REKLAMA

No Fluff Jobs startuje z ogłoszeniami spoza branży IT. Ujawnia wynagrodzenia

Katarzyna Wiązowska2023-09-20 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-09-20 06:00

Aż 91 proc. Polek i Polaków woli kandydować na oferty z podanym wynagrodzeniem, a tylko 12 proc. ma zaufanie do pracodawców, którzy nie podają takiej informacji. Dlatego też portal No Fluff Jobs od początku swojego istnienia wymaga podania tych danych w każdym ogłoszeniu. Teraz umożliwia publikację ofert z różnych branż, m.in. marketingu, sprzedaży, finansów, HR i obsługi klienta.

No Fluff Jobs startuje z ogłoszeniami spoza branży IT. Ujawnia wynagrodzenia
No Fluff Jobs startuje z ogłoszeniami spoza branży IT. Ujawnia wynagrodzenia
fot. Pixabay.com /

Według danych z najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie No Fluff Jobs, polskiego portalu z ofertami pracy, aż 89 proc. Polek i Polaków uważa, że każda branża powinna publikować widełki płacowe w ogłoszeniach. Natomiast 91 proc. osób w wieku produkcyjnym woli aplikować na oferty z podaną stawką, a w przypadku tylko najmłodszych respondentów i respondentek, w wieku od 18 do 24 lat, wskaźnik ten wynosi aż 97 proc. 

Dotychczas podawanie w ogłoszeniach o pracę informacji o przedziale proponowanego wynagrodzenia, stanowiło domenę głównie nowoczesnych branż takich jak IT. Wiązało się to głównie z brakami kadrowymi, dlatego pracodawcy również w ten sposób starali się konkurować o najlepsze talenty i liczyć się z potrzebami kandydatów i kandydatek.

Nowe kategorie na No Fluff Jobs

Portal No Fluff Jobs od początku swojego istnienia w 2014 r. wymaga od pracodawców publikacji widełek płacowych w każdym ogłoszeniu, co nadal nie jest standardem na rynku.

W 2022 roku firma zorganizowała kampanię „Szanuj Siebie - nie aplikuj bez widełek”, która miała za zadanie wywołanie publicznej dyskusji na rzecz podawania widełek wynagrodzeń w ogłoszeniach, pokazującej, że nie tylko pozwala to łatwiej znaleźć osobę dopasowaną do stanowiska pracy, lecz także przeciwdziałać nierównościom płac.

– Nasza akcja trafiła do 6 mln ludzi w Polsce – twierdzi Tomasz Bujok, CEO No Fluff Jobs. –  Do nas za to trafiły słowa wsparcia i głośno wyrażana potrzeba pojawienia się portalu z widełkami w innych branżach.  Dlatego otworzyliśmy się na kilkanaście nowych kategorii np. marketing, sprzedaż, finanse, HR, obsługa klienta. Obecnie mamy około 5 tys. ofert pracy spoza sektora IT, a dziś jesteśmy już nr 1 w liczbie ofert pracy w Marketingu z widełkami płacowymi. To pokazuje, że rynek cały czas potrzebuje więcej transparentności.

Widełki płac są niezbędne

Jak wynika z badania doświadczeń specjalistów i specjalistek IT na rynku pracy, przeprowadzonego w czerwcu na zlecenie No Fluff Jobs, w teoretycznie słynącej z nowoczesności branży IT, jedynie 30 proc. firm ma siatki płac, które są znane pracownikom. Ich brak jest jednym z istotnych problemów polskich przedsiębiorstw.

Dlatego aktualnie No Fluff Jobs rozpoczyna akcję edukacyjną „Widełki wszędzie”, która ma na celu wyposażenie firm w niezbędną wiedzę na temat tego, jak przygotowywać poziomy wynagrodzeń w firmie i jak je komunikować wewnętrznie i w ogłoszeniach. Zwraca ona przede wszystkim uwagę na fakt, że jawność wynagrodzeń to realna potrzeba kandydatów i kandydatek. Według wspomnianego najnowszego badania tylko 12 proc. osób ma zaufanie do pracodawców, którzy nie podają zakresów wynagrodzeń w ogłoszeniach o pracę. 

Wkrótce informacje o wynagrodzeniu będą standardem

Tymczasem każda firma w UE będzie musiała uporządkować politykę wynagrodzeń do 7 czerwca 2026 r. Dzięki obowiązującej od czerwca unijnej dyrektywie o transparentności płac, która zobowiązuje kraje członkowskie do uporządkowania polityki wynagrodzeń w firmach., wkrótce podawanie widełek płac stanie się standardem w ofertach pracy. 

– Chcemy przygotować pracodawców w Polsce na zmiany w prawie, dlatego nasza kampania skupia się na edukowaniu i pokazywaniu dobrych praktyk – tłumaczy Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs. – Od lat jesteśmy ambasadorami transparentnych wynagrodzeń w Polsce i Europie. Jako jedyny z dużych portali ogłoszeniowych na rynku umożliwiamy publikowanie ogłoszeń tylko ze wskazanym wynagrodzeniem. Działamy od samego początku i chętnie podpowiadamy, że to najlepsze wyjście, by zdobyć przychylność kandydujących i trafić na dopasowaną osobę w procesie rekrutacyjnym. 

Aby ułatwić pracodawcom wejście w świat widełek, No Fluff Jobs umożliwia do końca października bezpłatne wstawienie ogłoszeń z widełkami w wybranych kategoriach.

Źródło:
Katarzyna Wiązowska
Katarzyna Wiązowska
redaktor Bankier.pl

Dziennikarka prasowa i internetowa. Z wykształcenia ekonomistka, PR-owiec i psycholog komunikacji medialnej. Bliskie jej są tematy dotyczące rynku pracy, przedsiębiorczości i kreatywności. Lubi rozmawiać z ludźmi, poznawać ich historie, również biznesowe. Z pasji – kinomanka.

Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (2)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki