REKLAMA

Obowiązek akceptacji gotówki przez przedsiębiorców coraz bliżej. Prezydent złożył projekt ustawy

2021-05-21 11:12, akt.2021-05-21 13:24
publikacja
2021-05-21 11:12
aktualizacja
2021-05-21 13:24
Obowiązek akceptacji gotówki przez przedsiębiorców coraz bliżej. Prezydent złożył projekt ustawy
Obowiązek akceptacji gotówki przez przedsiębiorców coraz bliżej. Prezydent złożył projekt ustawy
fot. Proxima Studio / / Shutterstock

Prezydent na wniosek prezesa Narodowego Banku Polskiego złożył w piątek w Sejmie projekt ustawy, nakazującej przedsiębiorcom akceptację płatności w gotówce. Projekt był wcześniej zapowiadany przez prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Projekt ustawy składa się z jednego artykułu nowelizującego ustawę o usługach płatniczych. Artykuł składa się z trzech ustępów.

„Akceptant nie może uzależniać zawarcia z konsumentem umowy o świadczenie usługi lub sprzedaży towaru od dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz odmówić przyjęcia zapłaty od konsumenta znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP będącymi prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej” – napisano w projekcie.

Wyjątkami od tej zasady, co także zostało zapisane w projekcie, są:

  • płatności w internecie,
  • płatności przyjmowane w automatach („bez udziału personelu” – jak to zapisano)
  • w trakcie imprez masowych, o ile w regulaminie imprezy zamieszczono stosowną informację.

„Akceptant nie może nakładać ani pobierać jakichkolwiek dodatkowych opłat z tytułu przyjmowania zapłaty znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP ani różnicować ceny w zależności od formy zapłaty” – napisano w projekcie ustawy.

Jak informuje projektodawca w uzasadnieniu, „celem ustawy o zmianie ustawy o usługach płatniczych jest uregulowanie statusu prawnego akceptacji znaków pieniężnych emitowanych przez Narodowy Bank Polski”.

„W opinii projektodawcy, w zakresie rodzajów instrumentów płatniczych zarówno gotówkowych, jak i bezgotówkowych akceptowanych przez punkty handlowo-usługowe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, należy mieć na uwadze zwyczaje płatnicze oraz potrzebę zapewnienia możliwości korzystania przez wszystkie grupy społeczne z preferowanych przez nie form płatności, w tym płatności gotówkowych” – napisano w uzasadnieniu do projektu.

Regulację, która uniemożliwiłaby przedsiębiorcom odmowę przyjmowania płatności w gotówce, zapowiadał wcześniej prezes NBP Adam Glapiński.

„Celem NBP jest także wprowadzenie w życie rozwiązań, które zagwarantują, że znaki pieniężne emitowane przez NBP będą powszechnie akceptowane jako prawny środek płatniczy na terenie Polski zarówno w płatnościach detalicznych za codzienne zakupy, jak i przy regulowaniu wszelkich naszych zobowiązań finansowych. Oczywiście wybór formy płatności – gotówkowa lub elektroniczne instrumenty płatnicze – należy pozostawić Polakom. O zagwarantowanie tej właśnie swobody wyboru chodzi NBP” – napisał prezes NBP w przedmowie do raportu, dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków, opublikowanego przez bank centralny w tym tygodniu.

Jak napisano w uzasadnieniu do prezydenckiego projektu, skierowanego do Sejmu, regulacja kwestii płatności gotówką „pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których konsument – w przypadku akceptacji oferty zawarcia umowy z akceptantem – nie będzie mógł dokonać płatności, poza formą bezgotówkową, w gotówce”.

„W praktyce obrotu gospodarczego, zatem każda oferta zawarcia umowy sprzedaży lub świadczenia usług skierowana przez akceptanta do ogółu konsumentów będzie implikować w sobie możliwość dokonania zapłaty w formie bezgotówkowej oraz gotówkowej znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. Tym samym w przepisach prawa powszechnie obowiązującego przesądzone zostanie, że na terytorium RP każdy konsument może bezwarunkowo dokonać zapłaty z tytułu umowy sprzedaży lub świadczenia usługi z akceptantem w gotówce znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP. Każdy akceptant będzie, zatem zobowiązany do akceptacji gotówki, czyli znaków pieniężnych emitowanych przez NBP” – napisano w uzasadnieniu do projektu ustawy.

Napisano tam także, że w prawie unijnym państwom członkowskim pozostawiono dowolność w kwestii tego, czy regulować obowiązek przyjmowania płatności gotówką. (PAP)

ms/ pad/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
langdon25
Sekretarko-prezydent tego kraju jednak coś robi .

Brawo Adrian bo myślałem że ty wciąż nartach .

Kiedy zaproponujesz ustawę o obowiązku chodzenia w butach po chodnikach - wyborcy PiS i twoi na to niecierpliwie czekają.
pstrzezek
Glapcio przepycha ustawę by jego ziomale mogli na legalu wyprać kasę. A stado baranów się cieszy że będzie można kupić byłkę w Biedrze zupełnie anonimowo bo za gotówkę. Czyli tak jak do tej pory, ale z tym wielki poczuciem wolności. Coraz mniej mi żal tego kraju
glowny_analityk_bankier_pl
Jak władza w Polsce gwarantuje ci złudzenie wolności to wiedz że zaraz ta wolność będzie zabrana.

zasłona dymna
pis po sld psl i co byś nie wymyślił-to samo
ciupek
Ja staram się od pewnego czasu płacić gotówką wszędzie gdzie to możliwe gotówką. Państwo i banki nie muszą wiedzieć gdzie i na co wydaje pieniadze
pstrzezek
Ciupek, twoje zakupy w Lidlu niewiele państwo obchodzą. Za to dzięki tej ustawie twoja sekta będzie jeszcze bardziej bezkarna. Także chwal rząd gromkim Alleluja
qart
Płaćmy tylko gotówką, kupujmy w małych rodzinnych firmach. Trzeba chronić naszą wolność.
pstrzezek
Dokładnie. Rodzinne biznesy u wójka "brudna pała" Trzeba chronić wolność i anonomowość zwłaszcza jak się kupuje penthousy za bezcen i remontuje dworki za nie swoją kasę
pstrzezek
Do zwolenników i miłośników gotówki. Gdyby rząd miał na uwadze wasze argumenty to by wprowadził obowiązek przyjmowania płatności do limitu np 100 PLN. Tak by bezdomny kupił bułkę a ten co zgubił kartę mógł kupić paliwo, kiełbasę i pół litra. Ale po co limity. Skoro za samochód mogę zapłacić walizką pieniędzy.Do zwolenników i miłośników gotówki. Gdyby rząd miał na uwadze wasze argumenty to by wprowadził obowiązek przyjmowania płatności do limitu np 100 PLN. Tak by bezdomny kupił bułkę a ten co zgubił kartę mógł kupić paliwo, kiełbasę i pół litra. Ale po co limity. Skoro za samochód mogę zapłacić walizką pieniędzy. A salon musi przyjąć bez pytania. Fajnie co?
pstrzezek
Czyli firma będzie miała obowiązek przyjęcia gotówki tak? Co ciekawe, nie będzie miała obowiązku sprawdzenia jej pochodzenia, co jest standardową procedurą na tzw Zachodzie (procedura KYC). Cały czas uważam że to pomysł na wypranie kasy dojnej zmiany która powoli zwija się ze sceny
harrytracz
Inny autentyczny przykład z życia:
Najemczyni coś zepsuła w mieszkaniu a że nie mogła od razu zapłacić to zapłacił właściciel mieszkania i kobitka uregulowała mu to przy następnym miesiącu osobnym przelewem. Gość sumiennie rozliczał się z US ale też przy jakiejś kontroli wytknięto mu że zły opis przelewu
Inny autentyczny przykład z życia:
Najemczyni coś zepsuła w mieszkaniu a że nie mogła od razu zapłacić to zapłacił właściciel mieszkania i kobitka uregulowała mu to przy następnym miesiącu osobnym przelewem. Gość sumiennie rozliczał się z US ale też przy jakiejś kontroli wytknięto mu że zły opis przelewu od najemczyni i pouczono go jak mają sobie to opisywać. Oczywiście dla świętego spokoju od tamtego momentu wszystko poza najmem rozliczają w gotówce.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki