REKLAMA

Od kelnera do dyrektora: Jak zarabia się w usługach?

2010-04-25 06:00
publikacja
2010-04-25 06:00
Mediana wynagrodzeń osób zatrudnionych w usługach: turystyce, hotelarstwie, sporcie, rekreacji i gastronomii wyniosła 2 450 PLN – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzonego przez firmę Sedlak & Sedlak. Ich płace wyniosły połowę pensji pracujących w branży IT (mediana – 5 000 PLN).Najwyższe wynagrodzenia otrzymywały osoby pracujące w tej branży w województwie mazowieckim (mediana 3 200 PLN) i wielkopolskim (2 650 PLN). W zachodniopomorskim, dolnośląskim i pomorskim płace w sektorze usługowym kształtowały się na poziomie 2 500 PLN. Najniższe zarobki otrzymywali zatrudnieni w województwie łódzkim (2 000 PLN) i podkarpackim (1 700 PLN).

W pracach związanych z obsługą turystów, sportem i rekreacją zdecydowanie najwyższe zarobki odnotowano w Warszawie (mediana 3 432 PLN). W miastach gdzie liczba mieszkańców nie przekraczała 100 tys., płace były najniższe i wyniosły 2 000 PLN.

Jak kształtowały się wynagrodzenia pracowników sektora usług na poszczególnych szczeblach zarządzania? Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że połowa pracowników szeregowych zarabiała powyżej 1 707 PLN. Zatrudnieni na szczeblu specjalisty otrzymywali wynagrodzenie o 693 PLN wyższe. Osoby na stanowiskach kierowniczych zarabiały 3 500 PLN (mediana). Płaca co czwartego kierownika przekraczała 5 300 PLN. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali dyrektorzy – zarobki połowy z nich mieściły się w przedziale pomiędzy 4 300 PLN a 12 000 PLN.

Osoby zatrudnione w usługach związanych z turystyką, hotelarstwem, sportem, rekreacją oraz gastronomią, zdecydowanie lepiej zarabiały w firmach z przeważającym kapitałem zagranicznym. Kierownik w polskim przedsiębiorstwie otrzymywał pensję o 25% niższą od osoby pracującej na tym samym szczeblu w firmie z przewagą kapitału zagranicznego.Ile wyniosły zarobki na wybranych stanowiskach w sektorze usług? Kierownik/menedżer restauracji zarabiał 3 400 PLN. Wynagrodzenie specjalisty ds. turystyki było o 700 PLN niższe i wyniosło 2 700 PLN. Mediana płac kucharzy kształtowała się na poziomie 2 000 PLN, recepcjoniści zarabiali 1 700 PLN. Najniżej opłacanym stanowiskiem był kelner, z medianą zarobków wynoszącą 1 500 PLN.

Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

Weź udział w badaniu!

---

Kwoty podane w artykule są kwotami brutto.
Źródło:

Do pobrania

w2jpgw2jpg
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki