REKLAMA

Orędzie prezydenta Dudy związane z UE. "Złożę projekt ustawy dotyczący współpracy władz"

2023-06-06 20:08, akt.2023-06-07 09:17
publikacja
2023-06-06 20:08
aktualizacja
2023-06-07 09:17

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że w środę złoży projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE, co będzie miało miejsce w pierwszej połowie 2025 r. Zaapelował o niezwłoczne przyjęcie ustawy.

Orędzie prezydenta Dudy związane z UE. "Złożę projekt ustawy dotyczący współpracy władz"
Orędzie prezydenta Dudy związane z UE. "Złożę projekt ustawy dotyczący współpracy władz"
fot. @BognaJanke / / Twitter

W wygłoszonym we wtorek telewizyjnym orędziu prezydent zaznaczył, że trudny czas, jaki przeżywa Europa w związku z rosyjską agresją na Ukrainę stawia nowe wyzwania i aby im sprostać, potrzebna jest współpraca i perspektywiczne myślenie oraz planowanie kluczowych spraw z odpowiednim wyprzedzeniem. Podkreślił, że do takich właśnie spraw należy zbliżająca się polska prezydencja w UE, którą nasz kraj obejmie za półtora roku i dodał, że Polska musi być do niej doskonale przygotowana.

Prezydent przypomniał, że 1 maja 2023 r., w rocznicę wejścia Polski do UE, wraz z premierem Mateuszem Morawieckim przedstawił trzy cele polskiej prezydencji: pogłębienie współpracy transatlantyckiej i wzmocnienie relacji między UE a Stanami Zjednoczonymi; dalsze rozszerzenie UE o Ukrainę, Mołdawię i Bałkany Zachodnie, a w przyszłości także i inne kraje aspirujące do UE oraz wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Europy.

"To zadania ambitne, a by je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem. Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej. Chciałabym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować" - oświadczył prezydent.

Dodał, że "to ważny sprawdzian dla wszystkich sił politycznych, sprawdzian tego, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w UE".

"Dlatego apeluję, żeby ustawa została przyjęta niezwłocznie. Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesów Polski na arenie międzynarodowej" - powiedział prezydent. 

Paprocka: Projekt będzie dotyczył m.in. uzgadniania priorytetów prezydencji w UE

Minister w KPRP Małgorzata Paprocka pytana była w środę o to, jakie dodatkowe uprawnienia dla siebie w kontaktach z Brukselą zawrze prezydent w projekcie ustawy. "Ta ustawa jest wykonaniem artykułu 133. Konstytucji, mówiącego o tym, że prezydent współpracuje z Radą Ministrów i ministrem spraw zagranicznych w sprawach polityki zagranicznej" - powiedziała.

Jak zauważyła, "konstytucja jest sprzed naszej akcesji do UE - nie ma rozdziału mówiącego o tym". Według niej zapowiedziany przez prezydenta projekt jest kluczowy w świetle prezydencji Polski w UE w 2025 roku, do której - jak wskazywała - trzeba się solidnie przygotować.

"Wyzwania, które pan prezydent widzi przed sobą, to wzmocnienie kooperacji Unia - Stany Zjednoczone, wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego i rozszerzenie Unii" - wyjaśniła minister.

Pytana o konkretne zapisy uprawnień prezydenta w projekcie, wskazała kwestię uzgodnienia pomiędzy prezydentem i premierem priorytetów prezydencji.

Wskazała też na "kwestie związane z kształtowaniem składu osobowego naszych przedstawicieli w UE na zasadzie podobnej, jak są powoływani dzisiaj ambasadorowie - czyli kwestia współdziałania Rady Ministrów z prezydentem". Dopytywana o jakie stanowiska chodzi, wskazała komisarzy UE, naszego przedstawiciela w Trybunale Obrachunkowym UE i "wszystkie te stanowiska wskazane dziś w ustawie".

Zapytana, czy prezydent chce mieć prawo do weta co do kandydatów na komisarza UE odpowiedziała, że tak - w ramach opiniowania. "Wynika to z konstytucji i z tego, że powinny organy działać w tym zakresie" - powiedziała. Na uwagę, że nie wynika to z konstytucji, skoro od 19 lat powołujemy unijnego komisarza bez udziału prezydenta odparła, że właśnie w przekonaniu prezydenta jest to rozwiązanie nieprawidłowe. "Jeżeli w przypadku ambasadora prezydent ma głos, to dlaczego nie powinno być tego przy powoływaniu na te stanowiska" - zauważyła.

"Dzisiaj, w przekonaniu prezydenta, takie zmiany powinny zostać wprowadzone. Proszę pamiętać, że panu prezydentowi pozostały dwa lata kadencji, to rozwiązanie ma zostać na przyszłość - również dla kolejnych prezydentów" - podkreśliła Paprocka. (PAP)

autor: Aleksander Główczewski

autorka: Wiktoria Nicałek

wni/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (31)

dodaj komentarz
maxykaz
Duda po tym co zrobiłeś tydzien temu to mozesz sobie teraz składać projekt REGULAMINU BUFETU. Jako prezydent jestes skonczony.
karbinadel
Ciekawe, czy ją potem podpisze :)
absco
Znów pokochał wyimaginowaną wspólnotę. Niedawno mówił coś innego.
USA to teraz nieprzyjaciel jak naciskali ws lex Tusk. Chyba skończą się wycieczki do USA i rozmowy przy windzie
ppooll
Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Masz inne poglądy lub przynależność partyjną? Skrytykujesz obecną władzę, to zrobią z ciebie agenta kremla.
W polityce niby walka na idee i programy ale
Praworządność po polsku? Swoich chronimy, nie zamykamy, a nieswoich gnębimy i do paki. Tak działa elita polityczna i władza! Dajcie mi człowieka, a paragraf się znajdzie. Masz inne poglądy lub przynależność partyjną? Skrytykujesz obecną władzę, to zrobią z ciebie agenta kremla.
W polityce niby walka na idee i programy ale chodzi głównie o dobranie się do władzy („jak będziemy rządzić, to nas nie wsadzą i nam nic nie zabiorą, bo to my będziemy karać, wsadzać i zabierać”) i publicznej kasy („będzie czym dzielić między siebie”). Często w brudny sposób. W polityce (u władzy) marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie są normą. Diety w sejmie, senacie lub parlamencie europejskim, subwencje dla partii, zmiany stanowisk i odprawy, posady w urzędach i spółkach państwowych, nagrody, odprawy, służbowe wyjazdy, samochody i mieszkania itd. Zmiana rządu nam nie pomoże. Dlatego ważna jest edukacja finansowa. Ludźmi bez finansowej wiedzy łatwiej sterować i uzależnić różnymi plusami i dodatkami. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Pokazano tam jak zarządzać pieniędzmi, inwestować, zbudować majątek w Polsce i bezpieczeństwo finansowe, a nawet finansową wolność.
samsza
W 2015 też był projekt, Komorowski przegrał, zadbajmy o przyszłość. Poseł Kierwinski z PO wyszedł na mównicę i zaproponował wybrać przyszłych sędziów TK. Dołączyło SLD i PSL, a skończyło się wyrokiem TK Rzeplińskiego o łamaniu konstytucji.
tomkooo
w sensie po zrobilo "pod gorke" ale w granicach prawa = pis moze robic co chce i lamac konstytucje na 100 roznych sposobow ? dziwny tok rozumowania
tomkooo odpowiada (usunięty)
te wyroki tk przylebskiej to sobie mozna miedzy bajki wlozyc. sa na polityczne zamowienie, papier wszystko przyjmie :)
tak samo jak przyznali dudusiowi prawo abolicji zamiast prawa laski :)
pelno opinii prawnikow i konstytucjonalistow, ze ustawa lamie konstytucje, ale to nie przeszkodzi tk przylebskiej wydac inny wyrok jak
te wyroki tk przylebskiej to sobie mozna miedzy bajki wlozyc. sa na polityczne zamowienie, papier wszystko przyjmie :)
tak samo jak przyznali dudusiowi prawo abolicji zamiast prawa laski :)
pelno opinii prawnikow i konstytucjonalistow, ze ustawa lamie konstytucje, ale to nie przeszkodzi tk przylebskiej wydac inny wyrok jak bedzie trzeba ;))))
nieswoich sedziow to by z zawodu usuwali, ale swoi partacze na telefon sa ok :)))
tomkooo odpowiada (usunięty)
tak samo jak nie napisales o pis tak samo ja nie napisalem, ze to moi pupile :)
tomkooo
zloz razem z poprawkami + od razu do TK skieruj "na wszelki wypadek" panie prawniku ;)))
dmarch1
To od razu drugi projekt z poprawkami panie Prezydencie.

Powiązane: Unia Europejska

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki