REKLAMA

Nowe sklepy nie przestają otwierać się w niedziele niehandlowe

Alan Bartman2021-09-21 14:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-09-21 14:30

Kolejne sieci ogłosiły, że ich sklepy będą czynne w niedziele niehandlowe. Ale na jak długo?

Nowe sklepy nie przestają otwierać się w niedziele niehandlowe
Nowe sklepy nie przestają otwierać się w niedziele niehandlowe
fot. Minerva Studio / / Shutterstock

Auchan poinformował w komunikacie prasowym, że ich placówki będą otwarte w niedziele niehandlowe. Tym samym francuska sieć sklepów poszerzy swoją ofertę o usługi pocztowe. Jeszcze nie wiadomo, z jaką firmą będzie współpracować oraz mieszkańcy jakich miast będą mogli zrobić zakupy w ich sklepach. Ale jak zapewniono w komunikacie, decyzja była podyktowana tym, że dla klientów „ważne są względy pragmatyczne, takie jak szeroka oferta produktów i usług dostępnych pod jednym dachem (87 proc. – ankietowanych – przyp. red.) oraz niewielka odległość sklepu od domu (85 proc.)”.

Podobny plan w życie chce wcielić Aldi. Jak donosi Business Insider oficjalnych komunikatów jeszcze brak, ale sieć sklepów miała zapowiedzieć pracownikom, że od października mogą pojawić się pracujące niedziele.

Tym samym obie sieci dołączą do sklepów, które zdecydowały się również skorzystać z furtki i otworzyć się w niedziele niehandlowe. W samym 2021 r. status placówek pocztowych otrzymało 6 tys. sklepów. To o 300 proc. więcej niż w 2020 r. Ostatnią siecią, która nie ogłosiła obejścia ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta, jest Netto.

Furtka powoli się zamyka

Sejm przegłosował ustawę, która umożliwia otwarcie w niedzielę niehandlową sklepu, który jednocześnie świadczy usługi pocztowe. Warunkiem jest udowodnienie, że 50 proc. przychodów placówki pochodzi działalności pocztowej. Za ustawą było 224 posłów z klubu PiS, 29 z klubu Lewicy oraz 3 z Kukiz’15.

Dodatkowo poszerzono katalog osób spokrewnionych, które mogą udzielić przedsiębiorcy nieodpłatnej pomocy w sprzedaży. Poza małżonkiem, dziećmi, rodzicami, macochą i ojczymem pomóc będą mogli też rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

Ustawa trafiła do Senatu. Jeżeli w tej instancji przejdzie głosowanie pomyślnie, pozostanie jedynie podpis prezydenta. Zgodnie z przepisami legislacyjnymi ustawa wejdzie dopiero w życie w pierwszy dzień miesiąca następujący po 3 miesiącach od opublikowania jej w Dzienniku Ustaw. Oznacza to, że najprawdopodobniej ustawa nie zacznie obowiązywać w bieżącym roku.

Handel w niedzielę - tak czy nie?

Jeśli nie widzisz okna z ankietą, to oddaj głos tutaj.

 

Źródło:
Alan Bartman
Alan Bartman
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Absolwent dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się domowymi finansami i rynkiem pracy. Tel: 539 733 979

Tematy
Ranking najtańszych kont firmowych

Ranking najtańszych kont firmowych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
qwertas
Nie rozumiem dlaczego nie lepiej ustalić limit 6h pracy sklepu w niedzielę nie później niż do 16:30.
wizytator
Niemieckie Aldiki są w niedziele zamknięte. Dlaczego tam nie obchodzą prawa?
Czynne do 20.00 czasami do 21.00. Polak ma tyrać do 22.00. Dlaczego musimy byc dziadami Europy? Dlaczego nie mamy swojej godności?
Kto nie wierzy może sprawdzic na mapach google.
wizytator
ALDI Austria niedziele zamknięte! Czynne do 7-20. Francja owszem zdarzają sie niedziele handlowe ale do 12.30. CZYNNE w tyg. od 8.30 do 19.30!!!! Tam ludzie się szanują. A u nas co? Orka od 6-22 i jeszcze by chcieli sedem dni w tyg. Kto to wymyśla?
bha
Bo tam jeszcze jest mniejsze żerowanie i wyzysk pracy innych. Tu od lat cały czas jest mało, mało, i mało. Niestety.
bha odpowiada bha
Worki zachłanności od lat bez żadnego dna i umiaru.
demeryt_69
Aldo USA otwarte 7/24 - czy Jankesi są dziadami Jewropy?

qwertas odpowiada wizytator
Mieszkałem we Francji prawie trzy lata (do końca kwietnia tego roku). Sporo sklepów ma kasy samoobsługowe i ochronę dzięki czemu są otwarte w niedzielę do 20 zamiast do 12:30. 500m od mojego mieszkania było Casino czynne w niedziele do 20.
administratorosiedla
Dlaczego urzędnik zakazuje ludziom pracy? A jak ktoś woli wypocząć w środę to co urzędnikom do tego? A może kler w tym maczał palce? Pewnie chcieli zagonić ludzi do kościoła.
wizytator
Dlatego zakazuje, bo Polska to dziki kraj. I jak nie złapiesz za mordę to ci wejdą na łeb. Prościej nie umiem wytłumaczyć.
stachsgh
bo lubią klientów
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30

Powiązane: Zakaz handlu w niedziele

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki