REKLAMA
WAŻNE

Ostre hamowanie polskiej gospodarki

Krzysztof Kolany2016-05-13 10:00główny analityk Bankier.pl
publikacja
2016-05-13 10:00
fot. theta / theta

W pierwszym kwartale 2016 roku produkt krajowy brutto Polski był o tylko o 3,0% wyższy niż rok wcześniej (wynik niewyrównany sezonowo) oraz o 0,1% niższy niż kwartał wcześniej (dane wyrównane sezonowo) – podał wstępne dane Główny Urząd Statystyczny.

Był to rezultat znacznie słabszy od oczekiwań analityków, którzy oczekiwali wzrostu PKB o 3,4% rdr. W ostatnich trzech miesiącach 2015 roku polska gospodarka rosła w tempie 4,3% rdr.

Po oczyszczeniu z czynników o charakterze sezonowym dynamika polskiego produktu krajowego brutto w I kw. wyniosła -0,1% kdk i 2,5% rdr. Kwartał wcześniej było to 1,3% kdk i 4,0% rdr (po rewizji z 1,5% kdk i 4,1% rdr).

Roczna dynamika produktu krajowego brutto Polski.

Opublikowane dziś mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji. Pierwszy regularny szacunek PKB za I kwartał 2016 r. GUS przedstawi dopiero 31 maja.

/ GUS


Wiceszefowa GUS: Wynik PKB to efekt m.in. braku kumulacji czynników nadzwyczajnych

Spadek dynamiki wzrostu PKB w I kwartale to m.in. efekt braku kumulacji czynników nadzwyczajnych, które wystąpiły w IV kwartale 2015 r., a które nie zaistniały w I kwartale - oceniła p.o. prezesa GUS Halina Dmochowska. Dodała, że wzrost opierał się na popycie krajowym.

"Szacujemy, że umiarkowane tempo wzrostu gospodarczego utrzymało się na poziomie ok. 3 proc. Jest to wzrost wolniejszy, co nie powinno być zaskoczeniem dla tych, którzy zwrócili uwagę na komponenty w IV kwartale. Tam była kumulacja czynników nadzwyczajnych, które +podciągnęły+ wynik i te czynniki się nie utrzymały już w I kwartale" - powiedziała w piątek Dmochowska.

W ocenie GUS, motorem wzrostu w I kwartale był popyt krajowy.

"Wzrost gospodarczy generowany był głównie przez popyt krajowy, a w jego zakresie przez popyt konsumpcyjny" - powiedziała Dmochowska.

"Liczymy się w I kwartale, i na to warto zwrócić uwagę, z osłabieniem dynamiki inwestycji. Wskazują na to dane z sektora instytucji rządowych i samorządowych, pierwsze, niepełne jeszcze, dane z przedsiębiorstw, a także to, co obserwowaliśmy w produkcji" - dodała.

Dodała, że negatywnie na wynik PKB oddziaływało budownictwo.

"Jeśli chodzi o wpływ popytu zagranicznego, na podstawie tego co wiemy teraz o towarach - i jest to +miękka+ ocena - to wpływ popytu zagranicznego mógł być lekko pozytywny. Spodziewamy się, że będzie pozytywny, ale to nie będzie duży wpływ na wskaźnik tempa wzrostu gospodarczego" - powiedziała.

"Po stronie tworzenia pozytywny wpływ miał przemysł, usługi, natomiast budownictwo - bez wątpliwości - negatywnie oddziaływało na to tempo" - dodała.

Dane o PKB mocno rozczarowały

Dane GUS-u zasiały dużo niepewności w kwestii perspektywy wzrostu polskiego PKB na poziomie powyżej 3,5%. Niestety, spowolnienie gospodarcze będzie czynnikiem osłabiającym polską walutę. Zdaniem GUS-u nieco wolniejsza dynamika wynika z natury tego wskaźnika – po bardzo dobrym czwartym kwartale (końcówka roku, większe wydatki przedsiębiorstw, etc) mamy odrobinę gorszy wynik w pierwszym, ale jeszcze nie ma powodu do wielkich zmartwień. Powinna nas trochę uspokajać sytuacja na rynku pracy – przedsiębiorcy zamierzają zatrudniać, bezrobocie mamy na rekordowo niskim poziomie. Wiele wskazuje na to, że raczej spodziewamy się silniejszych wzrostów niż spadków w kierunku recesji.

Czytaj dalej
Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

Krzysztof Kolany/PAP

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Analityk rynków finansowych i gospodarki. W zakresie jego zainteresowań leżą zarówno Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, jak i rynki zagraniczne: Nowy Jork, Londyn i Frankfurt. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Analizuje wpływ sytuacji gospodarczej na notowania akcji, kursy par walutowych i ceny surowców. Jest trzykrotnym laureatem organizowanego przez NBP prestiżowego konkursu im. W. Grabskiego dla dziennikarzy ekonomicznych w kategoriach dziennikarstwo internetowe (2010) oraz polityka pieniężna i stabilność finansowa (2018 i 2019). Otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego 2016 przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Tel.: 697 660 684

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (329)

dodaj komentarz
~aaa
nie dajmy sie oszukiwać politykierom bo 2% od 100 to nie to samo co 2 % od 1000 . Dzięki politykierom i ich polityce miedzy innymi przywilejom emerytalnym , przerostowi biurokracji , wspaniałym projektom jesteśmy w czarnej doopie i nigdy z niej nie wyjdziemy . Rozdawanie michy zupy dla utrzymania się przy korycie przy pogłębianiu nie dajmy sie oszukiwać politykierom bo 2% od 100 to nie to samo co 2 % od 1000 . Dzięki politykierom i ich polityce miedzy innymi przywilejom emerytalnym , przerostowi biurokracji , wspaniałym projektom jesteśmy w czarnej doopie i nigdy z niej nie wyjdziemy . Rozdawanie michy zupy dla utrzymania się przy korycie przy pogłębianiu dna to nie jest ta doga. Politykierzy ogarnijcie się i wyjrzyjcie poza czubek swojego nosa.
~JESZCZE_RAZ
Redaktorze, strasznie pan zamieszał ten tekst. mam prośbę, proszę zrozumieć o co chodzi i napisać jeszcze raz, tak ,zębym ja prosty chłop małorolny skumał o co kaman
~Anka
żywność w przeciągu tygodnia potwornie zdrożała niedługo będzie na nią stać tylko dzieciorobów
~Kozak
chętnie pomogę w zakwalifikowaniu się dod progamu 500+
~autor odpowiada ~Kozak
Tylko, że to taka ania z penisem. Ale co kto lubi ...
~60_baniekwplecy
co wy wicecie o hamowaniu. ja tydzień temu straciłem 60 baniek w plecy na kumulacji w lotto
~BERET
przeczytałem komentarze poniżej i jedno jest pewne: macie porządnie zrypany beret
~Słoń
Dużo jest w tych komentarzach czerwonych ocen , czy to akcja pisokupów ?
~pokłon
gospodarka nie hamuje, gospodarka przyklęka, aby oddać pokłon panującym
~hamowanie
ktoś kto mówi, że gospodarka hamuje ten jest politykiem opozycji

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki