała.

Dworczyk: Wierzymy w dyscyplinę Polaków, to już ostatnia prosta

Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków; wierzymy też, że to ostatnia prosta, po której zacznie się powrót do normalnego życia - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk, pytany o zapowiedzi części przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swoje biznesy.

O to, jaka będzie reakcja rządu na zapowiadane przez część przedsiębiorców otwarcie swoich biznesów, Dworczyk pytany był na sobotniej konferencji prasowej. "Wierzymy w odpowiedzialność, dyscyplinę i solidarność wszystkich Polaków. Wszyscy jesteśmy bardzo zmęczeni przedłużającą się pandemią i lockdownem, nie ma chyba w Polsce rodziny i osoby, która by nie cierpiała ze względu na pandemię i kryzys nią wywołany - nie tylko gospodarczy, ale społeczny" - mówił minister.

"Natomiast wierzymy też, że to jest ostatnia prosta, ostatni moment, w którym musimy się jako całe społeczeństwo zmobilizować, żeby pokonać pandemię i zacząć powrót do normalnego życia" - dodał.

WS/PAP (Tomasz Więcławski, Sonia Otfinowska, Mieczysław Rudy, Szymon Bafia

szb/ mok/ sno/ rud/ krap/ twi/ mok/

Źródło:
Tematy

Najlepsze konta dla zwolenników nowoczesnych rozwiązań

Komentarze (75)

dodaj komentarz
secundus
Super robota, oby ta fala wzbierała!!!!
1984
Klienci restauracji w Nowym Tomyślu zareagowali prawidłowo - brawo!

https://kalisz.naszemiasto.pl/przy-gwizdach-dla-sanepidu-otwarto-w-sobote-restauracje-w/ar/c1-8090953

Wiem, że wiele kancelarii adwokackich deklaruje pomoc. A ja deklaruję wsparcie finansowe gdyby było potrzebne do walki z sanepidem. Dobrze by było
Klienci restauracji w Nowym Tomyślu zareagowali prawidłowo - brawo!

https://kalisz.naszemiasto.pl/przy-gwizdach-dla-sanepidu-otwarto-w-sobote-restauracje-w/ar/c1-8090953

Wiem, że wiele kancelarii adwokackich deklaruje pomoc. A ja deklaruję wsparcie finansowe gdyby było potrzebne do walki z sanepidem. Dobrze by było gdyby na oficjalnej stronie pojawił się numer konta. Na żadne portale do zbierania nie wpłacę nawet grosza bo nigdy nie wiadomo kto i po co tę kasę zbiera, patrz auto dla kolesia który stuknął Beatę Szydło. To konto musi być na oficjalnej stronie #OtwieraMY. Wiele osób ma dość hipokryzji rządu i chętnie wesprze odważnych przedsiębiorców.
lelo1949
Każdy ......ma swój rozum ale jak to się ma do rosnącej epidemii
ketoza
Rosnącej epidemii czego?
Choroby, rozpoznań, zakażeń, testów PCR ( z CT ponad 45), głupoty, strachu, modelowania zakażeń przez statystyków ? Coraz trudniej o rozum. Dla większości zostaje wiara jednym albo drugim.
mk77
Teraz otwierać? Wybrali fatalny moment. Trzeba było się buntować przed świętami. Była szansa na to by zarobić na klientach.

Po feriach to już musztarda po obiedzie. Klientów brak, "pomocy" ze wspólnej kasy brak. Spodziewam się, że wyjdą na tym jak Zabłocki na mydle, bo otwarte restauracje / hotele generują zdecydowanie
Teraz otwierać? Wybrali fatalny moment. Trzeba było się buntować przed świętami. Była szansa na to by zarobić na klientach.

Po feriach to już musztarda po obiedzie. Klientów brak, "pomocy" ze wspólnej kasy brak. Spodziewam się, że wyjdą na tym jak Zabłocki na mydle, bo otwarte restauracje / hotele generują zdecydowanie większe koszty niż zamknięte (ogrzewanie, prąd, pracownicy, itd.) a klientów skąd teraz wezmą jak już po sezonie? :/
kryzysio
Sezon jest zawsze, klienci też jak jedzenie dobre.
atx
pytanie czemu nie nałożą kary na sanepid i policje przecież też pracują!
1984
W pełni popieram tę akcję. Jedyne rozsądne działanie to powrót strony rządowej do dawnych ustaleń. Czyli od 18-go Polska w strefie żółtej, a jak ilość zakażeń będzie malała zielonej. Jak wzrośnie mogą sobie wprowadzać obostrzenia strefy czerwnonej.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki