REKLAMA

OECD: RPP powinna podnieść stopy procentowe

2023-06-07 10:10
publikacja
2023-06-07 10:10

Biorąc pod uwagę stymulację fiskalną oraz uporczywą presję inflacyjną RPP powinna podwyższyć stopy do 7,25 proc. - ocenia Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Wg prognoz OECD obniżki stóp mają być możliwe od II poł. 2024 r., zaś PKB Polski wzrośnie w br. o 0,9 proc., a przyszłym roku o 2,1 proc.

OECD: RPP powinna podnieść stopy procentowe
OECD: RPP powinna podnieść stopy procentowe
fot. Charles Platiau / / Reuters

"Biorąc pod uwagę znaczne wsparcie fiskalne dla gospodarki oraz uporczywą presję inflacyjną, referencyjna stopa powinna być ponownie podniesiona do 7,25 proc. zanim mogłaby być obniżana w II poł. 2024 r." - napisano raporcie OECD z najnowszymi prognozami.

Wg OECD inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 12,4 proc., a w 2024 r. 4,8 proc., a CPI bazowy odpowiednio 10,2 proc. i 4,9 proc., z ryzykiem w górę.

Reklama

"Dalsze nieporozumienia pomiędzy polskim rządem a Komisją Europejską dotyczące wzmocnienia sądownictwa mogą ponownie odsunąć wypłatę środków z KPO. Jakiekolwiek dodatkowe wydatki fiskalne przed wyborami na jesieni mogą wydłużyć okres wysokiej inflacji, co wymagać może ciaśniejszej polityki pieniężnej na dłużej" - napisano.

Zdaniem OECD polityka fiskalna w Polsce powinna być prowadzona tak, aby unikać nasilania presji inflacyjnej, chroniąc najbardziej dotknięte gospodarstwa domowe poprzez bardziej "celowane" działania, w tym zachęcające do oszczędzania energii. (PAP Biznes)

tus/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (20)

dodaj komentarz
ministerprawdy
USA : wzrost stóp procentowych z 5,25 % do 5,5% przy inflacji 4,9%. Pusty pieniądz na rynku napędza inflację.
jas2
Ceny nie wzrastają obecnie.
13% to inflacja za ubiegły rok.
Wysokie stopy procentowe nie wpłyną na ubiegłoroczną inflację. Stłumią za to wzrost gospodarczy i wpędzą w kłopoty kredytobiorców.
simonsoft8
ta wypowiedź jest temat cena and CPI. inflacja spadak, ale cena rośnio
bha
Po co dodnosić te stopeczki przecież na inflację detaliczną tą która dotyczy wszystkich stopki mają stopki nią iluzoryczny wpływ i to już od ponad 1.5roku Inflacja ceny w detalu jak rosły tak rosną cały czas, a detaliczna inflacja jest niestety sekretnie najwyższą. Stopy podnosić chyba tylko po to by jeszcze bardziej podnosząc je Po co dodnosić te stopeczki przecież na inflację detaliczną tą która dotyczy wszystkich stopki mają stopki nią iluzoryczny wpływ i to już od ponad 1.5roku Inflacja ceny w detalu jak rosły tak rosną cały czas, a detaliczna inflacja jest niestety sekretnie najwyższą. Stopy podnosić chyba tylko po to by jeszcze bardziej podnosząc je dodatkowo jeszcze podoić na rynku z kasy i oszczędności kilka milionów kredytobiorców do dotatkową niemałą w skali roku Mamonę, a wszystko raczej dla dodatkowych zysków rynkowego sektora mamonowego. Brak słów na to rynkowe krótkowidztwo stopowe niestety raczej nie bez celu wygodne wielu cóż dopóki się tylko da i uda.
bha
Po co podnosić te stopeczki przecież na inflację detaliczną tą która dotyczy wszystkich stopki mają nią iluzoryczny wpływ i to już od ponad 1.5roku. Inflacja ceny w detalu jak rosły tak rosną cały czas, a detaliczna inflacja jest niestety sekretnie najwyższą!!!. Stopy podnosić chyba tylko po to by jeszcze bardziej podnosząc je dodatkowo Po co podnosić te stopeczki przecież na inflację detaliczną tą która dotyczy wszystkich stopki mają nią iluzoryczny wpływ i to już od ponad 1.5roku. Inflacja ceny w detalu jak rosły tak rosną cały czas, a detaliczna inflacja jest niestety sekretnie najwyższą!!!. Stopy podnosić chyba tylko po to by jeszcze bardziej podnosząc je dodatkowo jeszcze podoić na rynku z kasy i oszczędności kilka milionów kredytobiorców do dotatkową niemałą w skali roku Mamonę, a wszystko raczej dla dodatkowych zysków rynkowego sektora mamonowego. Brak słów na to rynkowe cwane krótkowidztwo stopowe niestety raczej nie bez celu wygodne wielu cóż raczej dopóki się tylko da i uda na rynku.
zoomek odpowiada bha
https://pl1.tv/title/majatek-goyim-jest-jak-bezpanski-pies/
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210000505/O/D20210505.pdf
To brak słów czy jednak polować na $cierwo $ynagogi $zatana?
Jak?
trooper
Morawiecki zapakowany w Obligacjach zaleznych od inflacji więc zarabia na inflacji więcej niż może wydać w spożywczaku.
unclepepe
Nie będzie żadnych podwyżek stóp procentowych , raczej obniżki.
Podwyższona inflacja jest korzystna dla budżetu państwa choć powoduje zbiednienie społeczeństwa.
prawnuk
Schemat dzieci jest dość prosty.......
1. podwyżka stóp daje efekty po ok roku/ 6 kwartałach. I sak widzimy mniej więcej po roku iinflacja zaczęła sie stabilizować, a teraz się zmniejszać.
2. im wyżej podniesie się stopy procentowe, tym szybciej bedziemy mieć rzeczywiście sensowną inflację /3 razy niższą niż dziś/.
3. dylemat
Schemat dzieci jest dość prosty.......
1. podwyżka stóp daje efekty po ok roku/ 6 kwartałach. I sak widzimy mniej więcej po roku iinflacja zaczęła sie stabilizować, a teraz się zmniejszać.
2. im wyżej podniesie się stopy procentowe, tym szybciej bedziemy mieć rzeczywiście sensowną inflację /3 razy niższą niż dziś/.
3. dylemat polega wiec na "płaskowyżu" lub na górce.
OECD sugeruje nam pokonać szczyt, Glapa i spółka - przejść przez Tybet......

Na Everest można wejść i zejść w ok 2 tygodnie. Tybetu nikt jeszcze nie przeszedł.

więc OECD ma tu o tyle rację, że podniesie stóp powinno SKRÓCIĆ Tybet........
Bo wynik majowy był pierwszym niższym odczytem od konsensusu

Powiązane: Polityka pieniężna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki