REKLAMA

Norweskie ryby płyną do Polski

2016-02-10 01:49
publikacja
2016-02-10 01:49

Import z Norwegii bije rekordy, a w tym roku dostanie dodatkowego przyspieszenia. Powód? Nowi-starzy gracze i przetasowania produkcyjne.

fot. / / thetaXstock

W I kw. 2014 r. Polska awansowała na największego odbiorcę norweskich ryb i owoców morza — znacznie zwiększając zakupy dorszy i łososi. Pozycję utrzymała w całym roku, dystansując królującą od lat Francję (czołowym odbiorcą była jeszcze Rosja — wraz z wprowadzeniem embarga Rosjanie wypadli z zestawienia).

W zeszłym roku, jak wynika z najświeższych danych Norweskiej Rady ds. Ryb i Owoców Morza, nasza koszulka lidera nabrała intensywności, choć po piętach coraz mocniej depczą nam Duńczycy, którzy urośli najmocniej i zepchnęli Francuzów na trzecie miejsce. Branża spodziewa się kolejnych rekordów, choć do czasu.

Kurcząca się przewaga

W zeszłym roku kupiliśmy od Norwegów surowiec za 6,9 mld NOK (3,19 mld zł według obecnego kursu) z jej całego eksportu wartego 74,5 mld NOK (około 34,4 mld zł).

— W Polsce coraz więcej przetwarza się łososi i dorszy, a to one są domeną Norwegów. W zeszłym roku eksport norweskich dorszy do Chin zmalał o 45 proc., bo ich produkcja przenosi się stamtąd m.in. do Polski. Jesteśmy tego najlepszym przykładem — mówi Adam Basałaj, dyrektor zarządzający Espersen Polska.

Czytaj więcej w "Pulsie Biznesie"

Źródło:
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~pipi
w szwecji holowlany mrozony norweski losos jest tanszy od kurczaka a ten morski ku...wsko drogi
~yanosik
To zapytaj ile w mateczce rosiji kosztuje 1kg
~splawick
jedzcie ryby rodoacy,jedzcie ryby - ryby zawiraja bardzo duzo fosforu -(nie chce stac, to niech chociaz swieci...)
~Aktos
Niezbyt chlubny ranking. Francja zmniejsza zakupy tych ryb zastepujac je bardziej szlachetnymi i zdrowszymi od tych norweskich. Polska jak zwykle brnie w syf. Prawdopodobnie z braku informacji na temat pochodzenua i jakisci miesa. W Norwegii jest obowiazek informowania klientow o szkodliwosci spozywania tych ryb, tak powazny jest problem.
~kol
przecież łosoś to najbardziej napromienowana ryba w morzu... Oczywiście w mediach podają, że są najzdrowsze itd...
~gf
Po co jeść polskie ryby skoro można nabijać kasę komuś innemu importując.
~tindala
łososie z norweskich akwakultur nie mają nic wspólnego z dzikim łososiem. Jest to produkt całkowicie sztuczny, naszpikowany chemią, farmaceutykami. Wszystko tam jest sztuczne zaczynając od koloru mięsa, a na zawartości kwasów omega kończąc. Rybi odpowiednik kurzego hamburgera z Mc Donaldsa. Podejrzewam że 25% ceny łososie z norweskich akwakultur nie mają nic wspólnego z dzikim łososiem. Jest to produkt całkowicie sztuczny, naszpikowany chemią, farmaceutykami. Wszystko tam jest sztuczne zaczynając od koloru mięsa, a na zawartości kwasów omega kończąc. Rybi odpowiednik kurzego hamburgera z Mc Donaldsa. Podejrzewam że 25% ceny to koszt intensywnej reklamy produktu.
SMACZNEGO FRAJERZY
~jonek
NO - lowia=Producent.
PL - przetwazaja (tania sila robocza, odpady)= montownia
WE - sprzedaz (zarobek, czystosc) = i to jest to
~Miauuu
Mamy sie czym szczycic.
Te ryby sa trujace. Pogooglajcie sobie .Zobaczcie co Norwedzy z nimi robia. Leja na nie antybiotyki, jakies straszne chemie w maskach, dorszom zmutowaly przez to łby. Nie kupisz dorsza z łbem bo bys sie przeraził. A my wchodzimy na lidera tych łososi atlantyckich z norwegii.
~endi
A jakie są ceny tych norweskich rybek w Polsce ? 40 -50 zł/kg - kogo na to stać ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki