Oto najwięksi inwestorzy z warszawskiej GPW

Adam Torchała2016-07-21 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-07-21 06:00
gpw.pl

Nie ma rynku kapitałowego bez inwestorów, którzy chcą swe pieniądze lokować w akcjach. Na Bankier.pl postanowiliśmy sprawdzić, czyje giełdowe portfele są najgrubsze.

W posiadaniu dziesięciu największych inwestorów warszawskiej GPW znajdują się akcje warte 216,5 mld zł. To aż 43% wartości wszystkich akcji notowanych na polskiej giełdzie. Z zestawienia wyłączyliśmy podmioty, które notowane są przy Książęcej w ramach dual-listingu, ponieważ GPW nie jest ich macierzystym rynkiem i ich akcjami handluje się niemal w całości poza granicami Polski.

216,5 mld zł to ogromna kwota, która odpowiada nie tylko niemal połowie kapitalizacji spółek z GPW, ale także 70% wpływów budżetowych Polski za 2015 rok. Odpowiada ona również 1/4 oficjalnego zadłużenia Skarbu Państwa. Którzy inwestorzy posiadają tak ogromne pieniądze? Oto ranking wraz z przeglądem portfeli gigantów polskiej giełdy:

10. MetLife OFE – 8,264 mld zł

10. MetLife OFE – 8,264 mld zł / Wikimedia Commons

Pierwszą dziesiątkę otwiera otwarty fundusz emerytalny należący do nowojorskiego giganta z branży ubezpieczeń. Aktywa zarządzane przez MetLife OFE wynoszą 10,8 mld zł, całość podzielona jest jednak między obligacje, depozyty, akcje zagraniczne i akcje polskie. Te ostatnie stanowią największą część portfela MetLife - ich udział przekracza ¾.   

Najwięcej pieniędzy MetLife ulokowało w akcjach Orlenu (803 mln zł), PKO BP (745 mln zł), PZU (522 mln zł), BZ WBK (427 mln zł) oraz Pekao (347 mln zł). Z racji znaczącej kapitalizacji wymienionych spółek – wszystkie należą do grona największych blue chipów – w żadnej udział MetLife nie przekracza 3%. Wpływ funduszu na te podmioty jest więc niewielki.

Inaczej sprawa przedstawia się z nieco mniejszymi spółkami, w których udziały MetLife niekiedy przekraczają nawet 10%. Tak jest z Nową Galą (21,6%), OT Logistic (17,8%), ZPUE (15,4%), Compem (14,6%) oraz Forte (12,4%). Łącznie akcje tej piątki posiadane przez fundusz warte są 580 mln zł.

Czytaj dalej: Najsłynniejsze zniknięcie z giełdy >>

9. Commerzbank AG - 9,166 mld zł

9. Commerzbank AG - 9,166 mld zł - Siedziba Commerzbanku, najwyższy wieżowiec we Frankfurcie / Wikipedia

W przeciwieństwie do MetLife OFE, Commerzbank swoją pozycję w rankingu zbudował za sprawą tylko jednej spółki. Niemcy posiadają w swoim portfelu 69,5-procentowy pakiet akcji mBanku, jedenastej największej spółki na GPW. Wart jest on obecnie blisko 9,2 mld zł, co pozwala Niemcom na zajmowanie miejsca w czołówce największych inwestorów.

Sam Commerzbank to drugi co wielkości niemiecki bank. Na tym polu ustępuje jedynie Deutsche Bankowi. Frankfurcka siedziba Commerzbanku do 2003 roku była najwyższym wieżowcem w Europie. Oprócz udziałów w mBanku, Niemcy w swoim portfelu mają także banki działające m.in. w Rosji, Singapurze, Hongkongu, Irlandii czy Luksemburgu.

8. Zygmunt Solorz-Żak – 9,781 mld zł

8. Zygmunt Solorz-Żak – 9,781 mld zł / fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Notowane na GPW papiery, które znajdują się w rękach drugiego najbogatszego Polaka, warte są niemal 10 mld zł. Perłą w portfelu Solorza-Żaka jest medialno-telekomunikacyjny holding Cyfrowy Polsat, który notowany jest w ramach indeksu WIG20. To dziesiąta największa spółka na GPW, a Solorz posiada w niej 58-procentowy udział. Pakiet ten wart jest 8,22 mld zł.

W Cyfrowym Polsacie znajdują się najważniejsze inwestycje Solorza, m.in. telewizja Polsat oraz telekom Plus. Niedługo grupa wchłonie notowanego na GPW Midasa, w którym obecnie Solorz ulokowane ma 1,18 mld zł. Stosunkowo niewielką część portfela stanowi ZE PAK (342 mln zł), którego wartość znacząco spadła przez finansowe problemy. Giełdową czwórkę Solorza uzupełnia wart 36,5 mln zł pakiet w ATM Grupa.

Warto jednak pamiętać, że z osobą Solorza związana jest również historia jednego z najsłynniejszych zniknięć z GPW. W 2008 r. na wniosek miliardera zawieszono notowania Elektrimu, niegdyś gigantycznego holdingu, który w latach 90. poprzez 140 spółek zależnych zajmował się przysłowiowym mydłem i powidłem. Posiadał udziały m.in. Ery (PTC), ZE PAK-u, Rafako czy spółek budowlanych. Elektrim do tej pory nie powrócił do notowań, a wielu akcjonariuszy spółki zarzuca Solorzowi oszustwo m.in. przy rozliczaniu sprzedaży Niemcom Ery.

Czytaj dalej: Giełdowa Złota Jesień >>

7. ING Bank NV – 12,011 mld zł

7. ING Bank NV – 12,011 mld zł / Wikipedia

Siódme miejsce przypadło kolejnemu europejskiemu gigantowi posiadającemu swój bank w Polsce. W 1996 roku holenderska grupa ING stała się większościowym udziałowcem Banku Śląskiego, który po połączeniu ze swoim warszawskim oddziałem przemianowała na ING Bank Śląski.

Jest on obecnie piątym największym bankiem w Polsce i dziewiątą największą spółką na GPW. Nie jest ona jednak notowana w ramach indeksu WIG20 z powodu względnie słabej płynności. Będący w posiadaniu Holendrów, sięgający 75% pakiet akcji dawnego Banku Śląskiego, wart jest obecnie ponad 12 mld zł.

6. OFE PZU Złota Jesień – 13,394 mld zł

6. OFE PZU Złota Jesień – 13,394 mld zł / fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Złota Jesień to kolejny OFE, który znajduje się w czołówce największych inwestorów warszawskiej GPW. Cały portfel, którym dysponuje fundusz, wart jest 17,1 mld zł. 13,4 mld zł zainwestowanych zostało w akcje polskich spółek.

Największa część tych pieniędzy ulokowana jest w akcjach spółek państwowych: PKO BP (1,12 mld zł) oraz Orlenu (1,26 mld zł). Trzy kolejne miejsca przypadły bankom: BZ WBK (0,73 mld zł), Pekao (0,72 mld zł) oraz ING (0,66 mld zł).

Najwięcej Złota Jesień ma do powiedzenia w Farmacolu (23,5% udziału w kapitale spółki), Ergisie (19,9%), Mostostalu Warszawa (18.3%), Vistuli (17,4%), Agorze (15,9%) oraz Policach (15,6%). W pozostałych spółkach udziały funduszu nie przekraczają 15%.

Czytaj dalej: Giganci europejskiego kalibru >>

5. UniCredit SpA – 16,690 mld zł

5. UniCredit SpA – 16,690 mld zł / Unicredit

Pierwszą piątkę otwiera bohater niedawnego zamieszania z akcjami Pekao – włoski UniCredit. Przekraczający 40% pakiet akcji w największym pod względem kapitalizacji polskim banku wart jest blisko 17 mld zł. Jeszcze przed tygodniem zaangażowanie Włochów było większe, jednak we wtorek, w związku z problemami finansowymi, wyprzedali oni ok. 10% udziałów w Pekao.

To wcale nie musi być koniec "sypania" akcjami Pekao. Włoski system bankowy przeżywa ciężkie chwile i niewykluczone, że poszukując dalszych kapitałów, UniCredit ponownie zdecyduje się na zmniejszenie zaangażowania w Pekao. Biorąc jednak pod uwagę obecne układy właścicielskie i ceny akcji, Włosi musieliby wyprzedać aż połowę swojego pakietu, by wypaść z grona 10 największych inwestorów na GPW.

4. Banco Santander SA – 18,321 mld zł

4. Banco Santander SA – 18,321 mld zł / Bankier.pl

Podczas gdy we Włoszech za giganta uznawane jest UniCredit, w Hiszpanii określenie to najlepiej pasuje do Santandera. W Polsce grupa ta posiada udziały w BZ WBK, których wartość przekracza 18 mld zł. W rękach Hiszpanów pozostaje blisko 70-procenotwy pakiet Banku Zachodniego.

Akcje zarówno Santandera, jak i UniCredit, są dostępne na warszawskiej giełdzie. Wprawdzie główny handel odbywa się na rynkach zagranicznych, jednak w ramach dual-listingu polscy inwestorzy mogą je kupić także przy Książęcej. Ich pojawienie się na Giełdzie Papierów Wartościowych to bezpośrednia konsekwencja silnego zaangażowania w polski sektor bankowy.

Debiut „zaproponowała” gigantom KNF, co przyczyniło się do znaczącego zwiększenia ogólnej kapitalizacji polskiego rynku. Podczas gdy wartość największych rodzimych spółek nie przekracza obecnie 35 mld zł, UniCredit wart jest 60 mld zł, a Santander ponad 240 mld zł.

Czytaj dalej: Miliardy w OFE >>

3. OFE Aviva BZ WBK – 22,337 mld zł

3. OFE Aviva BZ WBK – 22,337 mld zł / Bankier.pl

Podium otwiera kolejny OFE, tym razem Aviva. Fundusz zarządza portfelem wartym 29,36 mld zł, 22,34 mld zł zainwestowano w akcje polskich spółek. Najwięcej pieniędzy zarządzający Avivy zdecydowali się ulokować w papierach Orlenu (2,16 mld zł) i PKO BP (2,05 mld zł). W obu spółkach udział funduszu przekracza 7%. Pakiety warte ponad miliard złotych OFE Aviva posiada również w Pekao, PZU i ING. W dwóch ostatnich udział przekracza 5%.

Najwięcej do powiedzenia Aviva ma jednak w Kętach (19,0% udziału w kapitale spółki) i Asseco BS (19,7%). Spółki informatyczne są zresztą faworytami tego funduszu, ponieważ posiada on także znaczące pakiety w Asseco SEE (14,6%), AB (13,1%) oraz Asseco Poland (13,2%). Ponad 13-procentowy udział Aviva ma również w Ferro oraz Tarczyńskim.

2. Nationale-Nederlanden OFE – 24,666 mld zł

2. Nationale-Nederlanden OFE – 24,666 mld zł / Flickr

Drugie miejsce na podium to również OFE, już czwarty w naszym zestawieniu. W portfelu Nationale-Nederlanden znajdują się aktywa warte 32,8 mld zł. 24,7 mld zł zainwestowane zostało w polskie akcje.  Najwięcej pieniędzy, podobnie jak wszystkie wcześniej omawiane fundusze, NN ulokowało w Orlenie oraz PKO BP. Udziały w obu spółkach warte są po 2,7 mld zł, co daje ponad 9-procentowy udział w ich kapitale. Pakiety warte ponad miliard złotych OFE to posiada również w BZ WBK oraz PZU.

Największy udział fundusz ma w ATM (19,7%), Ferro (18,8%), Inpro (17,7%) oraz Kętach (17,0%). Łącznie udziały w tych spółkach warte są 673 mln zł. Ponad 15-procentowe udziały NN posiada także w Mostostalu Zabrze, Pozbudzie, Atende i Protektorze.

Czytaj dalej: Zawartość prywatyzacji w prywatyzacji >>

1. Skarb Państwa – 81,909 mld zł

Minister skarbu Dawid Jackiewicz / fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Zaskoczenia być nie może, największym udziałowcem na warszawskiej GPW jest państwo polskie. Skarb Państwa ranking wygrał zdecydowanie - zajmujące drugie miejsce Nationale-Nederlanden OFE wyprzedził aż o ponad 57 mld zł.

Największy państwowy pakiet stanowi 70% udziałów w PGNiG (22,3 mld zł). Tylko te akcje wystarczyłyby, aby znaleźć się na podium naszego rankingu. Skarb Państwa posiada jednak również inne znaczące pakiety: 15,1 mld zł w PGE (30%), 9,5 mld zł w PZU (52%), 9,0 mld zł w PKO (51%) czy 8,2 mld zł w Orlenie (58%). Łącznie Skarb Państwa jest bezpośrednio zaangażowany w 16 spółek.

Skąd owe miliardy na GPW? MSP wprowadzając spółki na giełdę, mówi o prywatyzacji, niejednokrotnie jest ona jednak częściowa i rząd pozostawia sobie znaczące pakiety, które nierzadko pozwalają mu grać pierwsze skrzypce w spółkach. Może w ten sposób m.in. wykorzystywać te spółki do realizacji politycznych celów, co w ostatnim czasie uwidoczniło się m.in. w PZU oraz spółkach energetycznych. Zawartość prywatyzacji w prywatyzacji jest w takich przypadkach niewielka.

Podsumowanie

Czwórka z dziesiątki inwestorów posiadających największe pieniądze zaangażowane na warszawskiej GPW to zagraniczni giganci z sektora bankowego. Statystyka ta świetnie oddaje dominację banków na polskiej giełdzie. Również czterech przedstawicieli mają w dziesiątce OFE. Wszystkie otwarte fundusze emerytalne posiadają w swoich portfelach akcje warte ponad 100 mld zł, co najlepiej obrazuje, jak istotną siłę stanowią one przy Książęcej.

Oto najwięksi inwestorzy z warszawskiej GPW
1 Skarb Państwa 81 909 530 208 zł
2 Nationale-Nederlanden OFE 24 666 686 158 zł
3 OFE Aviva BZ WBK 22 337 725 543 zł
4 Banco Santander SA 18 321 731 553 zł
5 UniCredit SpA 16 690 731 932 zł
6 OFE PZU Złota Jesień 13 394 621 789 zł
7 ING Bank NV 12 011 482 500 zł
8 Solorz-Żak Zygmunt 9 781 593 299 zł
9 Commerzbank AG 9 166 575 974 zł
10 MetLife OFE 8 264 057 231 zł
Źródło: Notoria

Trzeci rozbiór OFE może wiele w tej kwestii zmienić. Warto także zauważyć, że jeżeli pieniędzmi z OFE początkowo będą zarządzały organy państwowe, to w rękach rządu, po uwzględnieniu udziałów Skarbu Państwa, znajdzie się 180 mld zł. To 36%, a więc ponad 1/3 kapitalizacji wszystkich spółek uznających GPW za rodzimy rynek.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Franek_Chicago
Milczenie jest złotem , a mowa jest srebrem ♻️♣️❤️♠️♦️♻️ :)))
~obserwator
Adasko zrób wreszie ucziwą analizę szulernię GPW bez owijania w bawełnę.. Porównaj ceny emisyjne akcji na GPW i to co sę z nimi dzieje po latach.. I nie rób ludziom wody z mózgu..
~ten
brawa dla Pana redaktora akcjonariusze Elektrimu zostali oszukani , a prezes nazywa akcjonariuszy na walnym spekulantami ! gdzie KNF ?
~assd
Kwota udziałów 81 mld złotych przez Skarb Państwa jest żenująco niska. Może dla Burkina Faso byłaby to odpowiednia kwota ale Polska jest jednym z największych krajów w Europie. Przez ostatnie 10 lat zyski i transfery samych banków oddanych za bezcen zachodniemu kapitałowi były wielokrotnie większe.
~zt
Brawo , i co Solek wkońcu prawda wyszła na jaw.
Długo czekałem na taki artykuł
~ELEKTRIM
Brawoo dla pan redaktora!!!!!!!! Jeden odważny się znalazł i napisał prawdę o Elektrimie.
Taka prawda Solorz jest OSZUSTEM!!!!!!! Pytanie dlaczego jeszcze nie siedzi????
Inni siedzą za kradzież batonika, a tu giną mld zł i nic a nawet niektóre fundacje dają Solorzowi nagrody!!!!!!!
~wry
to prawda - wielu akcjonariuszy Elektrimu zarzuca solorzowi oszustwo. Nikt nie wierzy, że można było sprzedać Erę za kwotę zbliżoną do tego co w spółce leżało na koncie.
~leo
Widzicie pieniądze w OFE nie są wasze tylko funduszu bo inaczej by ich nie było w zestawieniu
~qu
szkoda że autor nie pokusił się na ironię i nie napisał ile od początku giełdy zeżarły górnicy z kapitału a było by 10-11% czy to mało???ile by zakładów wybudował zato???mieli być solą ziemi a są solą w oku!!!!
~1984
Kwoty 2 rzędów wielkości (ok. 50-100mld zł rocznie) większe zeżarły zyski transferowane na Zachód po wcześniejszym kupieniu wielu rzeczy za bezcen albo oddaniu rynku bez negocjacji. Przekręty z VAT - podobny rząd wielkości. Ile bulimy kupując od USA ich obligacje a jednocześnie pożyczając w ich bankach? Nie masz o Kwoty 2 rzędów wielkości (ok. 50-100mld zł rocznie) większe zeżarły zyski transferowane na Zachód po wcześniejszym kupieniu wielu rzeczy za bezcen albo oddaniu rynku bez negocjacji. Przekręty z VAT - podobny rząd wielkości. Ile bulimy kupując od USA ich obligacje a jednocześnie pożyczając w ich bankach? Nie masz o tym zielonego pojęcia chłopaku, bo korzystasz z mediów, które ONI również sobie kupili, a teraz piorą Polakom mózgi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki