REKLAMA

PORTFELE POLAKÓWRząd znów nie da zarobić. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian

2023-03-27 15:34
publikacja
2023-03-27 15:34

Oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w kwietniu, pozostało na poziomie z marca – poinformowało Ministerstwo Finansów w środowym komunikacie.

Rząd znów nie da zarobić. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian
Rząd znów nie da zarobić. Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych bez zmian
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Finansów w poniedziałek opublikowało dane o obligacjach detalicznych, jakie będą sprzedawane w kwietniu. Resort podał, że ich oprocentowanie nie zmieniło się.

W kwietniu oprocentowanie 1-rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6,75 proc., a 2-letnich 6,85 proc. Oprocentowanie obligacji stałoprocentowych 3-miesięcznych wynosić będzie 3 proc. w skali roku, a 3-letnich 6,85 proc. Pozostałe obligacje, w pierwszym okresie odsetkowym, oprocentowane będą odpowiednio: 7 proc. dla 4-latek oraz 7,25 proc. dla 10-latek.

Reklama

Resort podał także, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500+” oprocentowane będą odpowiednio 7,2 proc. i 7,5 proc. w pierwszym roku.

"Skarbowe obligacje oszczędnościowe cechuje modułowość, czyli możliwość ułożenia własnego planu oszczędzania przy wykorzystaniu ich zalet. Jedną z cenionych cech obligacji jest elastyczność w dostępie do już ulokowanych pieniędzy. Mamy tutaj korzystne dla nas rozwiązanie. W razie potrzeby skorzystania ze zgormadzonych pieniędzy, możemy wycofać dowolną liczbę posiadanych obligacji przed terminem ich wykupu. Nasze środki otrzymamy wówczas razem z narosłymi odsetkami, pomniejszonymi jedynie o opłatę za przedterminowy wykup. Każda obligacja to równowartość 100 zł, więc w razie potrzeby nie wycofujemy wszystkich naszych środków tylko potrzebną nam kwotę. Pozostałe oszczędności ulokowane w obligacjach niech nadal pracują zgodnie z naszym planem" - powiedział, cytowany w komunikacie, wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Bezpieczny kredyt 2% - najważniejsze fakty

Na czym polega? Kto może skorzystać? Ile kredytu można dostać? Co z wkładem własnym? Czy dopłaty można stracić? Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Resort przypomniał, że oprocentowanie obligacji 1-rocznych i 2-letnich zmienia się co miesiąc. Jest wyliczane jako suma stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i marży, która wynosi w przypadku oferowanych instrumentów 0,00 proc. dla obligacji 1-rocznych i 0,10 proc. dla obligacji 2-letnich.

Dodano, że oprocentowanie obligacji 4-letnich ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1,00 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.

Z kolei oprocentowanie obligacji rodzinnych ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz preferencyjnej marży wynoszącej 1,50 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich.

Wszystkie rodzaje obligacji można kupić w oddziałach PKO Banku Polskiego i Punktach Obsługi Klientów Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz w sieci punktów sprzedaży obligacji Banku Polska Kasa Opieki S.A. Obligacje są również stale dostępne przez internet w serwisach www.zakup.obligacjeskarbowe.pl oraz www.pekao.com.pl/obligacje-skarbowe i aplikacji mobilnej PeoPay.

autor: Łukasz Pawłowski

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Ranking kont firmowych z rachunkiem walutowym

Komentarze (36)

dodaj komentarz
polityka_to_nie_ekonomia
Dziwię się ze ktoś to kupuje
simonsoft8
ceny spadają ale NBP ma dopłacać
missszarlotka
Nasze społeczeństwo to analfabeci ekonomiczni, Trzymają hajs na lokacie 7%, jak obok mają 20% na obligacjach od 2 roku.
drsmith
To raczej dobrze. Przy okazji obligacje mają ta zaletę że można je zerwać zatrzymując zysk. Odwrotnie niż na lokacie.
anonim_gal
Możesz wskazać któreż to obligacje dają 20%?
arzab
Tak jakby kiedyś dał zarobić !
matka_stiflera
Na tych obligacjach zarabia się od 2 roku. Jak ktoś kupił rok temu teraz ma 20%. Raj na ziemi. Całe szczęście inflacja pozostanie z nami jeszcze przez dłuuugie lata.
dawid_gmyrek
Czy to normalne, żeby dzięki figurantom krajem rządził z tylnej ławki kompletnie wyalienowany paranoik?
luckyrich
Inflacja ponad 18%, obligacje 6-7%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające Inflacja ponad 18%, obligacje 6-7%, lokaty na 7-8%, do tego podatek Belki, a więc w plecy 12-13%.. Za rządów prezesa Glapy jedno staniało…. złotówka. Elity polityczne i bankierzy robią wszystko żebyśmy znowu byli milionerami. Okradają Polaków. Robią to żeby ten dług zaciągnięty na rozdawnictwo było łatwiej spłacić, a zwykłe oszczędzające szaraczki na tym tracą przez inflację i niskooprocentowane lokaty. RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki