Nowy hyundai na wodór na początku 2018 roku

Koncern Hyundai Motor chce wprowadzić na rynek SUV-a nowej generacji z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem - podała w czwartek agencja AP Financial News. Auto ma trafić na rynek na początku 2018 r., będzie miało zasięg ponad 580 km.

(fot. Kim Hong-Ji / FORUM)

Jak podkreśla AP, jeśli zapowiedzi producenta zostaną zrealizowane, nowy samochód wodorowy południowokoreańskiego producenta będzie mógł przejechać na jednym tankowaniu o 40 proc. dłuższą trasę niż jego poprzednik Tucson ix35 FCEV, wprowadzony na rynek w 2013 roku.

Samochody z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem, które podobnie jak auta elektryczne są przyjazne środowisku, można zatankować do pełna w ciągu 2-3 minut, tymczasem pełne ładowanie samochodów z silnikiem elektrycznym trwa kilka godzin. Według AP przeszkodą w masowym rozpowszechnieniu samochodów wodorowych jest jednak niedostateczna liczba stacji tankowania wodoru.

W technologię ogniw paliwowych dużo inwestują też takie koncerny, jak Toyota, Honda i General Motors. Ale, jak podkreśla agencja, są one na razie mniej opłacalne niż technologie stosowane w samochodach elektrycznych ze względu na większą dostępność stacji ładowania.

Według AP, aby zwiększyć sprzedaż aut wodorowych Korea Południowa ma uruchomić do 2020 roku 100 stacji tankowania wodoru - obecnie jest ich 16. Władze tego kraju zapowiadają, że do 2020 roku po południowokoreańskich drogach będzie jeździć 10 tys. samochodów zasilanych ogniwami paliwowymi. W 2016 r. było ich, jak podaje AP, 121.

Hyundai planuje też nadrobić zaległości w dziedzinie produkcji nowoczesnych samochodów elektrycznych o dłuższym zasięgu. Po 2021 roku, jak wskazuje AP, ma wprowadzić na rynek auto o zasięgu 500 km. Do lata 2018 roku chce natomiast zaoferować kierowcom kompaktowy elektryczny samochód sportowo-terenowy, który na jednym ładowaniu przejedzie 390 km.

maja/ dym/

Źródło: PAP
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 5 dkjachu

Tylko niestety najefektywniej wodór uzyskuje się poprzez "łamanie" metanu i powstaje CO2 wiec gdzie ekologia?

! Odpowiedz
11 17 karbinadel

I to jest prawdziwa przyszłość motoryzacji - a nie samochodziki na baterie

! Odpowiedz
1 9 melkorthe1st

To chyba jakiś dowcip. Pozyskując wodór w czysty sposób zużywasz prąd żeby potem w samochodzie z wodoru zrobić prąd który go napędza. Bardzo efektywny i przyszłościowy produkt szczególnie dla stacji benzynowych na pewno nie dla klienta.

! Odpowiedz
1 4 karbinadel odpowiada melkorthe1st

Przy produkcji akumulatorów również zużywa się energię elektryczną, a jeszcze poważniejszym problemem jest utylizacja zużytych baterii - żadne rozwiązanie nie jest obojętne dla środowiska.

! Odpowiedz
0 2 melkorthe1st odpowiada karbinadel

Nie chodzi mi o kwestie ochrony środowiska tylko o efektywność wykorzystania energii a ta w przypadku wodoru jest kiepska w porównaniu do wykorzystania prądu bezpośrednio. Wytworzenie systemu ogniwa paliwowego, przechowywania wodoru dla samochodu też nie jest tanie i o zgrozo też zużywa prąd :)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.

Narzędzia